Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
14,851 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • listerioza

  , Autor: nati41

  Dobrý deň, pán doktor chcem sa opýtať. Pred 3 týždňami som omylom v reštaurácií zjedla bryndzové halušky, neuvedomila som si, že môžu byť z nepasterizovanej bryndzi. Tento týždeň som začala mať návaly horúčavy, jemnú bolesť v žalúdku a raz som mala aj riedku stolicu. Môže sa jednať o listeriozu ? Horúčku som zatiaľ nemala. Som v 32 týždni tehotenstva. K mojej lekárke idem až 20.7 kvôli tomu, že má dovolenku. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepanikáril by som hneď. Podľa opisu nemáte ani jeden z príznakov listeriózy. Pri listerióze u tehotných žien sa vyskytuje teplota, únava, malátnosť, príznaky z postihnutia dýchacích ciest, nevoľnosť, vracanie, ojedinele postihnutie močových ciest, či zápal obličiek. Odsledujte si to, ale podľa mňa sa nemusíte obávať. Pri spomínaných príznakoch navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Listerioza v tehotenstve

  , Autor: Leňuš21

  Dobrý deň som v 33tt tehotenstva, začala som sa cítit divne, akoby som mala zvýšenú teplotu no nenamerla som si len 37,1. V hlave mi teraz prebiehajú myšlienky na listeriozu, keďže som pred niekoľkými týždňami jedla pravdepodobne nepasterizovanu bryndzu z obchodu. Robia sa bežne na poradni testy na prítomnost listérie?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štandardne sa na tehotenskej poradni nerobia testy na listerózu. Pri podozrení na listerózu je vhodné kontaktovať aj infektológa.

 • LISTERIOZA

  , Autor: Nikka

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa prosím Vás spýtať aké sú príznaky listeriozy v tehotenstve ? Som 31 +0 tt a 2 dni ma trápil tzv. Pokazený žalúdok, bolo mi zo všetkého ťažko/jedlo, napoje/ okrem banánov a sucharov. Nemôže to spolu súvisieť?
  Ďakujem, za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, myslieť pri žalúdočných nevoľnostiach v tehotenstve hneď na listeriózu nemá zmysel, zbytočne sa vystresujete. Ochorenie sa môže prekonať bez príznakov. Pri požití kontaminovanej potravy alebo vody sa môže vyvinúť horúčkovité ochorenie so zväčšenou slezinou, výražkami a nízkou hodnotu bielych krviniek. Niekedy sa môže ochorenie prejaviť ako ťažký hnisavý zápal mozgových blán a mozgového tkaniva, meningoencefalitída alebo angína so zdurením podčeľustných uzlín pripomínajúcu infekčnú mononukleózu. U tehotných žien sa vyskytuje teplota, únava, malátnosť, príznaky z postihnutia dýchacích ciest, nevoľnosť, vracanie, ojedinele postihnutie močových ciest- zápal obličiek. Osobne si nemyslím, že sa u Vás jedná o listeriózu, ale pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Listerioza

  , Autor: nikol93

  Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať , aké je možné riziko nákazy listeriózou, ak som včera zjedla melón, ktorý bol uz kúpený rozdelený na polovicu a neumyla som po odbalení fólie vrchnú časť, ktorú som konzumovala. Za akú dlhú dobu po konzumácii je možné z krvi zistiť nákazu?

  Ďakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, toto je skôr otázka na infektológa. Listerióza sa šíri hlavne požitím surových mliečnych výrobkov a surového mäsa, ako aj rýb a morských plodov. Je možný prenos zo zvierat, ako aj z kontaminovanej zeminy. Pre bežného zdravého človeka totiž listerióza nepredstavuje výraznejšie riziko. U tehotných môže viesť k rôznym komplikáciám. Inkubačná doba listeriózy je dosť široká, od nejakých 3 dní po dobu až 60 dní. Vo všeobecnosti pri konzumácii potravín, ako aj ovocia a zeleniny je dôležité dodržiavať zásady hygieny, prípadne kupovať ovocie v celku a potom ho dôkladne umyť. Do kontaktu sa denne dostávame častejšie s inými baktériami, ako je listéria, ale je pravda, že táto baktéria je v populácii dosť rozšírená. Vo vašom prípade by som veľmi nepanikáril.