Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,278 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Placenta

    , Autor: Dia632

    Dobrý som v 32tt, som v nemocnici pretože dieťa pomalšie rastie je o 3tyzdne pozadu a na sone mi povedali že placenta je tak na 37tt čo to.znamená?budem skôr rodiť ?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, nepoznám žiadne výsledky vyšetrení, ani USG nálezy, ani ďalšie informácie a okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Najvhodnejšie je pýtať sa vyšetrujúcich lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná, ktorí majú k dispozícii celú dokumentáciu a najobjektívnejšie sa Vám vedia vyjadriť.

Podobné otázky

  • Tehotenstvo

    , Autor: Patiik

    Dobrý deň , chcem sa opýtať dokedy je najvyššia sanca že babetku v bruchu prestane byt srdiečko? Dá sa to sj po 12 týždni ? Z akých dôvodov? A kedy by ss ti už stať nemalo? Pýtam sa lebo trochu sa obavám termín pôrodu mám 10.08 a ešte necítim zisdne pohyby. Na poradni som bola už 2x . Zaaciatkom a koncom januára kde srdiečko bilo pravidelne . Avšak pri poslednej kontrole mi povedala že mám krvnú zrazeninu ktorá sa buď vstrebe alebo vyjde von . Preto sa bojim. Som sledovaná na hematologii pichat si clexane 0,4. Štítna žľaza a z predchádzajúceho tehotenstva toxoplazmoza (kde dr na infekčnom uzavrela že v tomto tehu ss nemusím báť)

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, zastavenie vývinu zárodku je najčastejšie do 10. týždňa tehotenstva. Stať sa to však môže aj vo vyššom štádiu tehotenstva. Príčin môže byť viacero. Čo sa týka cítenia pohybov, v 17. týždni tehotenstva, pohyby plodu cítiť ešte nebudete, je to priskoro. Keď budete v 25. týždni tehotenstva, je predpoklad, že už nejaké pohyby plodu cítiť budete môcť. Možno ani nebudete vedieť, že cítite pohyby plodu, môže to byť žblnkanie v podbrušku. Ak je navyše placenta na prednej stene, môže to do istej miery ovplyvňovať pociťovanie pohybov plodu a môžete ich začať cítiť ešte neskôr. Ak boli všetky vyšetrenia v poriadku, nemusíte sa obávať. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

  • Abrupcia placenty

    , Autor: Vierka

    Dobrý deň, mám 32 rokov a moje prvé tehotenstvo skončilo na začiatku 29 týždni. Tehotenstvo bezproblémové, neprekonaná žiadna choroba počas tehotenstva. Jediné lieky ktoré som brala bola kyselina listová a euthyrox 25 mg na štítnu žľazu. V nedeľu ráno som necítila pohyby ako zvyčajne a pociťovala som také sťahovanie bruška. Išli sme na pohotovosť a boli nám oznámené že bábätku už nebije srdiečko. Chlapček bol o dva týžne väčší ako by mal byť narodil sa 45 cm a 1590 g.Boli tam 2 lekarky ktoré povedali že nevedie prečo sa to stalo že na ultrazvuku nebolo nič vidno že predpokldajú uzlík na pupočáku alebo pravý uhol na pupočáku. Výsledok pitvy bol predčasné odlučenie placenty. Ja som vôbec nekrvácala ani nešpinila žiadne bolesti ani len náznak. To sťahovanie bruška mi povedali ze to su už prvé kontrakcie že bábätko je správne otočené a sa chystá same vonku. Že už mi začal pôrod. Predpokladám ze sa mohlo nieco stat v sobotu lebo už večer som necitila pohyby ale nie vždy vecer kopal ale rano kopal vzdy .Porodila som až v pondelok poobede na vyvolanie porodu kedže to strašne pomaly postupovalo. až do pôrodu som vôbec nekrvácala ani bolesti som nemala nejaké veľké .Pôrod bez komplikácií. Cyklus sa mi vrátil po štyroch týždňoch od pôrodu.Stretli ste sa už s niečím takým že pri odlučení placenty žena vobec nekrváca a nie je to vidno ani na ultrazvuku. Ked mu prestalo byť strdiecko už v sobotu a porodila som az v pondelok medzi tým by som nemala už krvacať zda sa mi že to je dlha doba.Na nete píšu že žena začne krvácať alebo má bolesti to mi povedal aj moj lekár Som opäť tehotná mám isť na nejaké špeciálne vyšetrenia aby sa to už neopakovalo. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, predčasné odlučovanie placenty je náhle vzniknutý stav, ktorý sa nedá dopredu predvídať. Pri čiastočnom odlučovaní placenty nemusí žena navonok vôbec krvácať, väčšinou je však prítomné krvácanie, ako aj intenzívne bolesti podbruška. Retroplacentárny hematóm medzi stenou maternice a placentou nemusí byť na USG vidieť, najmä pri starších USG prístrojoch. Špeciálne vyšetrenia na zabránenie abrupcie placenty neexistujú. Realizujte všetky štandardne odporúčané vyšetrenia prvého trimestra, ako aj PTS (prvotrimestrálny screening). Ak v histologickom náleze bola potvrdená aj infekcia, vhodné je realizovať výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie.

  • Otázka

    , Autor: Mirka1111

    Dobrý deň p.doktor, som v 14 tt a už 3 krát som bola v nemocnici kvôli krvácaniu z hematónu vzadu na maternici. Teraz pri poslednej hospitalizácii mal veľkosť 49x18x29 mm. Vždy sa krvácanie podarilo zastaviť a poslali ma domov s kľudovým režimom. Okrem toho mi však teraz na sone zistili aj adenomyom vpredu na maternicii o veľkosti 49x26x47 mm. Beriem Ascorutin a hormonálne lieky s obsahom progesterónu. Plod je zatiaĺ v poriadku, placenta je na zadnej stene maternice. Prosím Vás p.doktor je šanca, že sa hematóm vstrebe a adenomyon nebude spôsobovať ďalšie komplikácie? Je podľa Vás šanca na úspešné donosenie dieťatka aj na základe umiestnenia a výskytu hematómu? Dosť ma tieto komplikácie vystrašili. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, áno, je reálne možné, že sa hematóm vstrebe a tehotenstvo úspešne zavŕšite pôrodom. Ste však ešte len na začiatku tehotenstva, máte pred sebou ešte dlhú cestu. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

  • Krvácanie/špinenie po vyšetrení

    , Autor: Karinn

    Dobrý deň prajem, chcela by som sa s Vami poradiť.
    Aktuálne som v 37+4tt a včera večer som bola na vyšetrení u gyn. Robili mi usg vyšetrenie, ctg a aj vaginálne vyšetrenie.
    V lekárskej správe stojí: p. vag: cervix sakrálne, takmer spotrebovaný, bránka priepustná na 1,5-2cm, hlavička vysoko, s.sagit. ani fontanely nehmatám, vak blán zachovaný
    USG: PPH, post I, akcia+, pohyby+, euhydramnion, placenta v predu pred zn. odlučovania
    EFW 3410g, BPP
    CTG: fyziologické

    Podľa lekárky boli ozvy ukážkové.. Je podľa tejto správy prosím Vás naozaj všetko v poriadku?
    Moja druhá otázka: Po vaginálnom vyšetrení (vag.vyšetrenie som mala večer okolo 20:00) som si včera večer všimla krvavé flaky na vložke.. sledovala som si to, či to prejde.. postupne to slablo a v noci som mala už čistú vložku.. ale dnes ráno som si zase našla flaky/ ako keby také hnedé špinenie.. Je to prosím Vás v poriadku po vyšetrení?
    Na kontrolu mám ísť zajtra o 13:00.. môžem počkať dovtedy alebo je problém to špinenie?

    Ďakujem pekne za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, áno, opísané výsledky sú v norme. Ste otvorená na 2 cm, vaginálny nález máte priaznivý, pôrod sa môže spustiť prakticky kedykoľvek. Špinenie v deň vyšetrenia, ako aj deň po vyšetrení je normálne, môže sa vyskytnúť, ak sa nejedná o krvácanie. Špiniť však môžete aj z otvárania sa, nakoľko máte podľa opisu priaznivý nález na pôrodných cestách. Takto sa Vám však objektívne bližšie vyjadriť neviem. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov. V prípade pravidelnej kontrakčnej činnosti, krvácania, odtoku plodovej vody, či absencii pohybov plodu navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.

  • Prenos listeriozy

    , Autor: gapka

    Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom prenosu listeriozy. Už počas prvého tehotenstva som si dával pozor na potraviny, dosttocnu tepelnú úpravu a umývanie rúk. Teraz sa snažíme o druhe dieta a začínam mat opat obavy nákazy listeriozou. Chcem sa opýtať či je možný prenos len potravou, teda priamym zjedenim kontaminovaného výrobku, alebo aj dotykom. Napr. ak som pri praní triedila prádlo na zemi a manželovej tričko bolo od masa (boli na zabijácke), mohli ostať pripadne baktérie na zemi a chodením sme to rozniesli po dome? (Príde mi to ako sci-fi, ale fakt mam reálne obavy. Môžu tie baktérie prežiť na povrchu, keď nemajú hostiteľa, teda nemnozia sa za ideálnych podmienok v danej potravine? Či je fakt prenos možný len konzumáciou a teda určitou infekčnou dávkou? Ak by tehotna žena mala listeriozou a príde sa na to, lieči atb, je možné zabrániť nákaze plodu? Ďakujem zabodpoved

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, listeria monocytogenes sa nachádza v pôde, vo vode, v rastlinách, fekáliách. Darí sa jej pri teplotách 1 až 40 °C. Prežíva a množí sa preto aj v chladničke. Zdrojom nákazy pre človeka sú hlavne zvieratá, svalové mäso, klobásy, plesňové zrejúce syry, nepasterizované mlieko, ovčí hrudkový syr a bryndza z nepasterizovaného ovčieho mlieka, údené lososy, vákuovo balené filety z lososov, čerstvá zelenina (zeler, paradajky, šalát) hnojená čerstvým hnojom. Zdrojom sú aj domáce zvieratá, z ktorých sa ochorenie môže prenášať na tehotnú ženu. Rovnako sa môže preniesť pitím tepelne neupraveného kravského mlieka a tepelne neupravených mliečnych výrobkov. Infekcia sa na človeka prenáša priamo pri styku s chorými zvieratami, najmä pri ošetrovaní, pri pôrodoch, ale aj konzumáciou tepelne neupraveného mlieka a mliečnych výrobkov. Vstupnou bránou je poranená koža, sliznica, tráviaca a dýchacia sústava. Inkubačná doba je 1-4 týždne. U tehotných žien listérie môžu byť prenesené buď placentou, tzn. transplacentárne, alebo počas pôrodu pri prechádzaní dieťaťa pôrodnými cestami. Pri dokázanom osadení pôrodných ciest nasleduje profylaktické podávanie antibiotík.