Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,872 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Sono

  , Autor: Terka

  Dobrý deň dnes som bola na Sone embrio ma 6mm a videli sme už aj akciu chcem sa opýtať ktorému týždňu to zodpovedá lebo doktorka bola veľmi neistá... Mala by som byť podľa ms 6+4 tt ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, zodpovedá to približne 6+5 týždňu tehotenstva. Vhodnejšie je vyšetrenie vrámci PTS v 11.-13. týždni tehotenstva.

Podobné otázky

 • Sono v 6týždni

  , Autor: TaraHappy

  Dobrý deň, pán doktor. Bola som u pani doktorky na potvrdenie tehotenstva, tá mi ho potvrdila povedala, že sa nachádza v maternici a ukázala mi aj žltkový vačok. Chcela by som sa opýtať neukázala mi embryo ani o ňom nič nepovedala, nepočúvali sme ani srdiečko. Je možno, že ho ešte nevidela. O 2 týždne mám ísť na kontrolné sono. Tvrdila že týždne sedia aj mi dala domov fotku zo sona.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, bez videnia nálezu, či poznania popisu USG vyšetrenia sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. V 6. týždni tehotenstva by už malo byť vidieť aj akciu srdca. Ak Vám bola daná fotka, predpokladám, že na nej je už vidieť aj embryo. Inak nemá zmysel pacientke dávať fotku. Štandardne sa ďalšie vyšetrenie robí s odstupom pár týždňov, kedy sa najčastejšie v 8. - 9. týždni tehotenstva zakladá tehotenský preukaz. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorého v prípade nejasností alebo ťažkostí navštívte.

 • Ultrazvuk

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň pán doktor. Chcem sa ubezpečiť lebo mám mierne obavy. Som 6+5 cca s tým že bola som minulý týždeň v pondelok na sone zo spodu kvôli špineniu na pohotovosti ešte nebolo nič vidieť iba vak a plod z centra reprodukcie mi navýšili estrofem spinenie ustalo. No potom kázali znížiť tak tento pondelok som bola zase kvôli špineniu na pohotovosti a rozbili ultrazvuk už bolo vidieť akciu srdiečka a všetko ok v centre mi opäť navýšili estrofem a už bolo všetko ok no kázali mi dnes štvrtok prísť na sono. Aj som bola všetko je v poriadku srdiečko bije len som chcela vedieť či nemôže taký častý ultrazvuk spôsobiť missed abort alebo potrat? Akože najbližšie pôjdem až v 10 tt ale chcela som sa ubezpečiť či nemôže sono vyšetrenie spôsobit potrat alebo ublížiť? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, USG vyšetrenie Vám potrat nespôsobí. Dnes sú už USG prístroje na vysokej úrovni a miera USG žiarenia je nízka. Aby to malo teoreticky vplyv, museli by ste podstúpiť USG vyšetrenie denne po dobu niekoľkých hodín. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • MA vymiznutie príznakov

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň, pán doktor.

  Som v 5 tt aj test ukazuje 3+ s tým že hcg je viac ako 1300. No vymizli mi príznaky ako citlivosť na pachy bolesť v podbrušku ako rozťahovanie maternice a čo sa najviac bojím nebolia má prsia ale že vôbec pred tým ma boleli veľmi aj na dotyk celé dni. Som po ivf užívam prolutex progesteronelle a estrofem po užití progesteronelle včera ma zase začali bolieť prsia aj som mala pocit na menzes a potom nič. Dnes je všetko v poriadku nemám žiadne príznaky stým že na sono mam ísť až 29. Chcela som sa opýtať lebo ma kamarátka postrášila zamlčanym potratom no čo som čítala tak vraj zamlčany potrat skôr býva v neskoršom štádiu tak 7 až 8 mi týždeň a nedá sa to zistiť inak ako ultrazvukom že pokým je len gestacný vak a hcg okolo 1000-2000. Prosím mám sa obávať nekrvacam ani nespinim nič. Len sa chcem opýtať či je možné tak skoro mať MA a či sa mám obávať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa mňa Vás úplne zbytočne kamarátka vystrašila. K zamlčanému potratu môže dôjsť aj v 20. týždni tehotenstva. Aj keď Vám úplne rozumiem, naozaj nemá zmysel trápiť sa nad niečim, čo neviete ovplyvniť. Na to, aby sa dalo niečo na USG vyhodnotiť, musí to narásť do ľudským okom viditeľného spektra, teda aspoň na niekoľko milimetrov. Sledovanie dynamiky rastu betaHCG má do istej miery zmysel, tiež sa to ale nedá realizovať každý druhý deň počas 5. až 6. týždňov. Ak nemáte žiadne ťažkosti, postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Stres

  , Autor: Florencia 5

  No pán doktor nadviažem na predchádzajúcu otázku vlastne ono by sa dalo povedať že podvedomí stres kvázi mam stále akože nie som stále v strese sú aj situácie kedy som v pohode ale dosť často stresujem lebo veľa sa sledujem a všeobecne som stresová osoba a stále sa testujem už som zvážila a naplánovala si aj návštevu psychológa pretože nechcem ohroziť bábätko ako som písala v predchadzanucej otázke som v 5 tt teda začínam piaty hcg 1300 síce som napísala že dva dni som stresovala solídne ale možno to je aj týždeň čo som v takom strese uzkosti. Akože je pol dňa kedy som v poriadku a potom napríklad spanikárim že nemám príznaky alebo napríklad včera som zjedla kúsok nepasterizovaného syra a z toho som sa veľmi veľmi zľakla a vystresovala potom som sa dozvedela že to je v poriadku lebo aj tak tam bola nejaká tepelná úprava a na pár hodín som bola v poriadku ale nespavam pre ten stres mám búšenie srdca a bojím sa či som nespôsobila potrat týmto týždňovým stresom je to ako na hojdačke pol dňa dobre pol dňa stresy potom deň dobre a potom deň stres ako píšem v pondelok ma čaká psychológ ale asi potrebujem aj od vás počuť také uistenie či som mohla tým stresom spôsobiť potrat alebo je to v poriadku a môžem si to užívať a čakať na sono.dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak mávate prejavy až panických atakov, určite je vhodné navštíviť minimálne psychológa. Ja naozaj nevidím dôvod na obavy. Ak mám byť úplne úprimný, do 8. týždňa tehotenstva je to na princípe "všetko alebo nič". To znamená, ak je zárodok silný, prežije, bez ohľadu na vonkajšie stresové faktory. Ak nie je silný, môžete byť úplne v pohode, zdravá, všetko robiť na 110% správne a aj tak môže dôjsť k potratu. Takto to bohužiaľ funguje. Ak však nemáte žiadne tehotenské ťažkosti, buďte v kľude. Psychológa však určite navštívte, pomôže Vám.

 • Príznaky

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň som cca v piatom týždni tehotenstva hcg 1200 čaká ma sono o dva týždne. Mala som doteraz príznaky ale len také jemné bolievali má aj veľmi prsia no dnes nemám žiadne a už ma vôbec nebolia prsia ani na dotyk. Mam sa obávať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nevidím dôvod na obavy. Ak nemáte žiadne ťažkosti, odsledujte si to. Absolvujte USG vyšetrenie podľa plánu a odporúčaní.