Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,313 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Spanok na chrbte

  , Autor: Ivanaevem

  Dobry den, dozvedela som sa, ze by sa v 3.trimestri uz nemalo spat chrbte, lebo babatko tlaci na dolnu dutu zilu a zena moze upadat do mdlob a pre babatko je to nebezpecne. Dokonca v jednom clanku bola studia, ze sa spankom na chrbte zvysuje umrtnost babatiek. Ja som v 37tt a vzdy sa v noci zobudim na chrbte a dokonca casto tak aj lezim, nemam mdloby ani sa mi nedycha zle a je mi tak najpohodlnejsie. Chcem sa spytat, ci je naozaj poloha na chrbte v poslednom trimestri taka nebezpecna pre babatko?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, hovoríme o syndróme dolnej dutej žily. Ak sa Vám však leží na chrbte pohodlne a nemáte žiadne ťažkosti v ľahu na chrbte, nemusíte sa obávať. Možno o týžden sa to zmení a ležanie na chrbte Vám bude nepríjemné a budete si musieť nájsť novú polohu.

Podobné otázky

 • Spánok

  , Autor: Dušana_1

  Pán doktor, zaujíma ma téma spánku v tehotenstve. Zaspávam na pravom/ľavom boku, snažím sa ich meniť v noci. Ale samozrejme môže sa stať,že sa zobudím na chrbte- je to problém? Viem, že sa tam spať nedá ale niekedy tomu nezabránite.
  Napríklad túto noc som sa zobudila na stŕpnutie choddla a potom taka ospalá som rozmyšlala ci som vlastne nespala na chrbte v noci. Nemohla by som tym ublizit babatku? Ked som zaspavala na boku aj som ho citila, ale zaujima ma to, kedy takto spanok na chrbte vie byt nebezpecny. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa Vám pohodlne spí aj na chrbte, nad polohou spánku sa netrápte. Spite tak, ako Vám je pohodlné. Vo väčšine prípadov sa v pokročilom štádiu tehotenstva ženám na chrbte nedá veľmi spať pre syndróm dolnej dutej žily. Aj keď zaspíte na boku, v priebehu noci sa aj tak viete nevedomky pretočiť na chrbát. Ak Vám to nevadí a nezobudíte sa na to, je to v poriadku. U každej tehotnej je to však individuálne.