Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,482 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Placenta nizko dole

  , Autor: aliass

  Dobry den pani doktorka,
  Som v 13tt a na 3D usg mi doktor napisal,placenta dole a nizko,ale nijako sa k tomu nevyjadril,praveze len velmi pozitivne.dalsi doktor mi na to povedal,ze je potrebny uplny zakaz sexu.dalsi zasa na to nevidi dovod.uz som z toho zmetena.nemam ziadne problemy,necitim sa zle,prave naopak.mam sa teda niecoho obavat a je nutny uplny zakaz sexu?
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  gravidita je ešte vo veľmi včasnom štádiu, na to aby sa hovorilo o nízko uloženej placente. Táto diagnóza je nebezpečná v treťom trimestri resp. po 30 týždni, kedy predstavuje riziko krvácania a tvorí prekážku v pôrodných cestách, pôrod sa v takom prípade musí ukončiť cisárskym rezom. Na druhej strane nevidela som ultrazvukový nález a je ťažké sa k tomu takto vyjadrovať, ale v prvom vôbec, ak tak v druhom trimestri hovoriť o nízko uloženej placente je zbytočné. Je dôležité to vedieť, porovnať pri ďalších ultrazvukových vyšetreniach ale zbytočne vás vystrašili. Veľké percento takýchto nálezov sa samo upravi a rastom maternice sa placenta "vysunie" vyššie. Na sexuálnu abstinenciu nevidím dôvod, samozrejme opatrne ale na úplný zákaz nevidím dôvod.