Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,989 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • diskrep. biometrii

  , Autor: mirka0328

  Dobrý deň,

  chcem sa opýtať ohľadom rýchlejšieho rastu hlavičky plodu, dnes som bola na opakovanom sone, kde podľa PM som v 37+2tt a hodnoty BPD boli 93 co zodpoveda (38+1), AC 294 (33+4), FL 64 (33+2) hodnoty prietokov boli v poriadku a rovnako som bola aj na monitore, ktorý bol v poriadku, už pri prvom sone, ktoré som absolvovala bol plod menší o 3 tyzdne ale hlavne co ma znepokojuje je veľmi veľký rozdiel vo veľkosti hlavičky môže to značiť nejakú važnejšiu vývojovú chybu a dá sa diagnostikovať?

  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,

  závisí či táto diskrepancia vo veľkosti hlavičky plodu bola viditeľná už i na predošlých ultrazvukoch, v nižších týždňoch.Vždy je nutné porovnanie a korelácia výsledkov.Závisí aj od posúdenia moygových štruktúr,ktoré sú na ultrazvuku viditeľné.
  Taktiež závisií od merania a merajúceho, vy máte zmerané BPD, ale nevidím tu HC, čo je obvod hlavičky.
  Môže sa jednať o niektoré z ochorení, ktoré sa postune vyvíjajú, napr.hydrocephalus plodu, avšak domnievam sa , že keby mal váš lekár podozrenie na nejaké závažnejšie ochorenie, už by vás bol býval odoslal do nemocnice na kontrolné ultrazvukové vyšetrenie.
  S pozdravom