• Piata choroba

    , Autor: katulka2008

    Dobrý deň, rada by som sa informovala na ďalší postup a možné riziká pre dieťa. Asi pred 3 týždňami mala mladšia dcéra teploty, červené líca a výsev. Panni doktorka povedala, že ide pravdepodobne o alergiu. Asi pred týždňom sa aj u mna objavila jednorázová teplota a tiež výsev podobný alergii (momentálne som v 18.týždni tehotenstva). Krvný obraz ukázal hraničné hodnoty anémie. Mám strach o dieťatko. Moja obvoddná lekárka nemá s touto chorobou žiadne skúsenosti. Poraďte mi, prosím, ako postupovať, aby som minimalizovala riziká pre plod, ak by naozaj išlo o piatu chorobu. Ďakujem pekne za odpoveď.

    Dobrý deň,
    Piata choroba alebo Erythema infecetiosum/parvoviróza, postihuje predovšetkým deti v školskom veku. Vyskytuje sa obyčajne od konca zimy do začiatku leta. Infekcia sa šíri medzi deťmi kvapôčkami pri kýchaní alebo telesným kontaktom. Je trochu problém prenosu zabrániť, pretože infekcia je najviac nákazlivá pred objavením sa typickej vyrážky, Diagnóza sa stanovuje na základe typických príznakov avšak pre potvrdenie diagnózy sa môže vykonať odber krvi a vyšetrenie protilátok proti parvovírusu B19. V prvom rade doporučujem aby sa tento odber vykonal, môže tak urobiť ako aj váš gynekológ tak aj obvodný lekár. Riziko pre plod pri ochorení Piatou chorobou počas tehotenstva je najväčšie do 12 týždňa gravidity, kedy najčastejšie spôsobuje spontánny potrat, po 12 týždni postihnutie plodu nie je časté, nebezpečenstvo však spočíva jedine v ohrození plodu anémiou. V takomto prípade sa doporučuje ultrazvukové sledovanie každé 2 týždne a sledovanie hmotnostného prírastku plodu.