Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,240 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Test

  , Autor: Kikuskaaaa

  Dobrý deň, dnes mi mešká menzes 11tx deň spravila som si ráno test kde bola slabá druha čiarka ale viditeľná voľným okom, ide o tehotenstvo?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Ak sú na tehotenskom test prítomné dve čiarky, ste pravdepodobne tehotná. Pre jednoznačné potvrdenie tehotenstva, ako aj v prípade nejasností alebo ťažkostí odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • NIPT test

  , Autor: AlexS

  Dobrý večer, v pondelok ma čaká odber krvy na NIPT test a chcela by som sa len opýtať, že ak užívam ASCORUTIN 2x1 tabletku, ci ju môžem uzit aj v ten deň odberu. Myslím si, že by to nemal byt problém, keďže sa tam zisťuje genetika, ale pre istotu sa informujem, lebo lekár, ku ktorému idem, až do pondelka neordinuje. NIPT test mam doporučený kvôli umelému oplodnenie.

  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, žiadna užívaná liečba nemá na vysledok Trisomy testu vplyv. Môžete pokračovať v užívaní Ascorutinu, aj v deň odberu krvi.

 • Pozitívny test , na sone vidieť cysty a tekutinu pri jednom vsjecniku

  , Autor: 1234*

  Dobrý deň, vyšiel mi pozit. Test takze som bola doktorkou privolaná na usg nakoľko je to 2 mesiace po kyrete pre MA. Hcg mi vyšlo 160 čo je vraj vramci štádia tehotnosti v poriadku. Na usg však plodový vak ešte vidieť nebolo, ale videla tam z pravého vsjecnika žlté teliesko ak som to nedoplietla, kt vraj o tehotnosti svedčí. Endometrium 14. Problém však nastáva že na ľavej strane našla nejaký útvar vraj asi cysta a aj tekutinu, podľa nej nie krv ale nejaká tekutina. Nevedela identifikovať . Čítam doma správu a ona tam dala diagnózu o02.0 ktorá má vydesila s popisom pravý vaječníka cystickaa štruktúra 42x23mm a ľavý vaječník pri okraji nehomogéna štruktúra 18x10mm bez kavitacie - fimbr. Ústie tuby s otáznikom Čo to teda môže znamenať ? :( ľ.adnex neistý usg nález v okoli. o dva dni mám ísť na usg asi aj kontrolu hcg no ten nález nie je “pekne napísaný” ale ústne sa nevyjadrila nijak záporne … povedala len že radšej byt obozretný . Teraz neviem co si myslieť či je nejaká nádej že to bude v poriadku alebo nie je to dobre

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, iba na základe USG nálezu je ťažké sa jednozančne objektívne vyjadriť. Nepoznám dátum poslednej menštruácie, prípadne či ste od zákroku mali menštruáciu. Je potrebné odsledovať dynamiku beta HCG, ako aj USG nález, či Vaše subjektívne ťažkosti. Podľa toho, ako sa bude stav vyvíjať, ako to bude vyzerať na USG, ako sa bude meniť hodnota beta HCG sa dá povedať, či sa jedná o patologické alebo fyziologické tehotenstvo. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Vyskedku screeningu v 18tt

  , Autor: Dominika2016

  Dobry den, chcela by som sa opytat na vas nazor vysledku krvnych testov z 18tt. O tyzden idem na morfolog.vysetrenie, sono. V 1.trimestri mi podla testu vyslo riziko DS 1-350 a negativny avsak v spojitosti so sonom + test, PC vypocital pozitivitu 1 v 160.
  Lekarka mi odporucila,aby som pockala na tento vysledok sona + krvnych testov a potom by som sla na tie NIFTY.
  Zatial mam iba vysledok krvnych testov.
  MS -AFP: 61,320KIU/L - 2,05 MoM
  UE3: 2,07nmol/L - 1,00MoM
  Total hCG: 68,403 kvu/L - 3,32MoM
  Nuchal meranie: 1,8mm - 1,11MoM
  PAPP-A hodnota: 3,79iu/L - 1,47MoM
  Frees-hCG hod.: 168,1 iu/L - 5,02 MoM.
  Tu poslednu hodnotu mam asi dost vysoku :-(
  Riziko DS: 1 v 9400
  Riziko NTD: 1 v 1800

  Dakujem za vas nazor

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na základe opísaných výsledkov máte riziko Downovho syndrómu 1:9400 a riziko rázštepu nervovej trubice (NTD) 1:1800, teda riziko je malé. Nepoznám však ďalšie informácie, ako napríklad vek, výsledky Triple testu, preto sa Vám takto jednoznačne vyjadriť neviem. Trisomy test si môžete nechať realizovať. Budete určite kľudnejšia. Najvhodnejšie je sa v prípade nejasností pýtať priamo vyšetrujúcich lekárov, ktorí majú k dispozícii všetky výsledky vyšetrení, poznajú všetky okolnosti aj informácie. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Preventivna prehliadka

  , Autor: Janulka456

  Dobry den,

  chcela by som sa spytat, ci by lekar na preventivnej prehliadke zistil tehotenstvo.

  Tehotensky test mam negativny, od styku uplynulo 53 dni a na tento den bol test negativny.

  Na prehliadle sa vykonavalo sono krcka maternice aj vysetrenie hmatom a lekar vravel, ze je vsetko v poriadku.

  Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, extrémne skoré tehotenstvo (53 dní od styku) na USG nie je vidieť. Tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Pre jednoznačné potvrdenie alebo vylúčenie tehotenstva je potrebné realizovať odber krvi na beta HCG. pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Skrining

  , Autor: Marika678

  Dobrý deň,
  Prosím čo môže byt dôvodom pre vysoke Fbhcg (5mom) a papp (3 mom) v tehotenskom skríningu?
  Riziko vyšlo nízke, nifty pro tiež negatívne.
  Môže telo len takto vylučovať hormóny alebo je za tým ine ochorenie mimo trizomii pripadne rastepu? Ma sa na tieto hodnoty pozerat aj zvlášť?
  Dočítala som sa aj to, že sa ma výsledok hodnotiť len ako celok, ale aj to, že niektorí lekári rieši aj vysoké osobitne hodnoty. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na hodnoty jednotlivých parametrov má vplyv viacero faktorov, od hmotnosti, etnickej príslušnosti, spôsobu koncepcie, fajčenia, početnosti tehotenstva, … Je to trošku komplikovanejšie. Ak Vám vyšlo v prepočte negatívne, alebo teda nízke riziko, ako aj Nifty test bol negatívny, nemusíte sa obávať. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám budú vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.