• Endometrioza.

    , Autor: Suzanne83

    Dobrý večer ja by som sa chcela spýtať, dnes som bola na sono gynekológicke a mam už pár rokov endometriozu zistenu a pred menzesom ma strašne bolieva brucho. Chceli by sme dieťatko ešte druhé ale sa nám nedarí vôbec. Dnes doktor povedal, že endometriozia sa vyliečiť nedá len antikoncepciou zmierniť bolesti, a ze mam prirasteny ľavý vaječník o zadnú stenu maternice. Ze sa to dá riešiť laparosjopicky. Je tam ešte možnosť ze budem mat deti? Keď by mi to spravili? Ďakujem zatiaľ.

    Dobrý deň, endometrióza je ochorenie, ktoré sa vyliečiť nedá, dajú sa však zmierniť príznaky a prejavy. Najlepšou liečbou endometriózy je tehotenstvo. Spomínaný prirastený jeden vaječník nemusí jednoznačne vylučovať možnosť spontánneho otehotnenia. Takto sa Vám neviem bez poznania nálezu, ako aj všetkých bližších informácii vyjadriť, ale každý operačný výkon so sebou nesie riziko tvorby nových zrastov. Áno, zrasty sa laparoskopicky odstrániť dajú, záleží však od nálezu a rozsahu. Samozrejme, ak je maternica v poriadku a aspoň jeden vaječník je zdravý a vajíčkovody sú priechodné, je tu možnosť aj spontánneho otehotnenia. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.