• uterus

    , Autor: aajjkkaa

    DOBRY VECER, poprosim Vas o odpoved, poznate pripady zien s uterus unicornus cum cornu rudimentario bez komunikacie s cavum uteri?
    Otehotneli spontanne alebo iba s pomocou IUI ci IVF ET? Donosili uspesne deti? aj na prvy sup alebo museli zazit potraty? Aka je statistika uspesnosti donosenia deti v pripade zien so spominanou anomaliou?
    ZA ODPOVED PEKNE DAKUJEM.
    ajka

    Dobrý večer,
    ide o veľmi špecifickú anomáliu, obávam sa, že štatistiky tejto diagnózy sú veľmi zriedkavé, kedže sa nejedná o častú vrodenú vývojovú chybu maternice.
    Podstatné je, že nie je vytvorená komunikácia medzi rudimentárnym rohom maternice a samotnou dutinou maternice, a tak sa nemusíme obávať , že by došlo k uhniezdeniu tehotenstva práve v tomto rudimentárnom rohu. Otehotnieť s touto diagnózou je možné aj spontánne, avšak tento stav sa považuje za istú formu subfertility - teda že vaša schopnosť otehotnieť a donosiť dieťa je znížená ale nie nemožná. Presne ako píšete, je u vás vyššie riziko potratu, najmä v 3-4 mesiaci tehotenstva, ale na druhej strane sú gravidity bez väčších komplikácií donosené do termínu pôrodu, kedy aj "polovičná" maternica zvládne kompletne výživu plodu. Držím palce