Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,482 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Nízko uložená placenta

  , Autor: Bibii

  Dobrý deň, som v 34.tt a až teraz mi zistili nízko uloženú placentu na 1,3cm od vnútornej bránky, aj to len preto, že som utekala na pohotovosť kvôli špineniu/krvacaniu, nebolo velmi silné, a bolo tmavej farby. Chcela by som sa opýtať, či budem môcť porodiť spontánne a či nehrozí kvôli tomu predčasný pôrod, ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tmavá krv značí starú krv, nie čerstvú. Čo sa týka nízko nasadajúcej placenty, ak placenta nedosahuje vnútornú bránku, dá sa rodiť spontánne. Plod najviac rastie od 36. týždňa tehotenstva, maternica sa ešte zväčší a placenta sa môže ešte viac vzdialiť od vnútornej bránky. Keďže nepoznám žiadne konkrétnejšie informácie, USG ani vaginálny nález, neviem sa V8m bližšie objektívne vyjadriť. Treba to však sledovať, je dobré o tom vedieť a informovať o tom aj lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť.

Podobné otázky

 • Krvácanie, hematom, nízko uložená placenta

  , Autor: Vika25

  Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Som 15+3tt a Už druhý krát som bola hospitalizovana z dôsledku silného krvácania prvý krát to bolo v 8tt a druhý krát v 13tt. Pri oboch krvácaniach mi následne zistili hematom. Prvý okolo 4cm ale ten druhý už bol 8x4 cm pri druhej hospitalizácii. Pri tej druhej hospitalizácii mi povedali, že ten hematom sa nachádza za placentou a o týždeň na kontrolnom Sone bol na druhej strane,že sa nejako presunul. Keď som to povedala svojmu gynekológovi povedal, že je to nereálne aby sa presunul, že na tej druhej strane sa mi musel spraviť iný. Len neviem kde znizol ten za placentou, keďže tam po týždni na tom kontrolnom Sone nebol. Po tejto druhej hospitalizácii mi v nemocnici nasadili liečbu 3x2 denne ascorutin a 2x1 cyclonamine. Avšak môj obvodný gynekológ mi chce cyclonamine vysadiť vraj mi to môže spôsobiť trombózy. Obidve hospitalizácie som krvacala max 3 dní a potom to prešlo úplne. Nemala som a ani nemám žiadne špinenie. V nemocnici mi povedali, že najskôr kvôli praskaniu nejakých cievok krvácam a robia sa mi hematomy avšak môj obvodný gynekológ mi povedal, že je to v dôsledku toho že mám nízko uloženú placentu a ta sa mi ako keby odlupila z toho krvácam a následne sa znovu prilepi o maternicu.
  Prosím Vás o Váš názor aj čo sa týka toho krvácania, toho cyclonamine či je vhodné ho brať aj naďalej aj keď nekrvacam už, ako preventívnu liečbu alebo je lepšie ho vysadiť. Beriem tiež magnézium a progesteron 2x1 tabletu. Taktiež obidve hospitalizácii vychádzali na obdobie kedy som mala mať plodné dní a ovuláciu,môže to mať s tým niečo spoločné? Je to moje druhé tehotenstvo a to prvé bolo úplne bezproblémové. Veľmi pekne ďakujem za radu nakoľko tie názory sú úplne protichodné a ja už neviem čomu mám veriť.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, špinenie, či krvácanie do 16. týždňa tehotenstva najčastejšie súvisí s tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. V tomto týždni je ešte veľmi skoro hovoriť o nízko uloženej placente. Bola Vám nasadená štandardná liečba na podporu ciev a na zastavenie krvácania. Pokračujte v užívaní Ascorutinu 3x2 tabletky a Cyclonamine 2x1 tabletky podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia. V prípade, že už niekoľko dní nekrvácate sa môže liečba Cyclonamine vysadiť. Počas tehotenstva je ovulácia blokovaná, plodné dni teda žena nemá. Špinenie, či krvácanie si odsledujte.

 • Placenta

  , Autor: janakys

  Dobrý deň. Som tehotná 20tt + 4d. Po včerajšej kontrole mi lekár do správy napísal cez klenbu, veľká časť plodu nalieha. Viete mi to prosím bližšie vysvetliť? Povedal, že mám placentu dolu. Znamená to placenta praevia? Nehovoril mi o žiadnych obmedzeniach či to že by som nemala dlho sedieť a mat kludovy rezim a trochu ma to vystrašilo nakoľko som čítala o ženách ktoré pri nízko uloženej placente tieto nariadenia mali kedze išlo o riziko. Vďaka

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, placenta praevia je vcestná placenta diganostikovaná ultrazvukovo. Pri diagnóze placenta praevia je vaginálne vyšetrenie kontraindikované. V 21 týždni tehotenstva ešte môže byť placenta uložená nižšie, v priebehu tehotenstva sa ešte môže vysunúť vyššie. Nízko uložená placenta však neznamená a nerovná sa placenta praevia. Čo sa týka popisu vaginálneho vyšetrenia, najlepšie je sa informovať priamo pri vyšetrení Vášho lekára. Podľa popisu len znamená (čo je vo Vašom týždni tehtenstva normálne), že nie je ešte fixovaná hlavička alebo zadoček a poloha plodu je ešte labilná, takže nalieha nejaká veľká časť plodu. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • placenta

  , Autor: stojkovalinda

  DOBRY DEN PANI DOKTORKA,CHCEM SA SPYTAT,SOM 22 TYZDNI TEHOTENSTVA,A V 20 TYZDNI NA SCREENINGU MI ZISTILI ZE MAM PLACENTU V PREDU A NIZKO,AJ TO NIEKEDY CITIM,PRI CHODZI,HORE DO SCHODOV,A KED MOJE DIEVTATKO KOPE,TAK TO CITIM DOST NIZKO,PORADNU MAM AZ 21.11,CHCEM SA SPYTAT CI TO NIE JE PREOBLEM,BUDEM MAT PLANOVANU SC..CHCEM LEN NEJAKE RADY COHO SA VYVARAT:-)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  nízko uložená placenta v 20 týždni absolútne nič neznamená a vôbec sa nemusíte obávať. Väčšina takto uložených placent sa do 30 týždňa rastom maternice vytiahne vyššie a tehotenstvo prebieha absolútne fyziologicky. Preto sa teraz vôbec nemusíte obávať.

 • Otázka

  , Autor: sandraaaaa

  Dobrý deň,v 23+0tt mi robila gynekologička vagina. ultrazvuk. Krčok meral 4 cm a bol zatvorený. Povedala že placenta je nízko . Nepovedala až ležím, ale až sa šetrím, ale to povie vždy, lebo na začiatku tehu som špinilaa užívala duphaston. Teraz som 24+0tt. Chcem sa opýtať: 1. či krčok 4 cm na 23tt je ok. 2.Dá sa zistiť stav placenty aj ultrazvukom cez bruško? 3. Môže mi stav placenty skontrolovať špecialista na morfologickom ultrazvuku 26tt? 4. Mala by som ležať? 5.pomôže mi na placentu aj magnerot, ktorý beriem 2 krát denne? 6. Ako často by sa mi stav placenty mal teraz kontrolovať? 7. Neda sa to skontrolovať inak ako ultrazvukom? DAKUJEM

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  4 centimetrový krčok je dostatočný a údaj o tom, že je cervikálny kanál zatvorený je absolútne v poriadku. Nízko uložená placenta v 23 týždni gravidity nie je zatiaľ relevantný nález, no je nutné sa šetriť vzhľadom na riziko krvácania v dôsledku nízkeho uloženia placenty. Uloženie placenty sa dá najlepšie a najpresnejšie vyšetriť pomocou vaginálneho ultrazvuku, ultrazvuk cez bruško nie je častokrát dostatočný. Počas morfologického ultrazvuku stav resp. uloženie placenty sa dá 100% skontrolovať, predovšetkým vzdialenosť dolného pólu placenty od okraja vnútornej bránky. Magnerot uloženie placenty nezmení. Bohužiaľ iné bežné vyšetrenie uloženia placenty neexistuje. Uloženie placenty stačí skontrolovať raz za dva týždne.

 • Tehotenstvo

  , Autor: tery

  Dobrý deň , chcela by som poradit. Som v 21 tt, včera som bola na poradni, a Pan doktor povedal ze mam nizsie placentu.Dal mi lieky Utrogestan(citala som ze by sa to nemalo uzivat v druhom trimestri, tak ma to znepokojilo).Som sa mu stazovala ze mi obcas tvrdne brusko ale len cca 3x za den, ze mam uzivat magezium a oddychovat s vylozenimi nohami.Chcem sa spytat ze ten Utrogestan mi naco predpisal, lebo mi nepovedal koli tej placente??a na jednej strane mam trosku tvrdsie brusko niekedy, ako keby tam mal maly hlavicku, avsak si to neviem vysvetlit.?Dakujem vam velmi pekne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  nizko uložená placenta v 21 týždni ešte nič neznamená a vôbec sa nemusíte znepokojovať, do termínu pôrodu sa placenta zvykne rastom maternice vytiahnuť vyššie a nepredstavuje žiadnu prekážku v pôrodných cestách. Indikácii Duphaston v 21 týždni celkom nerozumiem, ak ste nemali občasné zakrvácania neviem z akého dôvodu vám Duphaston lekár predpísal.Ak vám tvrdne bruško - kľudový režim dodržiavať podľa pokynov lekára.