Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,583 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Prosba o nestranny pohlad

    , Autor: Bunko


    Dobry den, zijem v zahranici a chcela by som ziskat trosku nestranny pohlad. Bude to trosku dlhsi prispevok tak snad nevadi. S priatelom sa pokusame uz vyse dvoch rokov o nase prve babatko. Ja mam v juni 35, priatel 39. Vsetky testy nam vysli v poriadku (hormony, HSG, spermiogam, cyklus a ovulacia pravidelna ako hodiny – potrvrdene testami, sonom aj krvou). Mala soma aj Letrozole na 6 mesiacov na zyvsenie sance ale nepomohol. Rozhodli sme sa tomu trosku pomoct a navstivili sme kliniku – tam nam odporucali IVF ze s IUI mame velmi nizku sancu (kedze nevidia ziaden problem u mna alebo priatela). Nakoniec sme sa rozhodli to skusit s IUI ale bolo to zrusene kvoli hyperstimulacii. Mala som 5 velkych folliculov (< 18mm) na pravom vajecniku a niekelko mensich na lavom (cca 12 mm) v CD13. Bola som stimulovana injekciami Menopur 75iu od CD2 kazdy vecer, plus od CD9 som mala Cetrocite na zabranenie predcasnej ovulacii. Teraz ma znova chcu dat na injekcie ale so znizenou davkou 50iu. Mne sa to zda strasne vela a dost drasticke ohladnuc na to ze nemam problem s ovulaciou. Aky je vas nazor? Predpokladam ze su aj ine moznosti ako stimulovat napr s tym Letrozolom plus pridat injekcie v neskor v cycle ak treba. Taktiez by ma zaujimalo ako funguje injekcia na vyvolanie ovulacie Ovitrelle? Ak som mala niekolko dozretych follikulov uvolnili sa vsetky naraz alebo nejako postupne? Bolo nam zakazane sa pokusat prirodzene kedze tam bol risk na viacorcata. Zufali ludia robia zufale ciny a my sme to skusili cca 72 hodin po “vyvolavacke” priblizne 26 hodin po ovulacii (mala som priserne bolesti tak viem kedy skoncila). Myslim si ze ak je tam sanca na otehotnenie tak je dost mala ohliadnuc na to ze 2 roky sa pri “normalnych” podmienkach nezadarilo. Ovplyvnuju injekcie kvalitu vajicok a zvysuju nejako sance? Zaujimam sa aj preto lebo by som chcela vediet benefit stimulacie s injekciami a bez nich (oralne medikamenty). Dakujem velmi pekne za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, toto je skôr otázka na centrum asistovanej reprodukcie, ktoré má oveľa viac skúseností a vie Vám poskytnúť relevantnejšie informácie. Keďže nepracujem v IVF centre a nemám prakticky žiadne skúsenosti s touto problematikou, moje vyjadrenie je v celku neobjektívne. Čo sa týka spomínaných preparátov, neviem Vám povedať, či sa používajú aj u nás, navyše nemám s nimi vôbec skúsenosti, takže sa k nim neviem vyjadriť. Pri stimulácii, či vyvolaní ovulácie je šanca na viacpočetné tehotenstvo, ak nie je mechanický problém ani problém v spermiograme. Vo všeobecnosti funguje stimulácia vaječníkov tak, že podaním preparátu dôjde k dozretiu viacerých folikulov, z ktorých sa následne uvoľnia vajíčka. Ak bolo rozhodnuté o intrauterinnej inseminácii, znamená to, že spermia bola vložená do maternice, aby sa uľahčila cesta spermie k vajíčku a stimuláciou sa dosiahla väčšia šanca na oplodnenie. Pohlavný styk bol zakázaný z dôvodu, že pri ejakulácii dôjde k vyplaveniu niekoľkých miliónov spermií, takže ak došlo k uvoľneniu viacerých vajíčok, existuje tu možnosť viacpočetného tehotenstva. Vyvolanie ovulácie prakticky nemá vplyv na kvalitu vajíčok. Postupujte podľa odporúčaní centra asistovanej reprodukcie.