• Streptokok

    , Autor: Krokodil

    Dobrý deň pán doktor v 25tt mi bol zistený pozitívny ster na streptokoka pri ktorom budem pri pôrode dostávať vnutrozilovo antibiotika a chcela by som sa spýtať ak by mi to náhodou nestihlo stiect alebo by sa bábätko nakazilo co mu hrozí a koľko trvá hospitalizácia s novorodencom v porodnici ak by sa nedajbože nakazil ďakujem vám krasne

    Dobrý deň, GBS pozitivita (pozitívny nález Streptococcus agalactiae) je pomerne častá. Treba povedať, že plod by musel byť dlhodobejšie vystavený pošvovému prostrediu, napríklad pri dlhodobo odtečenej plodovej vode, či pomalému otváraniu sa a zároveň by neboli podávané antibiotiká. Vznik novorodeneckej sepsy netrvá hodinu. Preto pri odtoku plodovej vody, či nástupu pravidelnej kontrakčnej činnosti u pacientky s GBS pozitivitou je dôležitý včasný príchod a podávanie antibiotík. Neznamená to však, že ak žena od odtoku plodovej vody nedostane do hodiny antibiotiká, rozvinie sa novorodenecká sepsa. Nemusíte sa obávať a vôbec neriešte prípadné komplikácie, ktoré sú v súčasnosti pri podávaní antibiotík už pomerne zriedkavé.