• cysty na vaječníkoch

    Dobrý deň, pani doktorka, dnes som prvýkrát navštívila antisterilnú poradňu, keďže patrím medzi snažilky už dva roky a nič...Pri bežnom
    vyšetrení (USG vyšetrenie) mi lekár zistil dve cysty na vaječníkoch, jednú na pravom vaječníku (dosť veľkú ako pomaranč) a druhú menšiu na lavom vaječníku, okamžite mi odporučil operáciu a predoperačné vyšetrenia. Pred dvoma rokmi som prekonala silný zápal slepého čreva a následne mi ho laparoskopicky odobrali. Mám strach kvôli tým cystám...určite je nutná operácia? A čo to pre mňa znamená vzhľadom na to, že sa snažím otehotnieť???

    Dobrý deň prajem,
    veľmi rozhodujúcim faktorom je to akého sú cysty charakteru, či ide o takzvané folikulárne cysty (ktoré by teoreticky mohli prasknúť samé, prípadne by sa dali odsať) alebo ide o závažnejší nález tzv. endometriotických cýst (pri veľkostiach ako popisujete je v tomto prípade chirurg. zákrok nevyhnutný) a mali by aj dopad na želanú graviditu. atď. Ak však lekár doporučil chirurg. zákrok určite mal na to dôvod, či už čo sa týka veľkosti cysty alebo jej charakteru. V každom prípade, ak sa 2 roky snažíte otehonieť, laparoskopický zákrok bude určite prínos, požiadajte o urobenie chromopertubácie - teda vyšetrenie priechodnosti vaječníkov počas operácie. Z tohto pohľadu by som teda na vašom mieste zákrok podstúpila, je to vlastne aj prvý krok pri nezistených príčinách neplodnosti v centrách asistovanej reprodukcie.