• Riziko dalšej preeklampsie

    , Autor: Tina21

    Dobrý deň, pán Doktor.
    Chcela by som sa Vás spýtať na Váš názor. Dcérka sa mi narodila v roku 2016 predčasne, v 29. týždni tehotenstva z dôvodu preeklampsie. Naštastie je z nej zdravá , múdra, skoro už trojročná slečna. S manželom sme sa rozhodli pre dalšie dieťa.Išla som k mojmu gynekologovi na konzultáciu, kt. ma povzbudzoval,že dalšie tehotenstvo už nemusí skončiť preeklampsiou .(Krvný tlak mám teraz v poriadku) .Momentálne som asi v 5. týždni tehotenstva, pondelok sa chystám k doktorovi. Pán Doktor, som zvedavá na Váš názor, v zahraničných publikáciách som čítala, že aby sa dalo minimalizovať riziko dalšej preeklampsie , je vhodné si spraviť :
    -vyštrenie štítnej žlazy
    -hemokoagulačný skríning
    -kompletne imunologické testy,
    ...čo si o tom myslíte Vy? Resp. aké dalšie vyšetrenia by boli ešte vhodné? Čo si myslíte o „Aspirín“ naozaj môže mať pozitívny vplyv na zabránenie vzniku preeklampsie?
    Velmi pekne dakujem za Vašu trpezlivosť a odpoved.

    Dobrý deň, sú rôzne štúdie, na základe ktorých niektorí odporúčajú preventívne užívanie kyseliny acetylsalicylovej, teda Aspirínu, dôležité je ale preventívne podávanie zahájiť pred 16. týždňom tehotenstva na zníženie rizika včasnej preeklampsie. Dôležité je absolvovať odporúčané screeningové vyšetrenia v každom trimestri, ktoré pozostávajú z ultrazvukových vyšetrení a z odberov krvi. Prvotrimestrálny screening
    môže s vysokou účinnosťou okrem individuálneho rizika chromozomálnych abnormalít, teda vrodených vývojových chýb (napr. Downov sy.) určiť riziko rozvoja včasnej preeklampsie. Áno, je pravda, že každé tehotenstvo je individuálne a nie každé tehotenstvo musí byť komplikované preeklampsiou, ide o poruchu na úrovni placenty. Ak na základe vyšetrení spadáte do kategórie zvýšeného rizika preeklampsie, podávanie Aspirínu má zmysel za istých podmienok.