Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
10,969 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Opuchy

  , Autor:

  Dobrý deň, som v 32tt+4. Dnes večer som si objavila na oboch chodidlách akoby opuch. Je to pri päte smerom na prsty na nohách,akoby v strede chodidla (proste tou časťou,ktorou sa stúpa). Je to na oboch nohách rovnako. Je to normálne takto v tehotenstve alebo môže ísť o niečo vážnejšie? Poradňu mám o týždeň vo štvrtok. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v III. trimestri sú opuchy dolných končatín pomerne časté. Ak nemáte žiadne iné ťažkosti, či bolesti, stačí navštíviť poradňu podľa plánu. Odslefujte si to. Samozrejme pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnotiach navštívte Vášho obvodného gynekológa skôr.

Podobné otázky

 • Nadvaha v tehotenstve

  , Autor: Kvietok123

  Dobry den, ked som otehotnala vazila som 96 kg 165 cm.
  Na poslednej poslednej poradni ked som sa odvazila zazila som sok 6 kg hore za mesiac
  (v 21 tyzdni) Chcem sa len opytat kolko mozem v tehotenstve pribrat? Snazim sa jest zdravo a aj sa hybat. Co mi moze hrozit. Viem, ze babätko moze mat nadvahu a aj ze mozeme dostat cukrovku.
  Jem vela ovocia, zeleniny, vyhybam sa vyprazanym a tazkym jedlam ale sem ta zhresim a dam si nieco sladke.

  Co mam este robit aby som neohrozila seba a dieta?

  Dakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je vhodné realizovať oGTT test na vylúčenie prípadnej tehotenskej cukrovky, alebo či sa nejedná už o exitujúcu doteraz nezistenú cukrovku. Dôležité je tiež sledovať si príjem a výdaj tekutín, či telo nezadržiava tekutiny, všímať si prípadné opuchy nôh. Takto sa Vám neviem bližšie vyjadriť. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • riziko pre FGR plodu

  , Autor:

  Dobrý deň
  Chcem sa vás opýtať či by ste mi prosím vysvetlili výsledky z prvotrimestrálneho skríningu absolvovaného v 13 t +0 .

  Moj vek je 29r, je to moje druhé tehotenstvo, v prvom tehotenstve som žiadne komplikácie nemala, neliečim sa na žiadne choroby, som nefajčiarka, váha 65, výška 161cm,

  Nálezy normálne vnutromaternicove tehotenstvo
  Akce srdeční zobrazena
  srdeční frekvence 162uderov/minutu
  CRL 68mm
  NT 2,9mm
  intrakraniálna translucencia prítomná
  placenta vzadu nízko
  plodová voda primerane mnozstvo
  pupocník 3 cievy , Úpon pupočníku : centrální

  Nosová kostička : prítomná
  Trojcípa chlopňa-Doppler : normálna

  Biochemický screening:
  Volný beta-hCG 35,86 IU/l
  PAPP-A 2,840 IU/l
  Uterinní artérie - priemerný PI 3,550
  Strední arteriální tlak (MAP) 84,167mmHg

  Výpočet rizika :
  Hodnoty sú nasledovné :
  trizomie 21 - upravené riziko 1:5850,
  trizomie 18 - upravené riziko <1:20000,
  trizomie 13 - upravené riziko <1:20000,
  Preeklampsia pred 34. týždňom 1:204
  Preeklampsia pred 37. týždňom 1:72
  Preeklampsia pred 42. týždňom 1:22
  Rastová retardace plodu pred 37.týždňom 1:93

  Záver: negatívny prvotrimestrálny skríning, plod bez zjavných štrukturálnych abnormalít

  Poznámka : vzhľadom k výslednému riziku pre FGR odp. kontinuálnu profylaxiu formou low-dose ASP p.o (150mg/24hod., V) do 36. TG s event.doplnením hematologického konzil.vyšetrenia a vyšetrenia ratio sFIt-1/PLGF v II. /III.trimestri.

  "rastová retardácia plodu pred 37. týždňom má upravené riziko na 1:93 - čo to prosím vás znamená, je táto hodnota v norme alebo je zvýšené riziko, že moje dieťa bude mať rastovú retardáciu? a čo to vlastne je? ako sa tomu dá vyhnúť v mojom prípade?"

  Viete mi prosím vysvetliť tú poznámku? Mám zvýšené riziko preeklampsie, mala by som brať nejaké aspirín a podstúpiť hematologické vyšetrenie? Pretože môj gynekológ mi nič také nepovedal, tvrdil, že výsledky sú v poriadku a ohľadom preeklampsie nič nehovoril, aj napriek tomu, že sa mi zdá, že to nie je celkom v poriadku.
  Objednala som sa na hematolog.vyšetrenie samozrejme.

  Môj laický pohľad na preeklampsiu je že s ňou majú problémy ženy s vysokým krvným tlakom? nie je to tak? Ja mám krvný tlak skôr normalný až nižší , na poradňach pravidelne 111/62,121/61,121/62. Preto mi je divné to riziko preeklampsie u mňa. Z posledných krvných rozborov u internistu som mala akurát znížený HGB 114g/l , tak mám len doplniť železo.

  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, výsledky PTS USG máte v poriadku. Čo sa týka poznámok, je to prepočítané riziko preeklampsie. Neznamená to však automaticky, že sa u Vás preeklampsia prejaví. Spomínaný Aspirín v dávke 100 - 150 mg denne sa predpisuje preventívne. Sú však rôzne štúdie a názory na toto preventívne užívanie. Hematologické vyšetrenie absolvovať môžete. Spomínaný marker preeklampsie sFlt-1/PLGF sa nevyšetruje paušálne, ale pri prejavoch preeklampsie vo vyššom štádiu tehotenstva, akými sú už spomínaný vysoký tlak, opuchy a bielkoviny v moči. Aj napriek tomu, že má žena celý čas normálne hodnoty tlaku, sa u nej môže rozvinúť preeklampsia. Podklady preeklampsie sa budujú už v skorých štádiách tehotenstva pri poruche tvorby ciev. Nemusíte sa však znepokojovať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Opuch prstov na rukách

  , Autor:

  Dobry den pan doktor,
  som v 38.tyzdni a posledne 3 tyzdne sa mi rano stava, ze mi kus opuchnu prsty na rukach a citim v nich take mravcenie. Opuchy na nohach nemam vobec. Krvny tlak mam v norme, len raz mi vyskocil na 130/88, inak mavam okolo 120/80. Bielkovina v moci nie je. Je dovod sa obavat alebo pockat na dalsiu poradnu? Dakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať. Opuchy rúk, či mravenčenie v poslednom trimestri sú spôsobené tlakom maternice na chrbticu, s následným vplyvom na krčnú chrbticu, čo spôsobuje spomínané ťažkosti. Odsledujte si to. Ak nemáte žiadne iné ťažkosti, stačí poradňa podľa plánu.

 • Bielkovina v moči

  , Autor: Slavka1418

  Dobrý deň, som 36+2 tt. Včera som mala prvu poradňu v nemocnici. Doktorke sa nepozdaval moč tak dnes rano som nosila ranny moč na rozbor. Keď som volala teraz o vysledky tak mi povedali že mam nalez bielkovinu v moči ale že stači keď pridem o tyždeň na poradňu. Čo to môže znamenať? Inak nemam žiadne problemy, tlak OK, opuchy nemam. Iba to že mala dosť nizko tlači čiže mam čo najviac ležať. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v takomto vyššom týždni už prítomnosť bielkoviny v moči nie je ničím výnimočným, dôležitá je hodnota, koľko bielkovín v gramoch alebo miligramoch sa v moči nachádza. Ak sú hodnoty v úrovni ešte nie patologickej, treba to sledovať a priebežne skontrolovať. Ak by sa pridružil aj vysoký tlak aj bielkovina v moči by pribúdala, jednalo by sa o preeklampsiu, ale podľa toho čo píšete tomu tak u Vás nie je. Ste v 37. týždni tehotenstva, aj keby ste porodili, nejedná sa už o predčasný pôrod alebo pôrod v podstate v termíne. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach, odkoku plodovej vody, krvácaniu, nástupu pravidelnej kontrakčnej činnosti navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.

 • odvodnenie

  , Autor: Miša07

  Dobrý deň. Som v 31.tt a mám opuchy končatín. Moč a tlak su v poriadku. Môj doktor mi predpisal hydrochlorodiazid na odvodnenie, ale ja som v návode čitala, že použivanie v tehotenstve može poškodiť plod. Čo mam robiť? Mam mu dôverovať, alebo nebrať.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  nemám vedomosť o tom, že by sa na opuchy končatín u teh.toto liečivo používalo
  počujem to priznám sa prvý krát, asi by som vo vašom prípade šla opätovne k lekárovi uistiť sa o vhodnosti tejto liečby
  s pozdravom