Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,427 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • slnečné okuliare

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry vecer pani doktorka! Chcela by som sa opytat na vas nazor ohladne nosenia slnecnych okuliarov malymi detmi - dcerka ma 18 mesiacov. Chcela som jej totiz jedny kupit, tak som to trochu skumala na internete, ze ake vybrat a docitala som sa na fore od ostatnych mamiciek, ze samotni lekari a optici maju rozdielne nazory - niektori slnecne okuliare odporucaju a ini naopak nie, lebo sa vraj ocka este vyvyjaju. Tak teraz neviem ci ich kupovat alebo nie. Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Dieťa v tomto veku vôbec nemá byť vvystavené priamemu slnečnému žiareniu, takže nevidím dôvod. Ak by ste predsa len kupovali, ak neviete zabezpečiť, že mu slnko neposvieti do očí, tak v každom prípade pozor na bezpečnosť / pichnutie do očí, nošteka a podobne/ ako aj na kvalitu UV filtra. Tmavé okuliare bez kvalitného fitra sú horiše ako žiadne okuliare. Ak ich dieťa nemá, reflexne oči odvracia alebo žmúri a chrái si oči pred uv žiarením.

Podobné otázky

 • slnečné okuliare a bábätká

  , Autor: daniela-2

  Dobrý deň chcem sa spýtať na Váš názor či je vhodné dávať bábätkám 6 mes. +slnečné okuliare. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nepovažujem to za vhodné. Okuliare sú tvarovo tak vyrobené, že by mohli dieťatku skôr ublížiť, ak sa s ním napríklad pichlo do očí, strčilo si ich hlboko do krku, čo detičky v tomt veku už dokážu a ako vieme všetko si pchajú do pusy a experimentujú. Dieťa má byť vystavené slnečnému žiareniu ale len v určitom čase dňa a nemá mu byť vystavené tak, aby mu prudké slnko svietilo priamo do očí..

 • slnečné okuliare

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Milá pani doktorka,
  poraďte mi, prosím, či je vhodné dávať jeden a polročnému dieťaťu slnečné okuliare, ak áno, či musia byť kupované výlučne v optike, alebo stačia okuliarky z DM drogérie.
  Malo by takto staré dieťa spať na vankúši, alebo môže aj bez? Ďakujem za Váš čas

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Do dvoch rokov bez vaknúša.
  Takto staré dieťa nemá byť vystavené priamym slnečným lúčom, takže olukiare nepotrebuje. Ak už, tak musia mať UV filter.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: