Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,164 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Placenta

  , Autor: kate1407

  Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom placenty, dokedy plni svoju funkciu, či až do konca pôrodu alebo podobne. A čo sa týka pohybov, od 33 tyzdna by sa mali sledovať viacej, čo je na tom pravdy? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, placenta je orgán, cez ktorý je plod vyživovaný. Ak funkcia placenty zlyhá a placenta prestane fungovať, plod odumrie. Placenta teda za normálnych okolností funguje až do pôrodu plodu a odlučuje sa až po porodení plodu. Pohyby plodu sa štandardne sledujú od začiatku vnímania pohybov plodu. Samozrejme, čím je placenta staršia, prezretejšia, tým je väčší dôvod nasledovanie pohybov plodu. V poslednom trimestri, respektíve od týždňa tehotenstva, kedy sa už jedná o predčasný pôrod a kedy už má plod šancu pôrod prežiť, sa pohyby plodu sledujú "podstivejšie".

Podobné otázky

 • 2 trimester

  , Autor: Adkapuf

  Dobry den, poslednych 9 dni som silnejsie krvacala a to dni kedy nie tak medzi tym som mala hnedy vytok. Bola som u gynekologa a aj 2krat na pohotovosti a nolo vsetko v poriadku. Teraz sa zrazu zastavil vytok ale uplne ze nemam ziaden. Je to v poriadku? Aj brusko a babo citim menej. Aj ked som v 15tt citila som doteraz take jemne pichnutie ci vibrovanie sem tam aj take.mensie tlaky. Teraz to je velmi zriedkave. Myslite ze je vsetko v poriadku? Ze sa prave takto dava organizmus do poriadku a miznutie nejakych symptonov je bezne v tomto obdobi?
  Po tolkom krvacani a krcoch a behani po pohotovosti mam strach z kazdej zmeny. Tak chcem.pocut vas nazor. Mozno to je dobra zmena.
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, krvácanie, či špinenie do 16. týždňa tehotenstva je najčastejšie spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Je to pomerne časté. Najmä prvorodičky, ktoré s niečim podobným nemajú žiadnu skúsenosť sa zvyknú vystrašiť. Je normálne, ak špinenie vymizne po tomto týždni, rovnako aj mierne tlaky. Má to súvis s nahlodávaním ciev steny maternice. Do 16. týždňa tehotenstva je placenta (chorión) vyvinutá a už sa len zväčšuje. Odsledujte si to. Ak boli výsledky vyšetrení v poriadku, podľa mňa sa nemusíte obávať. Odsledujte si to.

 • Placenta pod pliku

  , Autor: Jana.T

  Dobrý deň, som 32tt a chcem sa opýtať.. placenta mi zasahuje kúsok pod pliku. Mám mať skôr kľúčový režim, bez pohlavného styku, alebo fungovať normálne. Gynekológ sa k tomu nevyjadril.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, iba čisto teoreticky a intuitívne predpokladám, že sa u Vás jedná o vcestnú placentu a placenta zasahuje do dolného segmentu do blízkosti vnútornej bránky. Podľa opisu mi to však vôbec nie je jasné. Nepoznám žiadne výsledky vyšetrení, nálezy, ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. V prípade ťažkostí alebo nejasností sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky informácie, aj nálezy, aj okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám vie vyjadriť.

 • Placenta

  , Autor: Deny007

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať..
  Aktuálne som v 32tt a stále mám nízko nasadenú placentu od 20 t.. Necelé 2 cm od bránky. A malá pravdepodobnosť že sa už vytiahne hore. Doktorka ma vystrašila že sa môžem hocikedy rozkrvácat aj keby som bola v kľude. A teraz v 3. trimestri je to vraj najväčšia pravdepodobnosť.
  Tak mam z toho naozaj strach... Teraz len čakať kedy to príde, a či bude všetko ok . Asi som veľmi z toho rozrušená.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, celkom nerozumiem, prečo Vás tak strašia. Nízkonasadajúca placenta, či vcestná placenta predstavuje zvýšené riziko zašpinenia, či zakrvácania, ku krvácaniu však nemusí dôjsť. Zbytočne sa neznervózňujte. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Zdanie

  , Autor: MimaLea

  Dobrý deň,
  chcela by som sa Vás spýtať, som v 18 TT a piatok som mala kontrolu. Všetko bolo v poriadku, placenta sa vytiahla hore, Hematón sa vstrebal. Dnes ráno som však zacítila bolesť v celom bruchu. Išla som na toaletu, utrela som sa asi sa mi to len zdalo, že na toaletnom bolo kúsok ružového. Na vložke nemám nič. Ani na vatovej tyčinke. Prsia ma bolia. Okolo pupka pobolieva. Ak by sa dačo dialo krvácala by som nie? Alebo špinila ak teraz. Hematón sa mi vstrebal minulý týždeň, ležala som v nemocnici na pozorovaní lebo som kúsok špinila takú trolinku. Je to moje prvé tehotenstvo. Užívam aj progesterón, magnézium, Femibion 2. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak už nekrvácate, ani nešpiníte a výsledky vyšetrení boli v poriadku, myslím si, že nemáte dôvod na obavy. Pokračujte v naordinovanej liečbe a v odporúčaniach vyšetrujúcich lekárov. Samozrejme, v prípade krvácania, bolestí, či iných ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Plod

  , Autor: Kika779

  Som po transplantacii obličky. V 28tt tehotenstva. Bola som na kontrole. Babätko nárastlo len 15g za týždeň. A na sone mi vysli nasledovné hodnoty. Minulý týždeň bol obvod bruška 223mm, a bčera 207mm. Doktorka mi povedala, ze uvidime o týždeň keďže chodím na rizikovú. Prietoky aj placenta sú vraj v poriadku. Ale keď cítam fóra s menším obvodom bruška tak mám veľký strach. Beriem lieky ako ADVAGRAF,PREDNISON,ANOPYRIN.
  HC 262mm
  AC 207mm ( s týmto ma veľmi vystrašila)
  FL 51
  EFW 936G
  PI UmA 0.98,PI MCA 2.06, UmA PI 0.99, UTA 1sin PI 0.93 bez notchu , UTA 0.87 bez notchu, DV PI 0.97 vlna prítomná.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, celkom nechápem, ako sa môže obvod bruška zmenšiť. Jednalo sa pravdepodobne o chybu merania. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Za predpokladu, že sú prietoky v poriadku a nie je prítomné asymetrické zaostávanie v raste, ani placentárna insuficiencia, teda plod je dobre a dostatočne vyživovaný, je potrebné USG priebežne a pravidelne kontrolovať. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí poznajú všetky výsledky vyšetrení, nálezy, informácie a okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám vedia vyjadriť.