Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,919 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • 8 TT a nevidno plod na usg

    , Autor: majan84

    Dobrý deň. Chcem sa opýtať či je normálne, že som. V 8 týždni tehotenstva a na usg nevidno plod. V 6 TT som začala krvácať robili mi usg a bolo pekne vidno plod a nad ním malý hematom. Dostala som duphaston a po usg sa mi spustilo silné krvácanie tmavá krv a dva dni na to sa vyplavili kusky krvi. Test stále ukazuje ze som tehotná a som objednaná znova na krv. Je šanca, že plod ešte žije? Aký je postup ak sa náhodou plod vyplavil s kúskami krvi? Vopred ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, v 8 týždni tehotenstva musí byť jednoznačne vidieť plodové vajce ako aj akciu srdca. Predokladám, že ste si robili tehotenský test, ten bude stále ukazovať tehotenstvo, pretože hladina beta-HCG ešte stále pretrváva. Potrat sa dá diagnostikovať už aj na základe USG vyšetrenia, test z krvi to len potvrdí. V prípade potratu sú dve základné možnosti. Keď sa plod potratí celý, dutina maternice je prázdna a pacientka silnejšie nekrváca, nie je nutná revízia dutiny maternice, avšak častejšie je nutné dutinu maternice zrevidovať. Je možné, že ste už potratili. Ak žena potratí a chce znova otehotnieť, je vhodné aby prebehli aspoň 2 - 3 menštruačné cykly a následne sa začne so snahou otehotnieť. Začnite užívať kyselinu listovú 2 mesiace pred plánovaným otehotnením. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.