Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • bolave brusko a hucanie v brusku

    dobry den. moja dcerka, takmer 10 tyzdnova, ma uz asi druhy tyzden bolesti v brusku. strasne jej tam huci aj skvrka a to skoro cely cas pocas dna aj noci...zakazdym, ked jej zahuci v brusku, tak ona strasne place a vidno, ze ma velke bolesti. zijem v UK, a ked som isla k lekarke tak ma odbila, ze je to detska kolika, a ze to musim pretrpiet. aj napriek tomu, ze to trva cele dni a nie len v urcitu dobu dna a aj napriek tomu, ze som skusala aj infacol aj ine ine veci ako masaz bruska, nosenie v satke, teplo atd... dcera je plne dojcena, ale dnes mi uz nechce ani pit mliecko, lebo zakazdym ked prehltne mliecko tak spusti strasny plac ako by ju to bolelo a huci jej v brusku zas.... davam si pozor na stravu a nejem nic co by ju moho naduvat. uz treti den skusame kvapky coliprev, coz je enzym laktaza.ale ani to nevyzera, zeby pomahalo. mala sa vkuse puci a tlaci ale nevyprdka sa a stolicu ma tak raz za 4 dni, stolica je riedka prazenickova a zlta, teraz nekakala uz od stredy a je sobota... ked tak silno tlaci, tak vygrcka potom aj mliecko. slabsie aj pribera, jej porodna vaha bolo 3350, do 6.tyzdna pribrala na 4.6 kg a od 6.do 9.tyzdna len na 5100kg. bola som aj na pohotovosti minulu nedelu lebo ten plac a hucanie v crievkach ma vydesili, no tam jej iba skontrolovali Cukor v krvi a tlak a pulz...prehmatali a to bolo vsetko...nic viac neurobili a povedali, ze ked dieta nema teplotu, tak to nic nie je... uz som z toho nestastna a bojim sa aby to nebolo nieco vazne....ked som vyskusala rekt rurku, tak z nej ani plyny ani stolica nevysli, len na konci rekt rurky ostalo troche stopy po stolici, a hlavne, ked uz odmieta aj prsnik...mliecka mam dost...na to hucanie v brusku sa uz aj budi zo spanku.
    dakujem za vasu odpoved a pomoc a prajem pekny den

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ospravedlňujem sa, že je to neskôr, nedostala som sa skôr k tejto práci.
    Koliky, bolesti ruška aj vynechávanie stolice niekoľko dní bývajú u detí bežné. Jedno z mnohých detí však má tieto ťažkoti preto, že má nejakú poruchu v zažívacom trakte. Na diaľku vám môžem poradiť len to, aby ste znova vyhľadali lekára, ak má dieťatko nafúknuté bruško, už horšie papá, zvracká je na mieste dieťa hospitalizovať a vyšetriť sonograficky rentgenologicky aj inými metódami celý zažívací trakt. Treba vylúčiť hlavne Hirschprungovu chorobu.