• Endometrióza

    , Autor: petra855

    Dobry den,
    chcem sa Vás popýtať ohľadom endometriózy a plánovaného otehotnenia.
    V januári tohto roku som podstupila laparoskopiu, pri ktorej sa potvrdila endometrioza. Cysta z laveho vajecnika bola uspesne cela odstranena. Vajecnik sa ponechal. Bohuzial pri laparo boli zistene mensie loziska v celej brusnej dutine. Moj lekar, ktory zakrok robil povedal, ze nie vsetky loziska sa dali odstranit (vraj ich bolo velke mnozstvo a aj na takych miestach, kde by bolo nebezpecne ich odstranovat vzhladom na maternicu (aby sa neposkodila). Vajcovody nastastie uplne priechodne. Moj dotaz na Vas je: lekar mi chcel hned nasadit injekcie na zastavenie menzesu (vraj kvoli tym loziskam v brusnej dutine, ktore tam ostali). Napokon po mojom naliehani mi dal 3 mesacnu dobu na prirodzene otehotnenie. Ak sa nepodari tak injekcie. Mne sa to vsak zda velmi kratka doba. Ja by som chcela skusit prirodzene a ak sa nepodari tak umele. To vsak moj lekar
    odmieta. Vraj nie je dovod preco by som neotehotnela prirodzene. Manzelov spermiogram vysiel dobre. Dokonca nadpriemerne. Tam problem nie je.
    Prosim Vás o Váš nazor. Stotoznujete sa s nazorom mojho lekara? Nie je 3 mesiace malo na otehotnenie? Neviem ci sa to podari nakolko neboli odstranene vsetky loziska v brusnej dutine...
    Este sa chcem opytat na uzivanie pripravku Inofolic...moze pomoct aj v mojom pripade?
    Dakujem za Vas nazor a cas
    Pekny den

    Dobrý deň,
    endometrióza je veľmi nepríjemná záležitosť z pohľadu fertility ženy, prirodzené otehotnenie je možné podľa rozsahu ochorenia. Čim je rozsah väčší tým je pravdepodobnosť prirodzeného otehotnenia menšia - nie nemožná. Na druhej strane je veľkým nepriateľom čas, pretože sa ochorenie môže kedykoľvek vrátiť. Osobne by som vám odporučila navštíviť centrum asistovanej reprodukcie, kde by ste sa mohli prvé mesiace pod prísnym sledovaním pokúsiť o prirodzené otehotnenie, ak by to nevyšlo v týchto cykloch, zaslala by sa žiadosť na umelé oplodnenie (kým je žiadosť schválená trvá to niekedy aj 2 mesiace) - to je čas dokedy sa dá taktiež skúšať prirodzene otehotnieť. Dôležitým faktorom je aj vek, ak máte viac ako 32 rokov nestrácajte čas u obvodného gynekológa. Čo sa týka liečby endometriózy - osobne mám s ňou veľmi zlé skúsenosti, niekoľkokrát som sa stretla s tým, že po tejto liečbe nenabehla vôbec menštruácia, čo je veľmi neprijateľný nežiaduci účinok. Ak by boli vaše cykly sledované v centre asistovanej reprodukcie, to znamená, že by lekár presne určil čas ovulácie a teda plánovaného pohlavného styku 3 - 4 mesiace sú dostatočné na prirodzené otehotnenie. Držím palce. Inofolic môžete užívať - 2 x denne.