Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,164 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Streptokok

  , Autor: Eliva

  Dobry den, som rok po konizacii. Momentalne som tehotna v 24tt. Skracuje sa mi krcok, uzivam Progestanelle do posvy a mam nariadeny kludovy rezim. Cytologia je ok. Pre istotu mi gynekologicka spravila vyter a vysiel mi streptokok. Dostala som cipky macmiror a progestenalle mam uzivat oralne. Babo ma podla ultrazvuku zvacsenu oblicku a mam trochu viac plodovej vody. Je ok uzivat tieto lieky? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v období, navyše vo Vašom prípade v pomerne včasnom období, po konizácii sa nedá o skracovaní krčku objektívne hovoriť, nakoľko je krčok po konizácii už a priori skrátený a hodnotiť jeho dĺžku je objektívne obtiažné. Spomínané lieky užívať môžete. To, že ste GBS pozitívna (pozitivita na streptococcus agalactiae) pre Vás znamená, že počas pôrodu budete dostávať antibiotiká. K USG vyšetreniu sa Vám takto neviem objektívne vyjadriť. Pri nejasnostiach, ako aj ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Vysoka hladina aslo

  , Autor: Iglia

  Dobrý deň chcem sa opýtať, som v 9tt tehotenstva a z odberov som mala vysoké hodnoty aslo (vyše 1200) chcem sa opýtať ci to je pre plod nejaké riziko alebo ci ho to môže nejak ohroziť? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, čo sa týka ASLO hodnôt, ide o protilátky proti streptolyzínu O. Streptolyzín O je látka obsiahnutá v bunkovej stene baktrérií- streptokokov. Zvýšená hodnota hovorí o streptokokovej infekcii - najčastejšie sa jedná o infekciu kože, mandlí, typická je napríklad aj hnisavá angína. Vylúčiť je potrebné aj vaginálnu infekciu, či infekciu močových ciest. Ak vieme o akútnej streptokokovej infekcii, prelieči sa toto ochorenie liekmi penicilínového radu a následne hodnoty ASLO klesajú. Ak nedochádza k poklesu ani po preliečení je nutné pátrať po tzv. fokusoch, teda iných možných zdrojoch chronickej streptokokovej infekcie v organizme. Do úvahy prichádzajú okrem mandlí, chronické zápaly v prínosových dutinách, a podobne. Nepoznám však žiadne ďalšie výsledky vyšetrení, nálezy, informácie a okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Pozitívny ster na streptokoka v tehotenstve

  , Autor: Si mi

  Dobrý deň, momentálne som v 37tt tehotenstva a zo steru mi vyšiel pozitívny test na streptokoka, ako bude teda prebiehať pôrod?

  A taktiež sa chcem opýtať môžeme mať s partnerom pohlavný styk, keď mám toho streptokoka? Nenakazí sa aj on ? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sa bude jednať o vaginálny pôrod, od príjmu na pôrodnú sálu budete až do pôrodu dostávať antibiotiká. GBS (Streptococcus agalactiae) nie je nebezpečný pre Vás, či Vášho partnera, ale pre plod, keďže pri rozvinutí infekcie (napríklad za predpokladu, že žene niekoľko hodín až desiatok hodín, teda dní, odteká plodová voda a nedostáva antibiotiká) môže dôjsť ku vzniku novorodeneckej sepsy, na ktorú môže novorodenec zomrieť. Streptococcus agalactiae sa pomerne často vyskytuje ako bežná súčasť pošvovej mikroflóry a ak nemá žena žiadne ťažkosti, nie je nevyhnutné ho za každú cenu liečiť.

 • Streptokok

  , Autor: Eliva

  Dobry den, som v 29tt a zistili mi streptokoka. Najprv som uzivala macmimor, teraz krem Dalacin. Chcem sa spytat na nazor, ci uzivanie atb uz teraz nie je zbytocne ked pred porodom ich ajtak dostanem? Okrem toho uzivam Progestanelle kvoli skracujucemu sa krcku.
  Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak nemáte žiadne ťažkosti, Streptococcus agalactiae (GBS) sa počas tehotenstva nepreliečuje. Antibiotiká budete dostávať od príjmu na pôrodnú sálu až do pôrodu. Nepoznám však žiadne výsledky vyšetrení, bližšie informácie, ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý sa Vám vie najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Baktérie a otváranie v tehotenstve

  , Autor: MirkaP

  Dobrý deň,
  Aktuálne som v 26 týždni tehotenstva, už mesiac otvorená na 3cm s funelingom krčka. V pôvodných steroch mi zistili streptokoka, ktorého vyliečili antibiotikami. Nález je po mesiaci nezmenený (stále 3cm). Opakovane mi však v steroch vychádza baktéria enterococcus faecalis, ktorú liečili macmirorom a potom ampicilinom no neúspešne. Nemám však žiadne ťažkosti v súvislosti s touto baktériou. Zaujímalo by ma, či môže táto baktéria spôsobovať ďalšie otváranie a zhoršovanie nálezu. Ďakujem veľmi pekne. Pekný deň prajem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, enterococcus je baktérie bežne sa vyskytujúca sa v čreve a do pošvy sa dostane najčastejšie zanesením pri styku, toalete alebo nesprávnej hygiene. Ak ste otvorená na 3 cm, o funnelingu, teda vnútornom otváraní sa nedá hovoriť, keďže ste už podľa opisu otvorená. Neviem sa Vám však takto bližšie objektívne vyjadriť. Príčin predčasného otvárania sa v takomto pomerne nízkom týždni tehotenstva môže byť viacero. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, nálezy, ani výsledky všetkých vyšetrení, či okolnosti, preto sa Vám takto, iba na základe nálezu neviem bližšie objektívne vyjadriť. Najvhodnejšie je sa pýtať vyšetrujúcich lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie bližšie vyjadriť.

 • Streptokoky

  , Autor: kate1407

  Dobrý deň, chcem sa spýtať na streptokoky. Dlho ma trápia čapy na madliach, nedávno mi zistili z výteru z hrdla streptokoka potom výter po penicilín antibiotikách bol negatívny. Teraz som znova bola u lekára tiež biele škvrny v hrdle, keď mi to doktorka stlačila tak mi kúsok vypadol a prehltla som ho. Teraz sa bojím že to bude to isté. Počula som že zo streptokoka môže vzniknúť sepsa. Som v 29 týždni tehotná. Viete mi povedať ci je rozdiel medzi streptokokom v hrdle a inými typmi? A či sa dá takouto cestou nakaziť že to prehltnem. Ďakujem Vám za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, streptokokov je viacero druhov, niektoré sa prirodzene vyskytujú v našom organizme ako súčasť bakteriálnej mikroflóry kože, slizníc a slín. Niektoré streptokoky nezapríčiňujú žiadne problémy, iné, patologické druhy, spôsobujú vznik viacerých nepríjemných ochorení. Keďže nepoznám žiadne bližšie informácie o type streptokoka, ani ďalšie výsledky vyšetrení, či nálezy, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, či už obvodného lekára alebo otorinolaryngológa.