Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • vytok

    , Autor: hhana

    Dobry den,
    som 6 mesiacov po porode, stale dojcim, menstruaciu som este nemala, a asi posledne dva mesiace mam coraz castejsie vodavy vytok bez farby aj zapachu,v dost velkom mnozstve. Chcela by som sa opytat,ci je to pri dojceni bezne, alebo je nutne zajst k lekarovi. Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň,
    počas dojčenie vplyvom rozkolísaných hormonálnych hladín dochádza pomerne často k podobným prejavom, no ak to pre vás začne byť obťažujúce navštívte lekára.

Podobné otázky

  • Hroziaci potrat

    , Autor: Gery123

    Dobry den, chcela by som sa vas opytat na nazor. Prvy krat som potratila v 6tt, potrat spôsobil len orgazmus, aj ked som brala duphaston. Som druhykrat tehotna, duphaston opat beriem, sexu aj orgazmu sa vyhybame, ale mam orgazmus v sne, co nedokazem ovplyvnit. V noci sa nato zobudim a nasledne nasleduje bolest brucha asi na 1min. Od tehotenstva sa mi to stalo 4x, z toho dnes rano uz aj ruzovy vytok. Samozrejme pôjdem ku gynekologvi a spomeniem mu to, ale ak znova kvôli tomu potratim, existuje podla vas riesenie ako ďalej? Ked znova otehotniem, opat sa zopakuju tie noci pocas ktorych zial orgazmus mam asi kvoli snom (hormony) a znova potratim a takto to bude dookola? Uprimne na sex absolutne nemyslim, ale nedokazem to proste ovplyvnit. Ďakujem za nazor

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, kvôli orgazmu ste určite nepotratila. Príčin potratu v 6. týždni tehotenstva môže byť veľa. Čo sa týka spomínaného ružového výtoku, ten sa do 16. týždňa tehotenstva môže vyskytovať a aj sa vyskytuje pomerne často. Súvisí s tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Môže sa prejavovať aj slabé špinenie, či krvácanie. Užívať môžete Ascorutin 3x1 tbl denne. Duphaston môžete užívať tiež. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

  • Macmiror v 34tt

    , Autor: Apolenkka

    Dobry den, bol mi predpisany macmiror 2x1
    Vcera vecer som si dala 1.gulocku, rano pri moceni to samozrejme tieklo von a okrem zlteho som tam nasla aj zo 2-3 hrudky akokeby sfarbene dohneda, moze to byt ta hrudka zafarbena z obalu macmiroru ci nieco ine?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, žltohnedý hustý výtok so zvyškami nerozpustenej vaginálnej globule je často prítomný. Podľa mňa s nemusíte obávať. Ak máte v pošve hustý fluór, pre ktorý máte predpísanú liečbu, skúste si jednorázovo realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a následne si aplikovať liečbu Macmirorom. Vaginálnu globulku si môžete skúsiť vložiť o niečo hlbšie do pošvy. To by mohlo obmedziť vytekanie zltohnedého obsahu. Odsledujte si to.

  • Spinenie

    , Autor: Hliva

    Dobry den, som na zaciatku 4 mesiaca a beriem aj Utrogetan 100. Od kedy ho beriem som nespinila a dnes zrazu ano. Dala som si rano pre istotu tabletku vaginalne a dam si aj vecer aj ked mi gynekolog povedal ze 1 krat za den staci. Spinim cely den. Sem tam som mala cisty toaletny papier. Ale aj tak rozmyslam co to moze byt...dlhsie uz aj smrkam a namaham sa pri tom tak ci to nemoze byt aj tym lebo predsa len tlacim ako fukam a fukam vela alebo nejakym pretazenim. Mala som som aj sumive magnezium tak ci mi aj to neurobilo nieco. Dakujem za odpoved. A teda je normalne spinit takto aj par dni po sebe alebo malo by to prestat?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, špinenie do 16. týždňa tehotenstva, najmä hnedým výtokom, je najčastejšie spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Magnézium na to nemá vplyv. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

  • Plodová voda

    , Autor: Dada31

    Dobrý deň pán doktor.
    Momentálne som podľa UZV 35+2, v 29 týždni som bola hospitalizovaná kvôli zníženému prociťovaniu pohybov, pri vyšetrení mi zistili skracovanie krčka najprv na 22 mm neskôr na 8 mm a otvorená voľne pre prst. Mala som nariadený kludovy režim, Utrogestan 200mg 2x1, magnezium 3x2 plus magneziové infúzie, počas hospitalizácie som dostala aj kortikoidovu terapiu v 29 týždni. Po mesiaci ma prepustili domov s tým aby som pokračovala v terapii. Po prepustení som sa hlásila u obvodného gynekológa ktorý nameral krčok 25 mm a mala som pokračovať v liečbe a kľudovom režime.
    V piatok večer som si našla viac mokrú vložku ako zvyčajne a doma som mala Temešvaryho roztok od môjho gynekológa tak som vložku otestovala a tá ozelenela. Dala som si novú vložku a išla do nemocnice. V nemocnici všetky testované vložky vyšli negatívne, na UZV sa doktorke nezdalo, že by bolo menej plodovej vody tak mi urobili ster tampónom z klenby, ktorý vyšiel pozitívny na plodovú vodu, napojili ma na CTG vyšetrenie ktoré vykazovalo kontrakcie. Po troch hodinách sa ale kontrakcie skončili a bola som kontinuálne napojená na CTG ktoré bolo v poriadku a dostala som infúziu magnezia. Po troch hodinách ma doktorka vyšetrila bola som otvorená na 2 cm a ma hospitalizovali. Dostávam antibiotika Penicilín každých 6 hodín. Utrogestan a magnezium mám momentálne vysadené a dostávam len tie antibiotiká a povedali mi, že budeme čakať či sa to rozbehne alebo ešte vydržíme a že sa to považuje, že tá plodová voda odteká. Včera mi testovali jednu vložku lebo som mala pocit že mi niečo stále tečie a bola aj mokrá len pri testovaní vyšla tiež negatívna. Včera večer som dostala nepravidelne bolesti a začala som mať taký svetlohnedý výtok, ktorý pretrváva doteraz a bolesti raz sú raz nie. O všetkom som informovala lekára ten tvrdí, že máme len čakať. Krvné výsledky na zápal sú zatiaľ v norme každý deň. Chcem sa spýtať na Váš názor, súhlasíte s takýmto postupom liečby. Dá sa považovať že mi plodová voda odteká z toho steru tampónom keď vložky vychádzajú negatívne? Nemôžu tie antibiotika nejakým spôsobom mať zlý vplyv na bábätko? Je možné že plodová voda trochu odtečie a potom nie, momentálne mám ten výtok a ťažko sa mi identifikuje či mi tečie aj voda. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, jedná sa u Vás o tzv. ventilový odtok plodovej vody, kedy jednorázovo odtečie malé množstvo plodovej vody, následne sa otvor v plodových obaloch pritlačí a akoby zaslepí a voda netečie. Ste v týždni tehotenstva, kedy sa ešte jedná o hraničný predčasný pôrod, ale je to určite lepšie, ako by ste boli v 29. týždni tehotenstva. Podávanie antibiotík je v tomto prípade štandardné a má za úlohu predísť rozvoju infekcie, takže antibiotiká majú dobrý vplyv na plod. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná.

  • Spinenie v tehotnosti

    , Autor: Mimiv1993

    Dobry den, pan doktor, som v 13tt+4 tehotenstva, a chcem sa spytat, ci moze orgazmus v tehotenstve zapricinit spinenie ci ine problemy. :( Ja som totiz uz v 10tt mala problemy s drobnym krvacanim, ked som musela ist na urgent, vtedy som presla na 3x1 tbl. Duphastonu, ktory som dobrala a douzivala minuly tyzden v piatok. No uz sa mi druhykrat stalo, ze pri orgazme mi zacne bezovy az hnedo-oranzovy vytok, spinenie. Mam sa tomu uz uplne vyvarovat z preventivnych dovodov? Doktorka mi predtym povedala, ze s partnerom mozeme mat pohlavny styk po dobrati Duphastonu, no mame byt opatrni. A ja som teraz v neistote. Pretoze som pocula, ze muzske spermie mozu taktiez kvoli svojmu zlozeniu rozbehnut porod, najma na konci tehotenstva. Mame sa s manzelom uplne vyvarovat akymkolvek neznostiam, prosim?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, špinenie do 16. týždňa tehotenstva je najčastejšie spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Užívať môžete Ascorutin v dávke 3x1 tabletka denne. Pri orgazme dochádza aj ku sťahom pošvy, čo moze spôsobiť, že sa krv, ktorá je už nahromadená za krčkom na konci pošvy dostane von vo forme výtoku, ktorý je najčastejšie do hneda, alebo je ružový, či mierne krvavý. Tmavá krv je stará krv, svetlá jasnočervená krv je čerstvá. Vo všeobecnosti, ak nemá žena žiadne ťažkosti, môže mať nechránený pohlavný styk. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky výsledky vyšetrení, nálezy a okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám vie vyjadriť.