Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,427 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • vitaminove doplnky

  , Autor:

  Dobrý deň, keď som sa dozvedela že som tehotná (7. týždeň) v lekárni som si vypýtala vitamíny: kyselinu listovú, D a C pre tehotné. Teraz v 32. týždni som si ich bola kúpiť znova a bola som upozornená inou lekárničkou, že beriem veľmi vysoké dávky na to, že som tehotná. Mám teraz obavy, že som mohla ublížiť dieťaťu.. keďže som verila prvému lekárnikovi a neoverila si to. Brala som denne vitamín C 250mg, D 1000iu B6 75 mg, B12 150 ug, kyselinu listovú 800ug. Mám teraz veľký strach že moje dieťa bude mať následky. Môže mu to nejako ublížiť? Mám zmienené vitamíny hneď vysadiť, alebo postupne znižovať dávky?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, plodu ste neublížili. Spomínané dávky nie sú extrémne, čo telo nezúžitkuje, vyplaví sa do moča. Spomínané vitamíny môžete užívať aj naďalej, postupne ich však môžete vysadzovať.

Podobné otázky

 • Calibrum Babyplan

  , Autor: majusik26

  Dobrý deň ešte som sa chcela porádit že pred tehotenstvom som začalá užívať kyselinu listovú Folic Acid a som chcela či nemám vysadiť a kúpila som si Calibrum Babyplan čo bi bolo lepšie užívať Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  vitamínové doplnky určite nekombinujte, aj Babyplan obsahuje kyselinu listovu preto už ďalšiu neužívajte.

 • Vitaminove doplnky na oci

  , Autor: Anaviky

  Dobrý deň, chcela by som sa vas spytat či možem počas tehotenstva uživat vitaminy na oci ako je napr ocuvite lutein alebo nieco podobne. Teraz som 12tt. Vopred dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  spomínaný vitamínový doplnok môžete užívať aj počas gravidity.

 • Užívanie vitamínových preparátov

  , Autor: crystalka182

  Dobrý deň pani doktorka,prosím Vás o Váš názor na vitamínové doplnky ktoré užívam. Som v 28 TT, od začiatku tehotenstva užívam Femibion t.č.400, Magnerot 2x1 tbl.(tie mi gynekológ predpísal z dôvodu kŕčov ešte na začiatku tehotenstva), pri poslednej návšteve u môjho gynekológa mi predpísal Ferretab 1tbl.obdeň, Thiamin 3x1tbl(mám vybrať tri balenia), od včera som začala s užívaním Celaskonu 250mg 2x1tbl.z dôvodu prechladnutia a obdeň užívam aj Probiotiká. Veľmi pekne Vás prosím o odpoveď, či to nie je príliš veľa vitamínových doplnkov, a či nemôžem tým nejako uškodiť bábätku. Ďakujem. S prianím pekného dňa M.K.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  v podstate veľmi neuznávam užívanie množstva výživových doplnkov počas tehotenstva, ak je žena zdravá a zdravo sa stravuje nevidím na to dôvod. Musí vám ale lekár vysvetliť prečo vám dané lieky predpísal. V poriadku je užívanie železa ak je anémia, a vit. C k prechladnutiu, na ostatné z vášho opisu nevidím opodstatnenie.

 • Magne B6 a Femibion

  , Autor: tinusa28

  Dobrý večer,
  chcela by som sa Vás opytať. Som v 16tt a doktorka mi odporučala užívať Magne B6,lenže užívam aj Femibion 400.Možem tieto dve preparáty spolu kombinovať? Neohrozí to babo?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý večer,
  áno samozrejme môžete tieto dva preparáty kombinovať, ide o vitamínové doplnky + magnézium, bábätko nie je ohrozené ich užívaním.