Poradňa gynekológa

Gynekológ
5,664 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Michaela

  Dobrý deň .
  Pred niekoľkymi dňami som sa dozvedela že som v približne 3až4 týždni potratila. Výslesky krvných testov zneli biochemická gravidita. Menštruácia mi skončila a chcela by som sa opýtať , či je nebezpečné sa hneď znova snažiť o dieťa. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, tehotenstvo v 3 - 4 týždni už nie je biochemické. V prípade, že ste boli v 3 - 4 týždni tehotenstva, maternica už bola mierne zväčšená, jednalo sa o prvý mesiac tehotenstva. Veľa žien počas života je tzv. biochemicky tehotných a ani o tom nevie, pretože príde menštruácia aj v obvyklom čase, takže žena ani nenadobudne pocit, že bola tehotná. Počkal by som aspoň 2 riadne menštruačné cykly a tak sa snažil otehotnieť, aby sa všetky zmeny, ktoré nastali, vrátili do normálu. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Folikulometria

  , Autor: Sára

  Dobrý deň pán doktor.Veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o Váš odborný názor.S manželom sa už dlhšie (približne 16 mesiacov..pričom sa nám 2x podarilo otehotnieť..1x MA v 7tt a 2x išlo o biochemické tehotenstvo) snažíme o bábätko. Mám 26 rokov,manžel 31.Môj cyklus je približne 32 -34 dňový.Spermiogram manžela je v poriadku,ja som tiež zdravá (všetko vyšlo v poriadku až na test plodnosti,kde mi vyšla hodnota 7 a mala by byť od 1-4).Kvôli tomu tento mesiac beriem progesterone a inofolic combi.V utorok (19DC) som absolvovala folikulometriu- dva dominantné folikuly (12 mm a 17mm-18mm na pravej strane,na ľavej menšie),pričom som pani doktorke povedala,že som mala pozitívny ovulačný test na 16DC a potom ostatné slabli - pani doktorka povedala,že teda zrejme nedozreli folikuly.V deň robenia folikulometrie - 19DC ma pobolievalo podbruško a tak som si večer znovu urobila ovulačný test a vyšiel opäť pozitívne- dve silné rovnaké čiarky,dokonca asi o niečo silnejšie ako 16DC ten prvý ovu test.20 DC som pociťovala celodennú bolesť v podbrušku (akoby ovulačnú) a táto bolesť dnes na 21DC ustúpila.S manželom sme sa snažili 15,16,17,19 aj 20DC (čiže aj v deň pozitívneho testu,aj deň po ňom).Moja doktorka má dovolenku a na kontrolu idem až 24.4.Rada by som sa teda informovala,či je vôbec možné oplodnenie pokiaľ som mala v tom čase-19DC len 17-18 mm folikuly.A či bolo dobre ,,načasované" snaženie,prípadne či sa posnažiť ešte dnes.
  Ak ma ženská intuícia neklame,bolo to dobre načasované :-)
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, dva až tri dni pred nastávajúcou ovuláciou dosahuje folikul veľkosť 16 až 18 mm a nazýva sa dominantný folikul. V čase tesne pred ovuláciou je jeho veľkosť 20 – 24 mm, ale nemusí to platiť striktne a otehotnenie je možné. Dôležité je aj to, že máte nechránený pohlavný styk často, mnohé snažiace sa páry robia v tomto chybu. Niekedy je ovulácia mierne posunutá, aj napriek pozitívnym ovulačným testom, preto nie je na škodu sa snažiť niekoľko dní (aj týždeň) pred očakávanou ovuláciou, ako aj po očakávanej ovulácii. Ak ste už v minulosti boli niekoľkokrát tehotná a došlo k potratom, nemusí byť problém len na úrovni pohlavných ženských hormónov. Problém môže byť aj na úrovni hematologickej ako aj endokrinologickej. Ak sa Vám dohľadnej dobe nepodarí otehotnieť a ešte ste neabsolvovali tieto vyšetrenia, odporúčam návštevu hematológa a endokrinológa za účelom vylúčenia možnej patológie aj na tejto úrovni, čo môže spôsobovať Vše ťažkosti s otehotnením, resp. s udržaním tehotenstva.

 • Zamlčaný potrat

  , Autor: Nika

  Dobrý deň,

  prekonala som MA v 10. týždni tehotenstva, výsledok pitvy znie krvácanie do trofoblastu. Aké sú príčiny tohto krvácania a aká je pravdepodobnosť, že sa to zopakuje aj pri ďalšom tehotenstve? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, v 10. týždni sa jedná o cca 20 mm embryo. Aj keď sa z výsledkov histológie preukázalo zakrvácanie do trofoblastu, príčin môže byť viacero. Ak však došlo k potratu v 10. týždni, s najväčšou pravdepodobnosťou by plod nebol zdravý alebo by došlo k potratu neskôr. Do budúcna by som možno absolvoval hematologické vyšetrenie, za účelom vylúčenia trombofilneho stav. Podľa štatistík je tehotenstvo po predchádzajúcom neúspešnom tehotenstve úspešné. Užívajte kyselinu listovú 3 mesiace pred plánovaním otehotnenia.

 • Duphaston

  , Autor: Nika

  Dobrý deň, kvoli PCOS beriem duphaston od 15. dňa do 25. dňa cyklu. Ak dôjde k oplodneniu vajicka a ja duphaston prestanem brať ten 25. deň, je možné ze sa plod udrží alebo dôjde k potratu? Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, áno, ak dôjde k oplodneniu a k uhniezdeniu oplodneného vajíčka, nemusí dôjsť k potratu. Užívaním Duphastonu to veľmi neovplyvníte. Ak sa má tehotenstvo udržať, udrží sa, ak nemá mať perspektívu, tak dôjde k potratu. Duphaston užívate za účelom spravidelnenia cyklu, nie za účelom udržania tehotenstva.

 • Mozem byt tehotna?

  , Autor: Kvietok123

  Dobrý deň , chcela by som sa opýtať ci môžem byť tehotná. Poslednú menstruaciu som mala 10.2. do 15.2 ( pred tym 10.1. do 16.1. )
  S partnerom sme si nedavali pozor viac krát. Hneď deň po menstruacii 16.2 a naposledy 18.2, 21.2. Nepočítam si plodné dni.
  Kedy si môžem urobiť test?
  Ďakujem za odpoveď a radu.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ovulácia za normálnych okolností prichádza na 14 deň menštruačného cyklu. Tesne po menštruácii je tehotenstvo málo pravdepodobné, ale vylúčiť sa nedá. Počkajte na ďalšiu menštruáciu. Pri meškaní menštruácie 14 dní si urobte tehotenský test. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Slabé krvácanie

  , Autor: Tinka2403

  Dobrý deň,
  Snažíme sa o bábätko..
  1.den poslednej menštruácie bol 28.1.2019
  Posledný pohlavný styk bol 15-16.2.2019.
  19.2. Vecer som mala 2-3 kvapky čerstvej krvy na nohavickach v tento deň som mala aj bolesti ako pri menštruácii.. ešte dnes mám slabé krvácanie. Na menštruáciu je ešte skoro a ta mi chodí na čas a vždy začína hnedými spinenim ktoré mám dva dni a potom je čerstvá krv. Neviem môže to byt uhniezdovannie vajíčka? Alebo čo to môže byt? Pred pól rokom som v 7.týždni potratila tak že som začala silno krvácať.
  Dakujem za vašu odpoved

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ťažko povedať, možností je viacero. Áno, možné je aj počínajúce tehotenstvo. Odsledujte si špinenie, pri meškaní menštruácie 14 dní si spravte tehotenský test. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.