Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
21,684 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Streptokok

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor potrebovala by som poradiť ohľadom streptokocus aglacitae masívne podľa výsledkov obvodný gynekológ navrhol riešiť to až pri pôrode no posledne obdobie sa to zhorsilo mám veľké pálenie pri močení a svrbenie sa zhoršilo som 15+5 a potrebujem sa poradiť ráno užívam progesteronelle aj večer na obed mám femibion a železo s kyselinou listovou a magnézium podľa potreby buď magnerot alebo Magnesil lactas galvex 500g. Potrebovala poradiť nejaký šampón na intímnu hygienu ktorý ukludnuje spodok a možno aj dáky krém alebo nejaké probiotikum čo by som mohla vkladať tie antibiotiká by som nerada teraz brala ale niečo prírodné aj viete pomôcť prosím čo by trošku upokojilo tú flóru a zároveň neublížilo bábätku. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, antibiotickú liečbu je najvhodnejšie v prípade potreby podávať až po ukončenom 16. týždni tehotenstva. Vaginálne probiotiká by Vám mohli pomôcť. Na trhu je veľmi veľmi veľké množstvo preparátov vaginálnych probiotík, vyskúšať môžete napríklad Gynimun, ale naozaj, každej žene vyhovuje niečo iné. Ak máte pozitivitu na Streptococcus agalactiae (GBS), až do pôrodu, od príjmu na pôrodnú sálu budete dostávať antibiotiká. GBS sa počas tehotenstva bežne nepreliečuje, nemá to definitívny zmysel, ak má však žena ťažkosti, nasadzujú sa lokálne antibiotiká (napríklad Macmiror). Čo sa týka preparátov intímnej hygieny, s tým Vám veľmi nepomôžem.

Podobné otázky

  • Klebsiella Pneumoniae

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, v 36. tt mi zo steru vyšiel streptokok agalactiae na ++ a klebsiella pneumoniae na +++. Chcem sa opýtať, čo je to vôbec za baktériu, čo spôsobuje v tele a ako môže ohroziť bábätko. Môj Lekár sa so mnou o tom vôbec nerozprával a mám strach ísť do prirodzeného pôrodu. Predpísal mi Macmiror ale ako sa to ďalej rieší? Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, Streptococcus agalactiae je baktéria, ktorá bežne nemusí robiť žene žiadne ťažkosti, ale pre tehotné predstavuje isté riziko. Preto pri príjme na pôrodnú sálu sa u pacientky s pozitivitou na Streptococcus agalactiae (GBS) podávajú antibiotiká až do pôrodu pre eliminovanie rizika novorodeneckej sepsy. Klebsiela pneumoniae je baktéria, ktorá tvorí súčasť bežnej flóry v ústach, tráviacom trakte a kože. Môže však spôsobovať zápal pľúc. Vyskytuje sa najmä u ľudí s oslabenou imunitou. Je jednou z najčastejších príčin zápalu močových ciest. U tehotných pri prítomnosti v pošve vo všeobecnosti môže mať vplyv aj na predčasné dozrievanie krčka maternice, či predčasného odtoku plodovej vody. Ste však už v 36. týždni, takže už sa nemusíte obávať. Ak sa táto baktéria vykultivuje v pošve, je potrebné ju preliečiť. Aj keď sa podávajú a aplikujú antibiotiká aj tak je potrebné pri pôrode podávať antibiotiká. Aplikujte si Macmiror podľa odporúčaní, no aj napriek tomu budete aj naďalej braná ako GBS pozitívna a bude potrebné Vám pri pôrode podávať antibiotiká až do pôrodu.

  • Kúpanie v tehotenstve

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,

    prosím, chcela by som sa spýtať, či sa môžem kupat v tehotenstve, ak mi bol nájdený streptokok a bol prelieceny. Ťažkosti žiadne. Myslím kúpanie doma v bazéne. Mám preistotu použiť nejaké tampóny alebo radšej neriskovať? A prosím ešte o odporučenie vaginalneho výplachu, ktorý je vhodný v tehotenstve a je proti prípadnej infekcii a na obnovu pH. Ďakujem pekne.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, aj napriek preliečeniu Streptococcus agalactiae (GBS) ste aj naďalej považovaná za pozitívnu, takže bude potrebné podávanie antibiotík od príjmu na pôrodnú sálu až do pôrodu. Kúpanie v tehotenstve nemusí byť automaticky problém, použitie tampónu na kúpanie tiež pripadá do úvahy. Na trhu je viacero vaginálnych výplachov, od Cloginu, Rosalginu, ... Vhodnosť realizácie vaginálneho výplachu záleží aj od datácie tehotenstva, ako aj ďalších okolností. V I. a II. trimestri pri negatívnom náleze si výplachom neuškodíte. Časté vaginálne výplachy však určite neodporúčam.

  • Streptokok v pošve

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Pozdravujem, aktuálne mi prebieha 35tt, počas celého trvania tehotenstva som mala opakovane zápaly posvy a súčasne aj močových ciest preliečované ATB, taktiež na začiatku tehotenstva GBS pozit preliečený ATB. Minuly týžden som bola poslednýkrát u svojej gynekologičky na poradni, ktorá mi robila ster z posvy. Dnes mi volala sestrička s výsledkami že je tam zas streptokok, zajtra mám priniesť moc na vyšetrenie či nie je aj tam nahodou a daju mi vyrobiť penicilinové ATB do vagíny v lekárni, ktoré si mám zajtra vyzdvihnúť. Chcem sa opýtať, tieto ATB mám brať?? Aj napriek tomu že mám v tehotenskej knižke zaznačené že som už bola GBS pozit aby pred pôrodom vedeli. Alebo ich nemám radšej brať? Beriem ešte poslednú krabičku Utrogestnu lebo mám skrátený krčok a nariadený kludovy režim už pár mesiacov. Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, Streptococcus agalactiae (GBS pozit.) sa v tehotenstve štandardne nepreliečuje, ak žena nemá ťažkosti, prípadne zhoršený nález na krčku, bolesti, či iné ťažkosti. Bez ohľadu na “preliečovanie” budete pri príjme na pôrodnú sálu dostávať antibiotiká až do pôrodu. Nepoznám však nález, výsledky všetkých vyšetrení, informácie ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak nález nie je pokročilý a nemáte ťažkosti, nie je antibiotiká nevyhnutné užívať. Na postupe pri príjme na pôrodnú sálu sa aj tak nič nezmení, stále budete braná ako GBS pozitívna.

  • Zinnat 500 a Herpesin 400 v tehotenstve

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor, som v 17 tt tehotenstva a bol mi pred dvomi dnami z vyterov potvrdený streptokok v hrdle. Kým sa mi nasadili antibiotiká Zinnat 500, začala mi bolesť na chrbte plus červene fľaky, ktoré sa zmenili na pluzgiere svrbivé na chrbte a na prsniku. Zinnat 500 mi zabral na hrdlo ( mám to brať 10 dni). Avsak doktorka zhodnotila, že tie vyrazky s bolesťou vystrelujucou v chrbte je pásový opar a chce mi predpísať ďalšie antibiotiká Herpesin 400. Chcem sa spýtať, ci je bezpečne vzájomne užívanie týchto liekov v tehotenstve. Už sa naozaj bojím o bábätko. Od kedy som tehotná sa na mna všetko lepí :-(

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, Zinnat sú antibiotiká, ktoré Vám boli predpísané na baktériu Streptokoka. Herpesin sú antivirotiká, ktoré Vám boli predpísané na pásový opar, čo je vírusové ochorenie, nie bakteriálne, spôsobené vírusom Herpes Zoster. Oba preparáty sa môžu pojzivat počas tehotenstva. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

  • Streptokok

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, som v 25 týždni tehotenstva a vyšiel mi pozitívny streptokok. Doktorka mi predpísala čipky ktoré mi majú individuálne vyrobiť v lekárni a mám si kúpiť probiotiká. Chcela by som vedieť, či je možné že sa to vylieči a streptokok bude po ďalšom výtere negatívny a čipky ktorých názov bohužiaľ neviem či nemôžu poškodiť bábätko.
    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, ak nemáte ťažkosti, Streptococcus agalactiae (GBS) sa počas tehotenstva štandardne nepreliečuje. Aj keby ďalší výter vyšiel negatívny, stále sa budete hodnotiť ako GBS pozitívna a teda od príjmu na pôrodnú sálu až do pôrodu (v prípade spontánneho pôrodu) budete dostávať antibiotiká v pravidelných intervaloch. Stačí, že raz počas tehotenstva bude pozitivita na Streptococcus agalactiae, automaticky sa výsledok berie ako pozitívny. V prípade rozhodnutia o liečbe sa predpisujú lokálne antibiotiká podľa výsledku citlivosti. Kúru vaginálnymi probiotikami si môžete realizovať. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach sa nebojte kontaktovať alebo pýtať Vášho obvodného gynekológa.