Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,427 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • chodenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je normálne, že dieťa v 2 mesiacoch života sa stavia na nožky a robí krôčky. Malý má teraz 5 mesiacov, krôčky už nerobíme, ale zasa začal skákať a odrážať sa. Nožičky mal v poriaku do troch mesiacov sme balily na široko. Bojím sa, že by mu to mohlo uškodiť.
  Malý sa už pekne posadí s pomocou rúk, ale neusedí heď sa stavia na nožičky. Dnes má presne 5 mesiacov, 8 dní a do 8kg.
  Náš lekár nám povedal, že sa to stáva u niekto rých detí. Nemáme ho dávať často na nožičky, ale posilovať ich tak môže.
  Možno mi budete vedieť poradiť a ukludníte moju materskú dušu. Ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň. Zuzana

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Váš lekár má pravdu, môže si občas s podporou pod pazuchami párkrát opriež nožičky o podložku. Nechajte dieťaťu spontánnu pohyblivosť, zabezpečite, aby odniekiaľ nespadol, ideálna je ohrádka. V žiadnom prípade nedávať do chodítka!

Podobné otázky

 • Chodenie dieťaťa 13. mesiac

  , Autor: riama

  Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu. Mám už takmer 14. mesačné dieťa (o 9 dní) a ešte stále samo nechodí. Ide o dievčatko, narodené v 37. týždni. Problém je v tom, že dieťa samo chodí popri nábytku od 10. mesiaca, loží štvornožky už takmer 6. mesiacov. Na chvíľu sa síce postaví, pustí sa, je to z toho nejaká "vyvalená", nevie čo ďalej a tak sa posadí. Chodiť za rúčku nechcela nikdy, odmietala to a plakala. Teraz prejde ak ju držím za jednu ruku. Dokonca prešla aj tri kroky sama, ale to je všetko. Neviem či mám navštíviť pediatra. Ďakujem vopred.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to normálny vývoj k samostatnej chôdzi, ktorá príde behom niekoľkých týždňov.

 • 25 mesačný syn

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pani doktorka,
  prosím Vás o odpovede na nasledujúce otázky:
  1. Syn je už pol roka na bezmliečnej diete. Môžem mu dávať každý večer 1 tabletu Vitacalcinu a 1 lyžičku rybieho oleja? alebo olej len v zime a namiesto vitacalcinu napr. ryžové mlieko s vapnikom? a koľko by ho mal denne vypiť?
  2. Syn má stolicu 2x denne a má v nej nestrávené zvyšky niekedy, je to v poriadku?
  3. Aká je norma na chodenie po schodoch. Syn ide hore sám, ale drží sa zábradlia. Dole sa ale bojí ísť sám, musí sa ma držať za ruku. Nízke schody tak 4 - 5 schodov zide aj sám, ale vysokých sa bojí.
  Ďakujem veľmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem preoč je na bezmliečnej diéte. Vitakalcin by som mu nedávala, ak má hodnotnú stravu: mäso, strukoviny, ovocie, zeleninu, obilniny, vápnik by mu nemal chýbať. Rybí tuk od novembra do konca marca.
  V tomto veku ešte občas môžu byť nestrávené zvyšky stravy v stolici, je potrebné to sledovať, či nechudne, nemá bolesti bruška a hlavne nie je chudokrvný.
  Chôdza do schodov a zo schodov ako udávate je v tomto veku normálna.

 • chodenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pani doktorka. Mam 13 mesacneho syncekanarodeneho o vyse mesiac skor....presli sme si plazenim lozenim potom sa posadil a postavil pri nabytku....chodi okolo nabytku popri stene bez problemov tak prejde aj do druhej miestnosti vie chodit aj s choditkom myslim take co tlaci pred sebouniekedy vsak stupa aj na spicky.....samostatne sa strasne boji chodit kedh drzim za rucicku a chcem ho pustit tak nechce pustit drzi sa ako kliest.co ma trapi je vsak ze ked ho drzim za obe rucicky tak ide celkom pekne mozno pravu nozicku dava na spicku viac ale on sa cce drzat len za jednu rucku a vtedy ide ako keby popri nabytku doboku....trosku sa to zlepsilo ale aj tak ta nozka ktora je na strane rucicky ktoru drzim je taka captava vykrutena do vonka.....mam sa obavat? A za rucicky ho viest nechcem ale uz to niekedy nejde lebo on sa ma chyti alebo si pyta ruku....a chodit nevie ale napriklad mi vsade vylezie mam dost problem ho ustrazit aby nespadol...vylezie aj na obyvaciu stenu a dokonca mi raz vypadol z postielky a to mame rost dole uz....dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Všetko čo popisujete sú normálne prejavy dieťatka v jeho veku, ktoré smeruje k samostatnej chôdzi. Len to u každého trvá rôzne dlho, kým sa osmelí a rozhodne chodiť samostatne. Až po nástupe samostatnej chôdze budeme môcť riešiť, či je tam nejaká porucha alebo nie. spočiatku chodia tak rôzne, niekedy až bizarne.

 • Sedenie a pavúk

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, podľa súčasných trendov má bábätko sedieť, až keď si samé sadne. Naša čerstvo 4-mesačná dcéra sa však vkuse ťahá do sedu, ležať už takmer vôbec nechce, aj hrať iba v polohe sedu na rukách. Keď jej dáme prsty, sama sa vytiahne do sedu a vtedy je najšťastnejšia. Je ozaj také nebezpečné podporovať ju v tom?? Od ktorého mesiaca odporúčate pavúka? Lebo ona by aj chodiť chcela, keby vládala. Keď ju držíme vzpriamene, nohy má vystreté jak klinec a žiari šťastím. Ležať je už nuda, len ja sa bojím, keď všade čítam a počujem, že skoré sedenie a chodenie môžu poškodiť chrbticu. Ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Skoré sedenie a chodenie naozaj zásadne poškodia chrbticu a neprejaví sa to hneď ale zväčša až v dospelom veku. Na pavúka, chodítko úplne zabudnite, nie je to vôbec vohdná pomôcka pre dieťa. Dieťa nie je potrebné podporovať vo vzpriamovaní ani učiť chodiť. *Prirodzeným vývojom k tomu dospeje. To, že sa zaprie do nožičiek je normálne, ale nie je potrebné ju v tom podporovať, kým sa nepostaví sama. Podobne je to so sedením, pritihanut ť ju do sedu, nechať ju sedieť opretú o vás je normálne, ale nie je potrebnú ju posadzovať do rôznych sedačiek ani obkladať vankúšmi. Dieťa vydrží všeličo , aj celý deň v pavúku, dokonca sa mu tam bude páčiť ale nie je to vhodné pre jeho správny vývoj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • chodenie na boso

  , Autor: lucianka2

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, čo je lepšie. Keď dieťa (14 mesiacov) chodí na boso, alebo v topánočkách? Počula som, že sa odporúča, aby dieťa čo najviac chodilo na boso, že je to lepšie pre vývoj klenby. Že už neplatí to čo kedysi. Ale každý ma upozorňuje, že by nemal chodiť na boso, že len v ortopedických topánočkách... Kde je prosím pravda? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pravda je taká, že po nerovnom teréne, skalkách tráve, ale aj piesku je dobré, keď deti chodía bosé, aby sa im podporovala klenba nožná. Pozor samozrejme na sklo a iné predmety, ktoré by mohli spôsobiť poranenie!
  Na rovncýh povrchoch je potrebné, aby bolo dieťatko obuté v správnej obuvi. Podrážka pevná, päta pevná / vo vnútri topánky/ a topánka u detí vo vašom veku až po členky. Odporúčam radšej kúpiť pre každé číslo len jedny, ale kvalitné topánočky.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: