Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,764 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • dobry den

  , Autor: odbornik6

  dobry den chcela by som sa opytat som druhorodička som v 26t bola som v poradni a dokt.mi povedal že sa mi skratil krčok dal mi tam hned 2body a že je polotuhy1bod dokopy mama cevix skore 3 chce mi zaviest pesar pre istotu aby som do konca vydržala je ten nalez velmi zly šetrim sa ako viem pri malej som to mla tiež take problemy aj pesar som mala rodila som v termine dakujem za odpoved

Podobné otázky

 • EKG holter

  , Autor: nisa

  Dobry deň,

  Je použitie EKG holter na 24 hodín bezpečne v 8 týždni tehotenstva? Nemôže to nejako uškodiť?

  Taktiež vykonanie ultrazvuku mojich orgánov obličky pečeň žlčník? Sú možné nejaké komplikácie tehotenstva spôsobené týmto ultrazvukom?

  Veľmi pekne dakujem za odpoveď.
  S pozdravom

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, použitie EKG holtera je počas tehotenstva možné, rovnako tak nie je problém ani USG vyšetrenie brušných orgánov. Nebude to mať vplyv na tehotenstvo, nemusíte sa obávať.

 • Kvasinková infekcia

  , Autor: Trulinka

  Dobrý deň, som v 27 tt a od začiatku tehotenstva mám problém s kvasinkovou infekciou. Vybrala som už mnohé vaginálne tablety + probiotiká, ale po krátkom čase sa mi to opäť vráti. Tentokrát mi gynekológ predpísal Fluco Sandoz 150 mg orálne, ale v pribalovom letáku aj na internete som sa dočítala že by sa nemal v tehotenstve užívať. Nechcem ohroziť dieťa, mala som predtým 2 potraty, čiže som dosť opatrná. Aký je váš názor na tento liek? Svojmu gynekológovi zatiaľ veľmi nedôverujem, nakoľko som u neho len krátko. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. S pozdravom Ivana.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, počas tehotenstva sa liek v štandardných dávkach a pri krátkodobej liečbe nemá používať, ak to nie je úplne nevyhnutné.
  Spomínaný preparát sa má oficiálne užívať perorálne, prehltnutím. V tehotenstve je jeho užitie perorálne kontraindikované. Použitie vaginálnou cestou je off label, teda nie sú realizované štúdie vaginálneho použitia. Skúste si realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a aplikujte si vaginálne probiotiká dlhodobo. Kvasinková infekcia sa v tehotenstve vyskytuje často, záleží tiež od toho, či máte ťažkosti alebo nie, pretože nie za každých okolností je potrebné ju liečiť.

 • Vysledky screeningu v I. trimestri

  , Autor: Dominika2016

  Dobry den, chcela by som sa poradit ci mam absolvovat amnio resp. nifty test, kedze mi vysiel pozitivny kombinovany vysledok na T21. Pokusim sa zhrnut vsetky vysledky.
  Mam 38 rokov, som 13t + 3 den, termin porodu je 24.8.
  Nalezy: normalne
  Akcia srdca: zobrazena, srdecna frekvencia: 161 uderov/min.
  CRL: 74,2 mm
  NT: 1,8 mm
  Ductus Venosus PI: 1,240
  Placenta: Chorion bez znamok odlucovania
  Pupocnik: 3 cievy
  Markery chromozomalnych vad: nosni kost: pritomna, trojcipa chlopna Doppler: normalna.
  Anatomie plodu: lebka,mozog,pater, srdce,brusna dutina,zaludok,mocovy mechur, rucky,nozky - vsade je poznamka normalne, zobrazene, je vidiet, IT verifikova.
  Volny beta-hCG: 168,1 IU/I, ekvivalent k 4,785 MoM
  PAPP-A: 3,790 IU/I, ekvivalent k 1,202 MoM
  Uterine artery PI: 2,07 - ekvivalent k 1,370 MoM
  T21: populacne riz.: 1:135, upravene riz.: 1:164
  T18: populacne riz.: 1:346, upravene riz.: 1:6924
  T13: popul.riz. 1:1081, upravene riz: 1:20000
  Preeklampsia pred 34 tyz.: 1:1172
  Rastove retardacie ored 37 tyz.: 1:445
  Amnio by som nechcela a nifty test je velmi drahy, tak by som sa chcela poradit a vediet vas nazor.
  Pri krvnych testov, ktore mi robili k danemu screeningu v 12 tyzdni mi vyslo riziko T21 - 1:350, ale vzhladom na vek 1:140. Ten kombinovany vysiel ako som uviedla uz vyssie.
  Viete mi poradit prosim?
  Dakujem krasne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, predpokladám, že vyššie riziko T21 Vám vyšlo práve kvôli veku. Ak si chcete byť istá a byť kľudná, vhodné je realizovať Trisomy test, postačí aj úplne najnižší balíček, a na základe výsledku budete vedieť, či je plod v poriadku. Už len z vekovej indikácie je vhodné Trisomy test realizovať. Ostatné výsledky máte v poriadku. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Výsledky z UTZ v 1. trimestri

  , Autor: viki1307

  Dobrý deň, čo si myslíte o výsledkoch z utz v 1 trimestri.
  13tt+3 podla CRL
  Srdečná frekvencia 158 úderov/min.
  CRL 72,5mm
  NT 1,8mm
  Ductus Venosus PI 0,790
  Srdce normálny nález v 4dutinovej projekcii, normálny nález 3VV
  Uterine artery PI 1,76 Ekvivalentní k 1,130 MoM
  Trizomie 21 populačné riziko 1:700, upravené riziko 1:2999
  Trizomie 18 Pop. riziko 1:1777 upr. riziko 1:5385
  Trizomie 13 Pop. riziko 1:5555 upr. rizilo <1:20000
  Včera mi volali kvôli odberom ktoré mi robili a vyšiel mi Downov syndrom 1:930.
  Myslíte si že sú to zlé výsledky a na základe toho je tam nejaké podozrenie? Doktor pri robení UTZ nespomínal nič, všetko len v poriadku a v norme. No som z tých výsledkov trošku nervózna. Doktor z utz len odporučil utz v 20tt na ktorý som objednaná a idem 4.4. Na Tripple testy idem v utorok 27.2
  Je to veľmi dlhá doba a ten výsledok ma vystrašil. Myslíte že mám ísť ešte pred tým termínom niekde inde na utz ? Myslíte že ten UTZ môže niečo potvrdiť na základe tohto? Neviem čo si mám teraz myslieť a mám strach. Je to moje 2 tehotenstvo a doma mám zdravú 4 ročnú dcérku, pri nej som mala všetko v poriadku.
  Mám 29 rokov, v čase pôrodu 30.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, celkom nerozumiem, ak Vám na základe výsledkov PTS vyšlo upravené riziko Downovho syndrómu 1:2999, na základe čoho sa zmenilo na 1:930. Ako osobne si myslím, že plod bude v poriadku. Ak si chcete byť úplne istá, môžete absolvovať Trisomy test, kde si viete dať vyšetriť aj pohlavie plodu. Nevýhodou je, že to stojí 390€, bez zistenia pohlavia 350€. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Skonzultujte to aj s Vašim obvodným gynekológom, ktorému by výsledky PTS mali prísť.

 • otehotnenie s kondómom

  , Autor: Anne789

  Dobrý deň, chcela by sa opýtať… s priateľom sme mali pohlavný styk na moje plodné dni a vždy “používame dvojitú ochranu” - kondóm, a vysunutie tesne pred vyvrcholením. Tentokrát to však priateľ nestihol a spravil sa do kondómu ale vo mne (nie hlboko pretože sa to stalo ako do mňa chcel opäť vošiel) Kondóm som skontrolovala a na dotyk a pohľad okom bol nepoškodený a plný. Tabletku po som nevzala no mám obavy, je nejaká šanca, žeby som mohla otehotnieť? Ďakujem za odpoveď…

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, za predpokladu chráneného pohlavného styku s kondómom, ak navyše nedošlo k jeho poškodeniu, tehotná nebudete. Nemusíte sa obávať.