Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,134 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Termin pôrodu

  , Autor: Natalya091

  Dobry den prajem chcem sa opytat naposledy som mala mencez 25.3.2022
  A moj gynekolog mi este nepovedal ternim kedy mam termim pôrodu
  Dakujem za vašu otazku

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa dátumu poslednej menštruácie Vám termín pôrodu vychádza na 30.12.2022.

Podobné otázky

 • Skutočný týždeň tehotenstva

  , Autor: Ejha Fíha

  Dobrý deň, pán doktor. Podľa dátumu poslednej menštruácie 17.1. by som mala byť v 20tt tehotenstva. Ultrazvuk však ukázal, že som v 18tt + 6d. Podobne to dopadlo aj počas ultrazvuku pri šijovom prejasnení, vraj dieťatko je o vyše týždeň "mladšie" ako tvrdí tehotenská kalkulačka. Môžete mi, prosím, vysvetliť, ako je to možné? Pýtala som sa na to všetkých troch zainteresovaných pánov doktorov, ale všetci to elegantne zahovorili, akoby to, pri všetkej úcte, nevedeli. :D Srdečná vďaka, K.S.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, existuje jednoduché vysvetlenie. Mali ste alebo nepravidelný menštruačný cyklus, alebo posunutú ovuláciu. Jedná sa o pomerne častý prípad. 20. týždeň tehotenstva začína 19+1 a končí 20+0. Dnes ste podľa PM 20+3 (termín pôrodu 24.10.2022) a podľa USG 18+6 (termín pôrodu 03.11.2022), takže rozdiel termínov máte 10 dní. Za daných okolností je presnejší termín pôrodu podľa USG, 03.11.2022, podľa ktorého sa bude datovať tehotenstvo. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Cesarsky rez

  , Autor: Natalya091

  Dakujem za odpoved ked že termin pôrodu mam 30.12.2022
  A chcela by som ist na cesarsky rez kedy mi ma zobraly

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, plánovaný cisársky rez sa štandardne realizuje týždeň pred termínom pôrodu. Do pôrodu však ešte máte čas. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Výpočet dňa oplodnenia a určenie pohlavie bábätka.

  , Autor: TiaOnd

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať jednak na otázku, ako sa vlastne vypočítava termín dňa oplodnenia, keďže tomu absolútne nerozumiem. Keď som zistila, že som konečne tehu, tak mi pani doktorka podľa prvého dňa poslednej ms (25. januára 2022) vypočítala termín pôrodu, ktorý mi pripadá na 1. november 2022. Prostredníctvom internetu som si dohľadala všelijaké kalkulačky na výpočet dňa oplodnenia a vždy mi to vychádza na 7. - 8. február. No nerouzumiem tomu, keďže sa tehu počíta už od 25. januára. Ovulačné dni som mala v januári okolo 14. dňa. Chcem sa opýtať teda, či som už bola tehotná pred 25. januárom alebo vlastne až od toho 7. - 8. februára?

  Mojou druhou otázkou je, že som aktuálne v 18tt a o dva týždne ma čaká druhé “veľké” ultrazvukové vyšetrenie. Chcela by som sa tam pána doktora opýtať už na pohlavie, ak bude to naše bábätenko správne otočené. No celkom sa bojím, či to nie je už priskoro? Taktiež som mnoho počula, že pán doktor viacerým tvrdil, že to bude iné pohlavie ako sa im vlastne narodilo a to pôsobí už naozaj vyše 15 rokov a preto mám strach. Chcem ešte skúsiť, že sa opýtam aj svojej pani gynekologičky a potom aj toho pána doktora kam ma posiela na veľký UZ.

  Za Vaše odpovede vopred veľmi pekne ďakujem a prajem pekný deň. S pozdravom.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, termín pôrodu sa vypočítava podľa dátum poslednej menštruácie, za predpokladu, že bol menštruačný cyklus pravidelný. Podľa poslednej menštruácie k oplodneniu došlo 8.2.2022, teda otehotneli ste vtedy. k ovulácii dochádza cca na 14. - 15. deň menštruačného cyklu. Ak ste mali nepravidelný menštruačný cyklus a termín pôrodu Vám vychádza na iný deň, ako 1.11.2022, viete si podľa toho prepočítať, kedy došlo k oplodneniu. Tehotenstvo sa počíta podľa dátumu poslednej menštruácie pre praktickejšie prepočítanie datácie tehotenstva. Pred dátumom oplodnenia ste neboli tehotná. V 20. týždni je už vidieť pohlavie plodu, na presné určenie pohlavia je potrebné mať kvalitný USG prístroj, skúsenosti, ako aj poloha plodu musí byť priaznivá.

 • Infekcia

  , Autor: Luccinda2022

  Dobrý deň,
  už som tu pár krát písala ohľadom kvasinkovej infekcie. Aj s mojím gynekológom to riešim na každej poradni.
  Kvasinkovú infekciu mám od začiatku tehotenstva. Doktor mi stále len predpisuje nystatin galvex čapíky a čokoľvek iné zavrhuje.
  Ten zaberie, ale len na pár dní a potom sa kvasinková infekcia zas vráti.
  A takto je to dookola celé tehotenstvo.
  Čo som čítala, tak by kvasinková infekcia nemala byť pre bábätko nebezpečná, iba ak ju mám počas pôrodu. A termín pôrodu mám na konci mája, tak už začínam byť z toho nervózna, že sa tej infekcie nemôžem zbaviť.
  Už som aj sladké prestala jesť (sem tam si dám, keď už mám veľkú chuť).
  A posledné dni cítim aj tlaky v podbrušku a niekedy také pichanie.
  Prosím poraďte mi niečo čím by som sa tej kvasinkovej infekcie mohla zbaviť, aj keď asi sa jej už do pôrodu nezbavím, keďže ma trápi celé tehotenstvo.
  Mám doma aj canesten krém (taký modrý), ale nebolo mi doporučené ho používať. Tak neviem.
  Inak s bábätkom je všetko v poriadku.
  Za odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, skúsiť si môžete realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom. Canesten krém si aplikovať môžete, rovnako tak aj Canesten vaginálne tablety, ktoré sú voľnopredajné. Následne si realizujte kúru vaginálnymi probiotikami.

 • O 2 týždne menší plod

  , Autor: Mišutka

  Dobrý deň, podľa poslednej menštruácie by som mala byt 10tt+5 ale gynekológ mi povedal že dieťa je od začiatku tehotenstva o 2 týždne menšie a vypočítal mi teda fiktívnu menštruáciu. Chcela by som sa spýtať že ako to vlastne mám chápať a ktorým týždňom sa riadiť.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, presnejšie je USG vyšetrenie. Mohli ste mať nepravidelný menštruačný cyklus, prípadne posunutú ovuláciu. Ak je rozdiel v datácii gravidity podľa poslednej menštruácie a podľa USG rozdielny, vo vašom prípade až o dva týždne, riadime sa datáciou gravidity podľa hodnôt USG, podľa ktorých sa vypočíta aj termín pôrodu. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Objednajte sa na PTS (prvotrimestrálny screening), ktorý sa realizuje od 11. - 13. týždňa tehotenstva.