• Morfologický utz

    Dobrý deň pán doktor, chcem poprosiť o Váš názor čo sa týka morfologického utz v 2.trimestri. Na prvom špeciálnom sone videla pani doktorka, že malé má perikardiálny výpotok, že by sa to malo vstrebať, ale tak nikto to nevie zaručiť. Následne som bola na odberoch kvôli vírusom a pre istotu aj na nipt testoch, všetko negatívne. Ďalší dvaja lekári vraj žiadny výpotok pri srdiečku nevidia, im prišlo všetko v norme, tí ale nemali až také špeciálne sono... Termín na utz mám 20+1, moja dr mi poradila, nech si dám skorší termín, že sa robia už od 18tt, aby som keď tak stihla absolvovať ešte ďalšie vyšetrenia. Sestrička u špecialistky mi povedala, že nie je dobré chodiť skôr ako v 21.tt. Mám podľa vás trvať na nejakom skoršom termíne pre istotu, keď len o týždeň? Na niektorých stránkach špecialistov čítam, ze utz sa realizuje najneskôr do 20+0, ale každá stránka má inak uvedené, tak sa v tom nevyznám... Ďakujem veľmi pekne

    Dobrý deň, morfologický screening v II.trimestri naozaj nemá zmysel realizovať skôr ako v 20. - 22. týždni tehotenstva, kedy je najvhodnejšie ho realizovať. Ak sa Vám viacero lekárov vyjadrilo, že USG nález je v poriadku, nevidím dôvod na obavy. Absolvuje morfologický screening podľa objednania v 21. týždni tehotenstva. Nebojte sa pýtať vyšetrujúceho lekára v prípade nejasností.