Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,748 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Krcok

  , Autor: Lucik...

  Dobrý večer,
  chcem sa opýtať, aktuálne som v 30tt, beriem už viac ako mesiac Utrogestan 0-0-2 tbl kvôli skracovaniu krčka, v pondelok som bola na poradni u svojej gynekologicky kde mi zistila zhoršený nalez krčka na 25mm s tým že pri tvrdnuti 19-20mm, odporučila má na hospitalizáciu kde som hneď išla a včera má po 2 dňoch prepustili s tým, že tvrdnutie brucha ktoré som mala často aj pri tom ako som mesiac doma ležala je fyziologické, napichali ma magneziami a aj naďalej mam doma brať svoj Magnerot a odporučili sledovať krčok každé 2 týždne u svojej doktorky. V nemocnici mi namerali krčok okolo 20mm s vnútorným funnelingom. Mám aj ATB na opakovaný zápal močových ciest. Chcem sa ale opýtať, doktorka mi odporučila kludovy režim s liečbou ale teraz v sobotu mame svokrovu oslavu kam treba autom cestovať cca hodinu. Na oslave by som samozrejme ležala, miestami sedela ak sa bude jesť. Ide mi o to, či mi odporúčate na takúto oslavu ísť aj s tou cestou po našich rozbitých cestách kde to v aute riadne natriasa alebo radšej mam ostať doma ležať ako doteraz a neriskovať to? Na oslave bude dosť ľudí a deti, takze bude tam aj hluk a tak ako na oslave býva. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak máte rizikové tehotenstvo a zhoršený nález na krčku, je na zvážení cestovať na oslavu. Počas pár hodín sa samozrejme nemusí zmeniť nič, ani sa predpokladám nezmení. Ak aktuálne nemáte ťažkosti a máte nasadenú liečbu, je na Vás, či na oslavu pôjdete alebo nie.

Podobné otázky

 • Skrátený krčok

  , Autor: Barbor345

  Dobrý deň , prosím Vás o názor. Som tehotná 31+3, na poradni mi zmerala (usg) krčok 28mm, bez otvárania.
  Mám očakávať, že porodim predčasne... Užívam Magnerot + Utrogenstan večer + mám sa šetriť.
  Aký máte na tento nález názor Vy?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, 28mm krčok v 32. týždni tehotenstva, navyše ak nemáte časté tvrdnutie bruška, ani nie je prítomné vnútorné otváranie sa, nie je žiadna katastrofa. Môžete pokojne plod donosiť a porodiť v termíne. Nehovorí to nič o tom, že by ste mali porodiť predčasne. Pokračujte v nasadenej liečbe. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Kŕčok v tehotenstve

  , Autor: Simmka

  Dobrý deň v marci 2022 mi robili Leep konizáciu,teraz som v 22tt a lekár mi ešte nekontroloval kŕčok,teda jedine ak cez soni brucha a neviem o tom,nakoľko nemám žiadne údaje ani v tehotenskej knižke. Preto by som sa chcela spýtať,či po Leep konizácií nie je zvýšené riziko na skracovanie a otváranie kŕčka,či sa mám vyslovene dožadovať vyšetrenia. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pri LEEP konizácii sa realizuje tzv. plytká konizácia, kedy sa krčok veľmi neskráti. O zvýšenom riziku sa veľmi hovoriť nedá. Nepoznám však okolnosti zákroku, ani všetky informácie, preto je ťažké sa takto bližšie objektívne vyjadriť. Samozrejme, vhodné je realizovať vrámci tehotenských poradní aj palpačné vaginálne vyšetrenie, ako aj skontrolovať raz za čas cervikometriu, DCK, teda dĺžku krčka, prípadne, či nie je prítomné vnútorné otváranie.

 • Streptokok v pošve

  , Autor: Lucik...

  Pozdravujem, aktuálne mi prebieha 35tt, počas celého trvania tehotenstva som mala opakovane zápaly posvy a súčasne aj močových ciest preliečované ATB, taktiež na začiatku tehotenstva GBS pozit preliečený ATB. Minuly týžden som bola poslednýkrát u svojej gynekologičky na poradni, ktorá mi robila ster z posvy. Dnes mi volala sestrička s výsledkami že je tam zas streptokok, zajtra mám priniesť moc na vyšetrenie či nie je aj tam nahodou a daju mi vyrobiť penicilinové ATB do vagíny v lekárni, ktoré si mám zajtra vyzdvihnúť. Chcem sa opýtať, tieto ATB mám brať?? Aj napriek tomu že mám v tehotenskej knižke zaznačené že som už bola GBS pozit aby pred pôrodom vedeli. Alebo ich nemám radšej brať? Beriem ešte poslednú krabičku Utrogestnu lebo mám skrátený krčok a nariadený kludovy režim už pár mesiacov. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Streptococcus agalactiae (GBS pozit.) sa v tehotenstve štandardne nepreliečuje, ak žena nemá ťažkosti, prípadne zhoršený nález na krčku, bolesti, či iné ťažkosti. Bez ohľadu na “preliečovanie” budete pri príjme na pôrodnú sálu dostávať antibiotiká až do pôrodu. Nepoznám však nález, výsledky všetkých vyšetrení, informácie ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak nález nie je pokročilý a nemáte ťažkosti, nie je antibiotiká nevyhnutné užívať. Na postupe pri príjme na pôrodnú sálu sa aj tak nič nezmení, stále budete braná ako GBS pozitívna.

 • Vnútorne otváranie

  , Autor: Adus56

  Dobrý deň dnes som mala poradňu som 26+2 tt. Doktor vag. ultrazvukom zistil že som vnútorné otvorená. Že to nieje nič strašné kôli tomu že mám dostatočne dlhý krčok. V správe anatom. dĺžka hrdla 47 mm, vnútorná bránka vezikulacie 9 MM, funkčná dĺžka hrdla 39 MM. Predpísal mi progesterón 200 mg 2x1 tabletu na vkladanie plus nospu 2x1 tab plus magnézium 4x1 tab. Magnézium nemôžem brat vyššie dávky lebo ma z neho preháňa a mám redsiu stolicu. Tvrdne mi brucho cca 10 x denne. Je to otváranie také vážne ? Pomôže progesterón na tvrdnutie brucha ? Že môžem normálne fungovať len mám oddychovať s vyloženou panvou. Môže sa vnútorna bránka zas vrátiť naspäť ? Mne povedal že ano. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nález naozaj nie je katastrofálny. Z celkovej dĺžky krčka 47mm je 39mm uzavretých. Pokračujte v užívaní predpísaných liekov. Ak Vám vyslovene nebol nariadený kľudový režim, môžete normálne fungovať. Cervikometriu je však potrebné pravidelne sledovať, či sa nebude meniť (zhoršovať). Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorého v prípade ťažkostí, ako aj nejasností navštívte.

 • Kludovy režim

  , Autor: Lucik...

  Dobrý deň prajem,
  aktuálne zajtra začínam 35tt, dnes som 33+6, od približne 25tt mám kvôli skracujúcemu sa krčku a tvrdnutiu brucha nasadený kludovy režim s liečbou Utrogestan 0-0-2 a Magnerot. Bola som raz hospitalizovaná 3 dni kde mi dávali MGSO4. Počas týchto viac ako dvoch mesiacov len ležím s nohami vyššie, stále som doma, nikam nechodím len keď po byte na wc, obed. lekárka na poslednej poradni namerala krčok cca 20mm bez vnútorného funnelingu ( pár týždňov dozadu som mala s funellingom) a povedala aby som ešte potiahla aspoň do 36TT kludovy režim, čo najdlhšie aby ak nahodou sa bábätko narodilo už úplne donosené, lenže mne posledne týždne aj keď sa idem najesť a sedím dlhšie alebo trosku dlhšie pochodim po byte nevladzem dýchať a strašne mi je ťažko, točí sa mi v hlave kvôli môjmu nízkemu tlaku. Chcem sa opýtať, stále mám dodržiavať kludovy režim na lôžku takmer cely deň alebo môžem aj cestovať autom k rodine 15 minút od bytu alebo sa ísť prejsť alebo o týždeň mame opekacku vo firme tak ísť tam? Alebo radšej mám ešte potiahnuť čo najdlhšie sa dá? Bojím sa aj toho, aby som potom vládala odrodiť ak sa niekedy v 37tt rozchodím.. už to je na mňa naozaj dlho ležať sama, ale nemám problém ak by sa niečo malo stať bábätku ostať ležať radšej .. prosím o vašu radu, ku svojej gynekologické už nepôjdem len priamo do pôrodnice o 2 týždne na kontrolu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj keď máte krčok matenrice mierne skrátený, ak nie je prítomné vnútorné otváranie, rovnako tak krčok drží aj pri zakašľaní, nie je to katastrofálny nález. Dôležité je aj to, či Vám tvrdne podbruško, či celé bruško a ak áno, ako často, či pravidelne alebo iba občasne. Nemyslím si, že musíte celý deň iba ležať, 15 minút cesty Vám neuškodí. Iba na základe opisu je však ťažké sa takto bližšie objektívne vyjadriť. Nie je zase úplne ideálne iba ležať, nech neochabnete, bežnou chôdzou a vykonávaním krátkodobých činností by sa nemalo nič meniť. Netreba to však preháňať. Ako som už spomínal, záleží veľmi od toho, či máte bolesti alebo nie. Najvhodnejšie je postupovať podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.