Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Umele mlieko

    , Autor: evelynne

    Dobry den, syncek ma 14 mesiacov, doteraz bol dojceny, ale uz citim, ze nemam moc mliecka, vobec sa mi uz nenalievaju prsia odkedy som prestala kojit cez den (na radu lekarky, lebo maly nepriberal, tak aby papal normalnu tuhu stravu). Kojim ho rano, pred spanim a v noci (max. 2x), ale on uz len tak parkrat rano a vecer potiahne a koniec, jedine v noci sa mi zda, ze vypije viac. Chcem sa spytat, je potrebne ak uz v blizkej buducnosti prestanem kojit nahradit to umelym mliekom? Lebo vsade citam, ze ak dieta prijima mliecne vyrobky, ze to staci a ziadne UM nepotrebuje. Nas maly zje kazdy den chlebik s maslom, cely biely jogurt a vecer ma mliecnu kasu. Staci to alebo mam davat aj UM? Nie je lepsie prijimat tie vitaminy v strave ako ich umelo davat v umelom mlieku? Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Umelé mlieko nie je žiadna "umelotina", je to kravské mlieko uprvené pre konzumáciu detí v určitom veku. Takže nie je potrebné mať z neho obavy. ja odporúčam ako mliečnu porciu do troch rokov podávať toto umelé mlieko, hovoríme mu formula. Do varenia je možné samozrejme použiť bežné mlieko a smotanu.
    Ak má dieťa hodnotnú stravu, teda cca 200 až 250 gramov mäsa na týždeň, vajce, mliečne výrobky, mliečnu kašu, strukovinu, ovocie, zeleninu, nemusí mlieko ako samostatnú porciu konzumovať.