• Otehotnenie po vysadí HAK

    , Autor: Ninka25

    Dobrý deň, Pán doktor.
    Mám 30 rokov, od 27. roku života som užívala HAK (Bellara). Pred nasadením HAK som mala realizované testy na ovariálnu rezervu, ktoré vyšli veľmi priaznivo (čísla si už presne nepamätám), všetko bolo v poriadku, nikdy som nemala žiadne problémy, cyklus ako hodinky á 28 dní,ovuláciu som nikdy nevedela kedy mám. Potom som 4 roky teda užívala HAK, 07/2021 som sa rozhodla HAK vysadiť, keďže plánujeme bábätko. Hneď som si nasadila aj Inofolic. Mala som 7 dní krvácanie z vysadenia, následne som dostala menzes na 31. deň cyklu. 08/2021 som si začala robiť ovulačné testy, zistila som, že mám ešte anovulačné cykly. Potom mi prišiel menzes na 28. deň cyklu. Obe krvácania sa nejaké dva dni rozbiehali, najprv som mala len také ružové/hnedé špinenie, potom normálny menzes (nevedela som ani či špinenie mám do toho vôbec počátať). V septembri som cca v strede cyklu bola chorá, mala som febrilný infekt DC, podľa testov som neovulovala. V deň, kedy som mala už dostať menzes (1.10.2021) mi vyšiel ovulačný test večer prekvapivo pozitívny, bol to úplny peak, pozitívny bol aj 2.10. a 3.10. ráno. 3.10.2021 sme stihli aj ráno nechránený pohlavný styk. 3.10.2021 poobede už bol ovulačný test negatívny a dostala som riadnu migrénu, v noci ma aj pobolievalo podbruško, myslím si že teda ovulácia prebehla (myslím si, že migrénu mi spustil náhly vzostup a pokles LH). Menzes som nedostala ale doteraz (43. deň cyklu). Okolo 7. DPO som začala mať kŕče v podbrušku, pomerne veľké, nikdy som to nemávala pred nasadením HAK,aj som sa zobudila na to. Tak som sa aj potešila že možno sa zadarilo. Potom 10. DPO som začala mať ružový číry výtok, čo som dúfala že bude implantačné krvácanie. Bolo ho málo, sem-tam ružový, sem-tam hnedý. Avšak trvá už 4 dni. Tehotenský test mám negatívny, dnes som 13. DPO. Od toho 10. DPO ma aj bolia prsia. Menzes nikde (teda žeby to bol menzes s fantáziou?). Čítala som, že takéto ťažkosti bývajú pri nedostatku progesterónu v luteálnej fáze alebo pri anovulačných cykloch. Varím si aj čaj z alchemilky. ešte v lete som bola u mojej gynekologičky a chcela som zmerať sonograficky hrúbku endometria a podľa toho odhadnúť ovuláciu, príp. hormonálny profila ale tak trochu ma vysmiala že to po roku snaženia a že si mám kúpiť Vitamín E. Tak som Vás chcela poprosiť o Váš názor radu. Bojím sa, že tie ováriá ostali zaspaté po tej HAK. Som tiež lekárka, tak kľudne mi to môžte popísať aj odbornejšie :) Ďakujem

    Dobrý deň, pri snažení sa otehotnieť je dôležité mať nechránený pohlavný styk aspoň 2 - 3 krát týždenne. Realizovať si ovulačné testy a na základe nich mať pohlavný styk je zbytočné. Podľa opisu sa tehotenstvo vylúčiť nedá. Príčin špinenia však môže byť viacero. Tehotenský test ešte môže byť falošne negatívny. Bez vyšetrení je ale ťažko sa takto bližšie objektívne vyjadriť. Odporúčam si stav odsledovať a pri pretrvávaní ťažkostí navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrení určí ďalší postup, prípadne Vám nasadení liečbu progesterónového bloku.