Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,509 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Plod mensi o 3 tyzdne

  , Autor:

  Dobry den, chcela by sa spytat na Vas nazor... Poslednu MS som mala 5.1.2019 a ovulaciu som mala 19.-20.1. Merala som si bazalnu teplotu aj som si robila ovulacne testy.
  Minuly tyzden v stredu som bola na kontrolu a dr tam nic okrem vaku nevidel. Dalsia kontrola o tyzden, tj dnes. Uz tam bolo nieco a ze by to mohol byt 6tt. Ale este mi nepotvrdil ci je vsetko v poriadku a v pondelok mam este prist.
  Tak moja otazka je ci by mohol byt plod az o 3 tyzdne mensi a dobehne to alebo pravdepodobne to bude zle tehotenstvo?
  S manzelom sme boli naposledy spolu 21.1.2019 lebo potom bol dlhsie odcestovany. A tehotensky test mi uz 1.2. ukazal dve palicky.
  Dakujem za odpoved!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa toho, čo ste napísali sa nejedná o zaostávanie plodu v raste ale potvrdenie vitálneho tehotenstva. Tehotná ste, ale je dôležité zistiť, či sa jedná o fyziologické (normálne) tehotenstvo alebo o patologické tehotenstvo, napríklad o Anembryomollu, kedy sa v gestačnom vaku nevyvíjajú embryonálne štruktúry alebo o Missed Ab (zamlčaný potrat), kedy nie je prítomná akcia srdca a došlo k odumretiu embrya. Pre nejednoznačný nález si Vás obvodný gynekológ volá na kontrolné USG vyšetrenia. V 6. týždni tehotenstva už musí byť vidieť akcia zárodku srdca. Ak tomu tak na kontrolnom USG vyšetrení nebude, s najväčšou pravdepodobnosťou Vám bude doporučená revízia dutiny maternice z dôvodu patologického tehotenstva. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • diskrep. biometrii

  , Autor: mirka0328

  Dobrý deň,

  chcem sa opýtať ohľadom rýchlejšieho rastu hlavičky plodu, dnes som bola na opakovanom sone, kde podľa PM som v 37+2tt a hodnoty BPD boli 93 co zodpoveda (38+1), AC 294 (33+4), FL 64 (33+2) hodnoty prietokov boli v poriadku a rovnako som bola aj na monitore, ktorý bol v poriadku, už pri prvom sone, ktoré som absolvovala bol plod menší o 3 tyzdne ale hlavne co ma znepokojuje je veľmi veľký rozdiel vo veľkosti hlavičky môže to značiť nejakú važnejšiu vývojovú chybu a dá sa diagnostikovať?

  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,

  závisí či táto diskrepancia vo veľkosti hlavičky plodu bola viditeľná už i na predošlých ultrazvukoch, v nižších týždňoch.Vždy je nutné porovnanie a korelácia výsledkov.Závisí aj od posúdenia moygových štruktúr,ktoré sú na ultrazvuku viditeľné.
  Taktiež závisií od merania a merajúceho, vy máte zmerané BPD, ale nevidím tu HC, čo je obvod hlavičky.
  Môže sa jednať o niektoré z ochorení, ktoré sa postune vyvíjajú, napr.hydrocephalus plodu, avšak domnievam sa , že keby mal váš lekár podozrenie na nejaké závažnejšie ochorenie, už by vás bol býval odoslal do nemocnice na kontrolné ultrazvukové vyšetrenie.
  S pozdravom