• Tehotenstvo

    , Autor: ivuska2463

    Dobrý deň pani doktorka, chcela by som sa opýtať, či je normálne keď som druhorodička a cítila som pohyby od 16tt, to týždeň bolo len také jemné šteklenie a po týždni od 17tt som pocítila 2x aj riadne kopančeky a odvtedy zase len také slabé a nepravidelné, stalo sa aj že som 2dni nič necítila, je to v poriadku?zajtra začínam 19tt a niesu tie kopančeky pravidelné, nemali by už začať také normálne pravidelné?občas cítim, potom zase len raz za den a tak...a ešte sa chcem opýtať čo si myslíte o tom, kedy je vhodné 3D sono?mam ísť do Martina v 20tt a povedali mi že by mi mohli robiť 4D sono, ale neviem či to nieje skoro, chcem aby bolo všetko pekne vidieť a aby sme mali peknu spomienku ked si už zato zaplatíme-nebude vadiť že mám placentu vpredu?budu sa dať aj fotky pekne spraviť?...a aký je rozdiel medzi 3D a 4D sonom?čo všetko sa dá zistiť pri týchto vysetreniach?viete mi to podrobne vysvetliť??lebo by ma zaujímalo čo všetko sa dá určiť tým sonom?ďakujem za váš čas :)

    Dobrý deň,
    čo sa týka pohybov plodu, pred 20 týždňom nie sú časté ani pravidelné, preto sa vôbec neznepokojujte. Rozdiel medzi 3D a 4D je v tom, že pri 4D zobrazení môžete sledovať pohyby plodu v reálnom čase na rozdiel od 3D zobrazenia - čo je čosi ako 3D snímka - statický obraz.
    3D/4D ultrazvuk sa dá v zásade realizovať kedykoľvek počas tehotnosti, avšak väčšinou sa robí medzi 25-28 týždňom tehotnosti (podľa zvyklostí toho ktorého pracoviska). Po 25 týždni má plod viac podkožného tuku a stále relatívne dosť priestoru na to, aby v 3D/4D zobrazení vyzeral lepšie ako v nižších týždňoch gravidity. Je samozrejmé, že na zobrazenie plodu pri 3D a 4D vyšetrení vplýva množstvo rôznych faktorov ako je hrúbka brušnej steny pacientky, predchádzajúce operácie pacientky (jazvovitý terén v oblasti prednej brušnej steny), pozícia placety, pozícia plodu, množstvo plodovej vody a podobne. Výsledné zobrazenie je preto u rôznych pacientiek rozdielne a v niektorých prípadoch sa dokonca nepodarí.

    3D/4D ultrazvuk sa často využíva komerčne pre efektné prenatálne zobrazenie plodu rodičom, čo určite predstavuje nezabudnuteľný zážitok. Tieto zobrazovacie modality sa však využívajú aj z medicínskeho hľadiska. 3D ulrazvuk umožňuje presnešiu orientáciu a výpočet objemu rôznych orgánov a patologických útvarov plodu. Dokáže veľmi detailne zobraziť skelet-kosti plodu. Umožňuje zobraziť a posúdiť niektoré povrchové anomálie plodu (napríklad rázštep pery, nádory plodu, defekty neurálnej trubice a pod. (tieto anomálie sa samozrejme dajú často odhaliť aj pri 2D zobrazení).

    (info priamo z martinkého centra pre 3D/4D sono)