• Mravčenie, brnenie, pichanie

    Dobrý deň pán doktor,
    Chcem sa spýtať, som v 23 tt a už dlhšie cítim na pravej strane bruška také akoby mravcenie zvnutra, pocit na poskriabanie sa, aj keď to svrbenie nie je. Nie je to bolestivé, ani to netrva stále, len počas niektorých dní. No je to iba na tej pravej strane az skoro k boku. Zároveň pri určitých pohyboch alebo po stlaceni rukou cítim pichnutie vpravo, keď si idem ľahnúť, vstať, pretočiť sa na bok alebo len občas aj pri chôdzi. Na to mi doktor povedal ze pichanie je normálne, maternica sa roztahuje. Môže s tým súvisiet aj to mravcenie? Babatko citim dosť často tiež napravo, kde sa mi aj vypúča. Po čítaní rôznych článkov som sa vsak začala obávať rôznych ochorení pečene atď...
    Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď

    Dobrý deň, pri tehotenskej cholestáze môže byť prítomné pobolievanie pod pravým rebrovým oblúkom. Typickejšie je však svrbenie dlaní, chodidiel, či celého bruška. Ak má plod chrbátik na pravej strane, pri vypučení sa môžu byť prítomné opisované prejavy vplyvom tlaku plodu na stenu maternice v danom mieste, ktorá tlačí na žlčové cesty a pečeň. Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás eventuálne vie odoslať na vyššie pracovisko do nemocničného zariadenia.