Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,254 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Zubár

  , Autor: Andrea129

  Dobrý deň,
  momentálne som na konci 16 tt a chystám sa k zubárovi, mám bolesti. Chcela by som sa Vás spýtať, či je možné v tehotenstve ošetrenie prípade trhanie zubu pod lokálnou anestézou? Môže to nejakým spôsobom ohroziť dieťa? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak je nutné ošetrenie, či vytrhnutie zuba, môže sa to realizovať aj počas tehotenstva. Prípadný rozvoj infekcie by sa mohol rozšíriť do organizmu a mohlo by to mať nepriaznivý vplyv na tehotenstvo ako také. Lokálna anestéza sa aplikovať môže. Váš zubár bude vedieť zhodnotiť a na základe nálezu určiť ďalší postup.

Podobné otázky

 • extrakcia zubu

  , Autor: Dušana_1

  Dobrý deň, pán doktor, potrebovala by som poradiť, chcela by som počuť názor viacerých. Bola som na kontrole u stomatochirurga, lebo posledný týždeň mám citlivejšiu osmičku. Vidím, že sa mi tlačí, bolí ma mierne z toho časť okolo sánky, ale inak nič neznesiteľné, len pociťujem to tlačenie a je to citlivejšie pri umývaní zubov, keď cez to prejdem kefkou, ale že pre istotu idem na kontrolu. Zubár povedal, že mám zatiaľ zápal okolo korunky a trošku hnisu mi tam vyteká keňď zatlačí na to ďasno, zatiaľ mi to lokálne len vypláchol a odporučil mi extrakciu. Len ja neviem či v tehotenstve môžem. som momentálne na konci prvého trimestra 11tt. Prípadne, možno mi chcel dať aj antibiotiká. Ale tá extrakcia je vôbec možná ? a s anestéziou ? prípadne aspoň antibiotiká ? Zápal nemôže byť silný, lebo výrazné bolesti nepociťujem, normálne jem, ale nechcem buď extrakciou, antibiotikami alebo zápalom samozrejme ohroziť bábätko. Čo odporúčate pacientkam vy v takýchto prípadoch ? ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, k nálezu a stavu a nutnosti vytiahnutia zuba sa musí vyjadriť stomatológ, ktorý to vie posúdiť, či je to nevyhnutné realizovať ihneď, prípadne to znesie odklad. Užívanie antibiotík v tehotenstve, aj v prvom trimestri, je možné, záleží však od typu antibiotík. Samozrejme treba myslieť aj na infekciu, ktorá môže byť skrytá a spôsobiť reakciu organizmu, čo by tiež mohlo mať vplyv na tehotenstvo. Postupujte podľa odporúčaní stomatológa.

 • RTG snímok

  , Autor: Naty2510

  Dobrý deň, som v 20 týždni tehotenstva a chcem sa len spýtať . Mám medzizubný kaz a chcem sa spýtať či je bezpečne zhotoviť maly RTG snímok toho zubu , ci je to v poriadku alebo radšej to neriskovať . So zubárom som to ešte nekonzulzovala ale na poslednom sedení mi povedal že mi vie opraviť ten medzizubny kaz aj bez RTG.
  potrebujem radu od vás ako gynekológa čo odporúčate ? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, panoramatický RTG snímok zubov je možné realizovať aj počas tehotenstva. Treba však na to upozorniť personál. Ak nie je nevyhnutné RTG vyšetrenie a zubár Vás vie ošetriť aj bez RTG, je to ešte lepšie.

 • Zubar

  , Autor: Lindus22

  Dobrý deň. Ja by som sa chcela spýtať ze som 21tt a mám pokazený zub ktorý má aj boli, zubár mi môže dať normálnu dávku injekcie ak bude treba alebo iba polovicu stoho? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, jedná sa o lokálnu anestézu, ktorú v prípade potreby môže lekár použiť.

 • Anesteza u stomatológa

  , Autor: Bibi22

  Dobrý deň pán doktor. Som v 23 týždni tehotenstva. Bola som dnes u zubára, lebo sa mi zlomil zub. Zubár mi vravel nech sa opýtam gynekológa čo hovorí na anestezu, nakoľko mi potrebuje odpáliť ďasno a niečo s tým zubom urobiť, nakoľko v ňom mám titánovy čap,vraj bez anestezy sa to nedá. Pamätám si, že aj pri prvom tehotenstve som trpela, kde mi potrebovali vytiahnuť zub a nemohlo sa, lebo by sa vraj mohol spustiť pôrod. Ale teraz nechce ťahať, chce to nejako urobiť, ale bez anestezy bez šance. Čo vy nato? Nechcem riskovať, radšej budem chodiť tak hoci je to nepríjemné a dám si to urobiť až po pôrode. Ale zasa neviem ako to je keď budem kojiť, či sa vtedy bude dat niečo s tým robiť. Čo mi odporúčate? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zubári používajú lokálne anestetiká, ktoré nepôsobia celosystémovo. Ste už v týždni tehotenstva, kedy by na plod nemali mať žiaden vplyv. Orientačne sa umrtvenie a zásahy to vyžadujúce neodporúčajú a nerobia do konca tretieho mesiaca a od ôsmeho mesiaca tehotenstva. Od štvrtého do siedmeho mesiaca tehotenstva sa realizovať môžu.

 • Zubár -1 trimester

  , Autor: Dejna_

  Dobrý deň pán doktor,
  Potrebujem vytrhnúť zub osmičku, zub mňa neboli len sa mi z neho kúsok odlomilo (už ho mám plombovany raz).
  Zub reaguje len na studené podnety ale nie, že by to zabolelo skôr také citlivé, no len zistila som, že som tehotná aktuálne úplný začiatok 4 TT.
  Môžem si ho dať vytrhnúť aj s injekciou? Alebo odporúčate počkať do 2 trimestra radšej.
  Pri vŕtaní injekciu nepotrebujem, dokonca ani pri čistení kanálikov som nemala injekciu ale pri trhaní určite budem potrebovať.
  Ďakujem vopred za váš názor.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, odporúčam navštíviť zubného lekára, ktorý na základe vyšetrenia určí najvhodnejší postup. Lekára informujte o tom, že ste tehotná. Existujú lokálne anestetiká, ktoré sa aplikujú v tehotenstve, napríklad suprakain. Ale pokiaľ to nie je akútne a znesie to odklad do 2. trimestra, tak sa nič nestane.