Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,714 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Vysledky

  , Autor: Mon7991

  Prosím vás o názor a vysvetlenie. Som v 26.tt bola som na pohotovosti pre silnú bolesť ľavého boku vzadu. S bábätkom všetko v poriadku. Sono obličiek v poriadku , cievk. moč - Leu,pozit.mierne , bakterie hranicne(bližšie nič popísané) na to mi predpísali ATB cedrox 500mg. Zhodou okolností prisli výsledky vyteru kvôli vytoku kde je nález : aerobna kultivacia
  -enterococcus faecalis + popísaná jeho citlivosť na ATB
  - staphylococcus epidermidis
  -lactobacillus species
  Mykologia
  Saccharomyces cerevisiae ( masívne )
  Kultivacia gardnerella -nález negatívny
  Moja otázka znie či tieto výsledky súvisia s momentálnymi ťažkosťami mocovymi cestami, konkrétne enterococcus aj keď nie je pri ňom popísané nejaké množstvo. Či sú dane antibiotiká vhodné aj na jeho preliecenie ? gynekologicka mi určila brat ATB ktoré mi odporučil lekár na pohotovosti. Ako liečiť k tomu mykozu, prípadne ostatné nálezy ak nie sú bežné? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, enterococcus faecalis sa bežne vyskytuje v črevách, v pošve, ani moči nemá čo robiť za normálnych okolností. Dostal sa tam najpravdepodobnejšie zanesením pri toalete intímnych partií. Moč mal byť odoslaný aj na kultivačné vyšetrenie, kde by sa zistila konkrétna baktéria, ako aj jej citlivosť na antibiotiká. Áno, spomínané ťažkosti s močovými cestami môžu byť spôsobené infekciou močových ciest. Záleží od citlivosti na enteroccocus faecalis, ktoré sú vo výsledkoch kultivácie. Keďže ich nepoznám, rovnako tak ani ďalšie informácie a výsledky vyšetrení, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

Podobné otázky

 • Progestenalle 200 mg a probiotiká

  , Autor: Adusl

  Dobrý deň,
  som druhý raz tehotná kôli vnútornemu otváranie vkladám progestenalle 200 mg ráno a večer jednu tobolku. Chcela by som pomedzi to vkladať aj probiotiká. Mám kúpené vitagyn C a aj gynophilus control. Ktoré budú lepšie používať popri progestenalle? A kedy ich mám používať na obed vkladať po cca nejakých 6 hodinách ranného vkladu progestenalle? Môj gynekológ je starší a na otázku vkladanie probiotík mi odpovedal že to nemá význam no ja mám vracajúce sa mykozy. Prosím poraďte mi. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak je v pošve infekcia, je vhodnejšie prejsť na užívania progesterónového bloku ústami a infekciu v pošve preliečiť antimykotikami a následne na pár dní aj vaginálnymi probiotikami a potom sa opäť vrátiť k vaginálnej aplikácii progesterónu. Ak ste doma a poväčšinou ležíte, že z Vás kapsulky nevytečú, môžete si na obed vkladať vaginálne probiotiká. Ak máte pocit, že máte v pošve vaginálnu infekciu, či mykózu, je vhodné realizovať výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie. Keďže však nepoznám nález, ani výsledky vyšetrení, či všetky okolnosti, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Streptokok v pošve

  , Autor: Lucik...

  Pozdravujem, aktuálne mi prebieha 35tt, počas celého trvania tehotenstva som mala opakovane zápaly posvy a súčasne aj močových ciest preliečované ATB, taktiež na začiatku tehotenstva GBS pozit preliečený ATB. Minuly týžden som bola poslednýkrát u svojej gynekologičky na poradni, ktorá mi robila ster z posvy. Dnes mi volala sestrička s výsledkami že je tam zas streptokok, zajtra mám priniesť moc na vyšetrenie či nie je aj tam nahodou a daju mi vyrobiť penicilinové ATB do vagíny v lekárni, ktoré si mám zajtra vyzdvihnúť. Chcem sa opýtať, tieto ATB mám brať?? Aj napriek tomu že mám v tehotenskej knižke zaznačené že som už bola GBS pozit aby pred pôrodom vedeli. Alebo ich nemám radšej brať? Beriem ešte poslednú krabičku Utrogestnu lebo mám skrátený krčok a nariadený kludovy režim už pár mesiacov. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Streptococcus agalactiae (GBS pozit.) sa v tehotenstve štandardne nepreliečuje, ak žena nemá ťažkosti, prípadne zhoršený nález na krčku, bolesti, či iné ťažkosti. Bez ohľadu na “preliečovanie” budete pri príjme na pôrodnú sálu dostávať antibiotiká až do pôrodu. Nepoznám však nález, výsledky všetkých vyšetrení, informácie ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak nález nie je pokročilý a nemáte ťažkosti, nie je antibiotiká nevyhnutné užívať. Na postupe pri príjme na pôrodnú sálu sa aj tak nič nezmení, stále budete braná ako GBS pozitívna.

 • E.coli v moči v tehotenstve

  , Autor: Domi19

  Dobrý deň. Som v 15 tt tehotenstva a mám pálenie pri močení. Zistili mi v moči E.coli 10na3.
  Vraj pri takom náleze nie je potreba sa liečiť ATB.
  Užívam Blokurima + brusnice no nezaberá nič.
  Bojím sa aby to neohrozilo plod.
  Aká liečba ATB je v tehotenstve na zápal moč.ciet bezpečná?
  Na Zinnat som žial rezistentná z dôvodu častého užívania pri infektoch. Je napr. Monural bezpečný? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, záleží od citlivosti antibiotík na vykultivovanú baktériu. Štandardne sa tehotným predpisuje Amoksiklav 625mg á 8 hod. na 7 až 10 dní. Nevidel som však výsledky kultivácie a citlivosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Monural v tehotenstve

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň som v 21tt tehotenstva a som hospitalizovana stále mám problém s cikanim brali mi kultivácie a čaká sa na výsledky ale dali mi jednorazovo monural a kade tade čítam že to nie je vhodné pre tehotné. Môžem sa spýtať je bezpečné mať monural v tehotenstve? Nemôže to ublížiť dieťaťu? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, jednorázové užitie Monuralu v 21. týždni tehotenstva nebude mať na tehotenstvo negatívny vplyv. Nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich a ošetrujúcich lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná.

 • Vysledky glukozoveho testu

  , Autor: Dominika2016

  Dobry den prajem,
  chcela by som sa poradit ohladom vysledkov glukoz.testu, ktory mi bol robeny. Lekarka vraveka, ze je vporiadku, avsak sestricka, ze to mam zvysene.
  Mam tehotensku cukrovku? Je potreba diety a uplne vyradenie sladkeho jedla, resp. zaviest tehotensku dietu samozrejme vhodnu aj pre babatko.
  Vysledky su:
  10:12 U-ketolatky: negat
  B-glukoza nalacno: 5,00
  10:12 U-glukoza: negat
  02:00 B-glukoza po 2h: 6,68
  Gestacny diabetes /hodnotenie podla who/
  -glukoza nalacno: viac ako 5 6 mol/l
  -glukoza po 2h: viac ako 7,7 nmol/l
  02:00 U-glukoza - pozit.
  02:00 U-ketolatky - negat.

  Pripajam aj vysledky zo sona zo vcera 6.6.24, som.v 30tt.
  BPD:7,3cm - 29/2
  FL:5,41cm - 28/5
  AC:25,0 cm 29/2
  HC: 26,92CM 29/2
  Poloha plodu: pp KP
  Postavenie: II
  Vaha: 1326 g
  Plod.voda: normohydramion
  Placenta: zadna stena bpn
  RI:0,64, PI:0.97
  S/D: 2,75
  Feekvencia srdca: 146/min.

  Viete mi povedat ci s tou cukrovkou je to ok ci hranicne?
  Merania babatka, vaha a tak su vporiadku?

  Vopred dakujem pekne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemáte tehotenskú cukrovku a USG nález je primeraný týždňu tehotenstva. Nemusíte sa obávať. Najvhodnejšie je sa v prípade nejasností pýtať priamo Vášho obvodného gynekológa.