Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • USG

  , Autor: sandraaaaa

  Dobrý deň, mám otázku. Som 8tt a už mám 7 ultrazvukov za sebou. Nie je to veľa??? Mala som výtok a bola som na gynde častejšie a vždy mi urobila ultrazvuk. V 5.tt som mala 4 krát. Nemôže to poškodiť plod ked už mám 7 ultrazvukov za sebou. Velmi pekne dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  Každé nepotrebné vyšetrenie môže mať na plod negatívny účinok, a teda aj časté absolvovanie ultrazvuku musí mať svoj dôvod. Ktorý bohužiaľ vo vašom prípade nevidím, obzvlášť na 4 ultrazvukové vyšetrenia behom jedného týždňa kvôli vaginálnemu výtoku.
  Zatiaľ sa však jednoznačný nebezpečný vplyv ultrazvuku nepreukázal.

Podobné otázky

 • Tehotenstvo

  , Autor: Michal21

  Dobry večer
  A ešte jednu otázku by som sa chcela spýtať.
  Je možné ak by si som bola tehotná a teraz som v 8. Týždni ze by som nemala ziadne príznaky ako napr bolesť pŕs, Ranná nevoľnosť ci vracani, bolesť krížov poprípade bolesť v podbrušku
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, nie je podmienkou, aby mala tehotná žena v skorom štádiu tehotenstva nevoľnosti, či iné príznaky tehotenstva. Mnohé ženy v tomto týždni tehotenstva nevedia, že sú tehotné. Pre jednoznačné potvrdenie alebo vylúčenie tehotenstva navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám realizuje USG, či odoberie krv na beta HCG.

 • 6tt + 6 a plod nie je vidieť

  , Autor: Marci12

  Dobrý deň,

  v čase, keď mala prísť MS som špinila, a preto som išla k lekárke skôr. V 5tt + 2 nebolo na UTZ vôbec nič vidieť, špinenie prestalo. Ďalšia kontrola bola podľa MS v 6tt + 2, pričom na UTZ bolo vidieť gestačný vak zodpovedajúci 5tt + 4. O 4 dní som si našla na toaletnom opäť krv, tak som išla na pohotovosť, už v čase podľa MS 6tt + 6, krv už nebola prítomná, avšak vacok je vo veľkosti 7,1mm prázdny. Pán doktor, asi si nemám robiť nádeje, že tehotenstvo bude prosperujúce, či aký je váš názor? Tehotenský test mi vyšiel pozitívny už pár dní pred MS, čiže ovulácia zrejme posunutá nebola.

  Ďakujem za váš názor

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tehotná ste, takže tehotenský test bude a určite aj bol pozitívny. Špinenie v tomto týždni tehotenstva, najčastejšie po utretí sa, je spôsobené natečením krvi do pošvy z maternice , jej zrazením a pri rozklade krvi, čo spôsobuje jej tmavú farbu, a vertikalizácii dôjde vplyvom gravitácie k vytečeniu na spodné prádlo, či toaletný papier. Čo sa týka prázdneho gestačného vačku v 7. týždni tehotenstva, pravdepodobne sa bude jednať o anembryomollu, kedy nie sú v gestačnom vačku prítomné embryonálne štruktúry. Ak sa jedná o chcené a žiadané tehotenstvo a nemáte žiadne iné ťažkosti, dá sa USG vyšetrenie skontrolovať o 7 - 10 dní. Ak bude nález na USG pretrvávať, bude potrebné dutinu maternice inštrumentálne vyčistiť vrámci jednodňovej chirurgie pre Missed Abortion.

 • Hodnota HCG 1939 a na sone nič nevidno

  , Autor: Marci12

  Dobrý deň, pred týždňom som mala špinenie, ktoré však prestalo a zistila som, že som zrejme tehotná, nakoľko mi vyšli pozitívne testy. Kvôli špineniu, som musela navštíviť lekárku skôr i napriek tomu, že už vôbec nešpiním. Podľa menštruácie by som mala byť 5tt + 2, pričom na sone nebolo vidieť absolútne nič ani v maternici ani mimo. Hodnotu HCG mám k uvedenému dňu 1939,9. Je podľa Vás pán doktor ešte šanca, že to bude v poriadku alebo sa mám zmieriť s horším scenárom?

  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak nemáte žiadne ťažkosti a jedná sa o chcené tehotenstvo, je potrebné USG nález skontrolovať s odstupom niekoľkých dní. Nevidel som však USG nález, nepoznám tiež všetky informácie a okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Za predpokladu, že ste mali nepravidelnú menštruáciu, prípadne bola ovulácia posunutá, sa nemusí jednať o 5+2 týždeň tehotenstva. V nižšom týždni tehotenstva nemusí byť na USG ešte nič vidieť. Môže sa tiež skontrolovať hodnota beta HCG, najlepšie s odstupom 48 hodín za účelom posúdenia dynamiky rastu hladiny beta HCG. Záverom teda ešte je možné, že je všetko v poriadku, len je to ešte malé a nevidno to. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Pohyby dieťaťa

  , Autor: Michaelita

  Dobrý deň, pán doktor
  chcem sa spýtať, som v 17+4tt (2 tehotenstvo) a cítim pohyby plodu oproti prvému tehotenstvu len veľmi málo, niekedy počas dňa žiadne. V prvom som cítila pohyby už od 15 týždňa. Môže byť niekde problém? Kontrolu mám až o 2 týždne, zatiaľ bolo všetko v poriadku.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na vnímanie cítenia pohybov plodu má vplyv viacero faktorov a okolností. Určite však aktuálne tehotenstvo neporovnávajte s predchádzajúcim tehotenstvom. Ak boli výsledky vyšetrení a USG nálezy v poriadku, nemusíte sa obávať. V prípade ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Sliznica

  , Autor: lieno

  Dobrý deň, 4 deň mi mešká menštruácia, test som si robila po 2 dnoch meškania, bol negativny, necitim , že by som mala dostať. A mam vysoku sliznicu maternice. Môže to znamenať tehotenstvo či blížiacu sa menštruáciu?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Skôr realizovaný tehotenský test môže byť falošne negatívny, ako aj falošne pozitívny. Pojem vysoká sliznica je široký. Ak je na USG popisované sekrečne zmenené endometrium, tehotenstvo sa vylúčiť nedá. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám vie aj jednoznačne potvrdiť alebo vylúčiť tehotenstvo.