Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,488 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Zápal močových ciest

  , Autor: lili

  Dobré ráno. 24.12. som dobrala Unasyn (brala som ho 6 dní po 12 hodín), nakoľko ma pobolievalo v podbrušku a mala som aj bielkoviny v moči, dosť veľa. Beriem aj vitamíny ako sú Brusinky, Probiotiká, Magnézium. Bojím sa, že mi Unasyn nepomohol a bolesti sa mi vracajú, takisto aj pálenie pri močení a pociťujem aj tlak v podbrušku, hlavne v noci, nohy mám troška napuchnuté, pani doktorka mi poradila, že mi stačí vypiť 1,5 l vody denne, že to pre mňa stačí, nakoľko som maličká (mám 156 cm a od začiatku teh. som pribrala 23 kg), nie je to málo vody na prečistenie močových ciest. Urologický čaj mi radila nepiť, pritom v nemocnici mi ho poradili, kde som bola hospitalizovaná v 22. tt, tiež kvôli zápalu močových ciest. Moja otázka je, či sa mi dá pomôcť, s tým, aby môjmu dieťatku nebolo ublížené, nechcem ho infikovať, mám už len mesiac a pol, nakoľko bábo sa má narodiť cisárskym, keďže je veľké. Taktiež, či mám ísť hneď dnes k pani doktorke alebo mám vyčkať do nasledujúcej poradne, ktorá bude 2.1.? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  ak príznaky pretrvávajú doporučujem návštevu skôr ako máte poradňu 2.1. Ak u Vás dochádza k opakovaným infektom močových ciest, nestačí ak budete piť 1,5 litra tekutín. Je potrebné minimálne kultivačné vyšetrenie moču a cielená farmakoterapia.

Podobné otázky

 • Krcok

  , Autor: Lucik...

  Dobrý večer,
  chcem sa opýtať, aktuálne som v 30tt, beriem už viac ako mesiac Utrogestan 0-0-2 tbl kvôli skracovaniu krčka, v pondelok som bola na poradni u svojej gynekologicky kde mi zistila zhoršený nalez krčka na 25mm s tým že pri tvrdnuti 19-20mm, odporučila má na hospitalizáciu kde som hneď išla a včera má po 2 dňoch prepustili s tým, že tvrdnutie brucha ktoré som mala často aj pri tom ako som mesiac doma ležala je fyziologické, napichali ma magneziami a aj naďalej mam doma brať svoj Magnerot a odporučili sledovať krčok každé 2 týždne u svojej doktorky. V nemocnici mi namerali krčok okolo 20mm s vnútorným funnelingom. Mám aj ATB na opakovaný zápal močových ciest. Chcem sa ale opýtať, doktorka mi odporučila kludovy režim s liečbou ale teraz v sobotu mame svokrovu oslavu kam treba autom cestovať cca hodinu. Na oslave by som samozrejme ležala, miestami sedela ak sa bude jesť. Ide mi o to, či mi odporúčate na takúto oslavu ísť aj s tou cestou po našich rozbitých cestách kde to v aute riadne natriasa alebo radšej mam ostať doma ležať ako doteraz a neriskovať to? Na oslave bude dosť ľudí a deti, takze bude tam aj hluk a tak ako na oslave býva. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak máte rizikové tehotenstvo a zhoršený nález na krčku, je na zvážení cestovať na oslavu. Počas pár hodín sa samozrejme nemusí zmeniť nič, ani sa predpokladám nezmení. Ak aktuálne nemáte ťažkosti a máte nasadenú liečbu, je na Vás, či na oslavu pôjdete alebo nie.

 • Gynekologické vyšetrenie 23+6

  , Autor: MajkaHudie

  Dobrý deň. Včera sme boli na vyšetrení na pohotovosti s podozrením na zápal močových ciest. Bolelo ma podbruško, kríže, pocit plného mechúra, časté močenie. Bála som sa, tak som radšej šla. Vyšetrili mi moč ktorý bol negat. a tlak.
  Vyšetrenie zdola prebiehlo ináč ako na bežnej poradni. Doktorka použila tie železa, palpačne a vaginálne sono + sono bruška. Vraj sa krčok neskracuje, voda neodteká, zavretá. Nakoniec podľa všetkého vyšlo z toho to, že malá tlačí a nalieha na mechúr. Dnes je to lepšie.
  No ja mám obavy či tie železa sú bezpečné, nemôžu poškodiť kŕčok, poškodiť bábätko či vyvolať pôrod? Na poradni to bolo len palpacne. Od vyšetrenia mi hlasno pracujú črevá, chodím častejšie na veľkú potrebu. Mám veľký strach.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, jednalo sa o klasické resterilizovateľné kovové gynekologické zrkadlá, ktoré sa používajú pomerne štandardne. Nemusíte sa báť. Vyšetrenie v zrkadlách nemá vplyv na krčok, ani nepoškodí plod, ani nevyvolá pôrod.

 • Krv v moči a Duphaston

  , Autor: Kimimela

  Dobrý deň,
  som len na začiatku tehotenstva (cca 4 tt ) a gynekológ mi nasadil Duphaston kvôli miernym bolestiam podbruška. Odkedy ho beriem (od pondelka 2x denne ) začala som mať problémy - pálenie, štípanie pri močení a dnes mi u obvodnej dr vyšla krv v moči na 2 krížiky. Môj gynekológ dnes ani zajtra nepracuje a nedá sa mu dovolať. Môže to signalizovať potrat alebo len zápal? môže to súvisieť s tými hormónmi? mám radšej ísť na pohotovosť? Ďakujem krásne !

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na základe opisu si skôr myslím, že problém bude s močovými cestami. Vyzerá to na zápal močových ciest. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odporúčam dostatočný pitný režim, aspoň 2 litre tekutín denne, užívať môžete napríklad Uroval manosa. Pri pretrvávaní ťažkostí bude vhodné kultivačné vyšetrenie moča.

 • Stipanie na konci mocenia

  , Autor: Dia18

  Poslednú Menštruáciu som mala 24.8 od 5.10 tri pozitívne testy , chute , bolest prsníkov …V noci som sa zobudila močiť , na konci mocenia má strašne palilo , spozorovala som opäť hnedy výtok ,, dnes ráno to iste na konci mocenia má pali už menej ale pridružil sa až krvavo hnedy výtok …

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, s najväčšou pravdepodobnosťou ste tehotná a spomínaný hnedý výtok môže byť spôsobený tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Pre jednoznačné potvrdenie tehotenstva navštívte Vášho obvodného gynekológa. Čo sa týka štípania pri močení, jedná sa pravdepodobne o zápal močových ciest. V skorom štádiu tehotenstva však nie je vhodná antibiotická liečba. Odporúčam dostatočný pitný režim, aspoň dva litre tekutín denne, môžete si zaliať urologický čaj a užívať vitamín C a D a čo sa týka tehotenstva, tak aj kyselinu listovú.

 • Plánovanie tehotenstva

  , Autor: niki49

  Dobrý deň. Prekonala som zápal močových ciest, pri ktorom som užívala antibiotiká Nolicin. Chcela by som sa spýtať, či je potrebné po tejto liečbe nejaký čas počkať, alebo je možné plánovať tehotenstvo aj ihneď po dobraní liekov. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ako preventívne opatrenie je vhodnejšie s plánovaním tehotenstva počkať na ďalší cyklus po doužívaní antibiotík.