Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,497 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Ascorutin

  , Autor: AlexS

  Dobrý deň,
  Mam otázku ohľadom dlhodobého užívania lieku Ascorutin. Od 7tt som mávala sem tam hnedý výtok, najčastejšie len doobeda. Po kontrolnom sone mi bolo povedane že tam bol maličký hematóm, ktorý sa ale postupne do ďalšej kontroly vytratil/vyplavil. Chvíľku bol kľud, ale hnedé špinenie sa vrátilo, začala som brat Ascorutin najprv 3x1 tabletu, spinenie pekne ustúpilo, tak som sa snažila ho postupne vysadiť, a však pri postupnom vysádzaní sa to vrátilo, tak som sa vrátila na dávku 2x1 tabletu a už skoro dva týždne je kľud. Myslíte si, že môžem v jeho užívaní aj naďalej pokračovať? Dnes končím akurát 11tt. Som po KET a okrem toho si ráno aplikujem Prolutex a večer si dávam 1x Progestenalle, plus mi v 5 týždni nasadili aj fraxiparin 0,3.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie do 16. týždňa tehotenstva je najčastejšie spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Ascorutin môžete užívať v dávke 3x1 tabletka denne až do 16. týždňa tehotenstva. Odsledujte si to.

Podobné otázky

 • Krvácanie z nosa

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň pán doktor od včera sa mi spustilo krvácanie z nosa nič masívne ale dávam si na to ascorutin raz za deň môžem si dať do nosa surgispon? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Ascorutin môžete užívať v dávke 3x1 tabletka denne. Pri opakovaných, či silných krvácaniach z nosa by som pátral po príčine, či sa u Vás v tehotenstve nerozvíja trombofílny stav alebo trombogénna porucha. Je to však otázka pre hematológa. Surgispon je iba vstrebateľná želatínová špongia, ktorá príčinu krvácania nevyrieši, nepoškodí Vám však.

 • Krvacanie v tehotenstve

  , Autor: Marci12

  Dobrý deň, 13tt + 6 som začala krvácať tmavo-červenou krvou. Išla som na pohotovosť, kde príčinu nezistili, plod je v poriadku, placenta aj krcok tiež. Na moju žiadosť na pustili domov s tým, že pokiaľ by krvácanie neprestalo alebo sa zhoršilo, tak mam prísť rovno na hospitalizáciu. Dostala som injekciu dyclonene. Ubehli 2 dní a ja stále spinim, je to skôr také tmavo hnedé už, občas tmavo -červené. Je toho o dosť menej. Avšak, prosím Vás dokedy môžem takto špiniť po podani injekcie a kedy je už lepšie ísť do nemocnice? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie, najčastejšie do hneda, ružový, či bordový výtok, je do 16. týždňa tehotenstva pomerne časté. Súvisí to najčastejšie s tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Ak bol USG, aj vaginálny nález v poriadku, odsledujte si to. Užívať môžete Ascorutin v dávke 3x1 tabletka denne. Takto sa však nedá bližšie objektívne vyjadriť. Pri silnejšom krvácaní, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, či gynekologickú pohotovosť.

 • NIPT test

  , Autor: AlexS

  Dobrý večer, v pondelok ma čaká odber krvy na NIPT test a chcela by som sa len opýtať, že ak užívam ASCORUTIN 2x1 tabletku, ci ju môžem uzit aj v ten deň odberu. Myslím si, že by to nemal byt problém, keďže sa tam zisťuje genetika, ale pre istotu sa informujem, lebo lekár, ku ktorému idem, až do pondelka neordinuje. NIPT test mam doporučený kvôli umelému oplodnenie.

  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, žiadna užívaná liečba nemá na vysledok Trisomy testu vplyv. Môžete pokračovať v užívaní Ascorutinu, aj v deň odberu krvi.

 • Citrón

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň pán doktor dnes som mala veľmi chuť na citróny ráno som mala jeden ascorutin a teraz na večer som mala strašnú chuť na kyslé zjedla som jeden celý a potom pol citróna s cukrom. Chcem sa spýtať či môžem ublížiť bábätku som 12+0tt ďakujem ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v tehotenstve sa u žien prejavujú rôzne chute. Ak ste citróny dobre poumývali a nemáte ťažkosti, na tehotenstvo to vplyv mať nebude. Častá konzumácia väčšieho množstva citrónov však nie je najlepším nápadom.

 • Ascorutin

  , Autor: Florencia 5

  Pán doktor som 10+4tt dnes som zjedla polku citrónu a dva pomaranče ako som tehotná mám veľkú chuť na kyslé akoby si to telo pýtalo no a dnes sa mi spustila krv z nosa tak som dala jednu tabletu ascorutin viac nie len chcem vedieť či je to bezpečné? A či toľko vitamínu C nemôže ublížiť dám si na to pozor no keďže som mala krv v nose tak som si dala pre istotu jednu tabletu.
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Ascorutin môžete pokojne užívať v dávke 3x1 tabletka denne. Nemusíte sa obávať. Odsledujte si to.