Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,583 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Nízko nasadajúca placenta

  , Autor: matka18

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať bola som na ultrazvuku v 16w5d a gynekologička mi povedala, že mám nízko nasadajúcu placentu, ale že nezasahuje do vnútornej bránky. Čo to znamená? Ked pojdem do vyššieho štádia pôjde mi ta placenta vyššie. Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  vaša lekárka vám povedala všetko veľmi správne. Táto informácia pre vás nie je podstatná. Veľka väčšina takýchto diagnóz nízko nasadajúcej placenty sa spontánne vyrieši do ďalšieho ultrazvuku. Nizko nasadajúca placenta znamená, že placenta plodu je uložená v pôrodných cestách a ak by ste teraz rodili mohla by predstavovať nebezpečenstvo krvácania a mohla by vytvárať prekážku v pôrodných cestách. V 17.t. g. však nie je rizikom, pretože samotná maternica ešte rastie a s ňou sa "vyťahuje" a j placenta.

Podobné otázky

 • Hnedý výtok

  , Autor: adami

  Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o odpoveď. Som v 20 tt a už tretí krát mám hnedý výtok. Prvý krát to bolo v 13 tt asi 3 dni po silnom krvácaní spôsobenom pohlavným stykom. Na UZV všetko v poriadku. Druhý krát v 17 tt, hneď som si naordinovala Mg a Ascorutin, výtok trval opäť cca 24 hodín. UTZ opäť v poriadku, dokonca mi gynekológ nenašiel v pošve nemala ani stopy po nejakej krvi. Včera som mala poradňu, všetko o.k. , vaginálne ma dr. nevyšetroval. Dnes som začala špiniť znovu. Pohyby cítim, všetko vyzerá byt o.k. Prečo sa mi to vracia? Môže byť príčinou zväčšovanie maternice a s tým suvisiace (dlhodobo rovnaké) bolesti? Nechcem hneď bežať k dr., lebo posledne mi ani nechcel veriť, že som ešte tri hod. pred návštevou špinila. :-)
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  zväčšovanie alebo rast maternice pri gravidite určite nespôsobuje krvácanie, skôr je pravdepodobné, že sa vo vašom prípade jedná o ZATIAĽ nízko nasadajúcu placentu, pri ktorej sú podobné prejavy ako popisujete. Nízko nasadajúca placenta znamená, že je uložená nižšie a napr.po pohlavnom styku, či väčšej námahe môže dochádzať ku krátkodobému krvácaniu. Vo vačšine prípadov (až v 90%) sa táto nízko nasadajúca placenta rastom maternice "vyrieši" a vysunie sa vyššie a ustúpia aj takéto príznaky. Samozrejme je potebné vylúčiť otváranie/skracovanie krčka maternice. MgO a Ascorutin môžete užívať.