Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Odmietanie prikrmov

    , Autor: hannka

    Dobry den pani doktorka,
    Moj 9-mesacny syncek este stale nechce papat prikrmy. Je stale dojceny. S prikrmami sme zacali od ukonceneho 5.mesiaca. A stale skusam a skusam doteraz. Od zaciatku som mu varila ja no nechcel tak som skusila i kupovane prikrmy ale ten isty vysledok. Zje max 2lyzicky a niekedy je den ked do neho nedostanem nic. Ponukam v hocijaku hodinu, stale pocas dna no vysledok rovnaky. Takze pokazde ho dokojim. Takze nas den vypada asi takto: rano materske mliecko, doobeda skusam ovocie-zje tak 2lyzicky, takze pred doobednajsim spankom nakojim, potom obed masovozeleninovy, tiez zje max 2lyzicky a niekedy vobec nic takze opet nakojim, po obednajsom spanku opet nakojim a neskor ponuknem jogurt alebo mliecnu ryzu ci kasu. To jedine mi cele dokaze zjest ale aj to zavisi ako ma chut. Takze ak to zhrniem tak je viac menej stale plne kojeny. Pediatricka to neriesi lebo prospievame krasne- 9mesiacov-9500g a 78cm. Doporucila mi podavat cebion kvoli vitaminu c kedze z potravin toho moc nema. Viem ze moj dotaz je dlhy ale uz teraz vam dakujem za precitanie a pripadnu radu ako donutit aby viac papal...dakujem a chcem vam povedat ze ste uzasna za to co robite a ze takto pomahate mamickam ;)

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Deti sú rôzne. My sa snažíme ako najlepšie vieme im dať to, čo je správne, čo odporúčajú odborníci a oni si stejne často robia , čo chcú. Nezúfajte!Jedného dňa sa zlomí a začne papať, len prosím trpezlivo pokračujte v ponúkaní bezmliečnych príkrmov denne, ale nenúťte ho jesť.. Lekárka má pravdu, treba mu podávať vitamin C v kvapkách / predpokladám, že D vitamin dostáva denne/. V tomto veku by som možno uvažovala o kontrole krvného obrazu, ak nemá dostatok železa, môže byť chudokrvný a to je potom začarovaný kruh, nepapá dobre, lebo je chudokrvná a nemá dosť železa na stavbu krviniek, lebo dobre nepapá. Treba to rozťať vyriešením príčiny, teda nedostatku železa, ak sa teda vôbec zistí.