Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Injekcie

  , Autor: Stelaa

  Dobrý deň
  Chcela by som sa informovať
  Picham si injekcie , clexan 0,4mg
  Chcela by som vedieť ako je to v prípade pôrodu, musím byt nejaký časový rozdiel medzi injekciou a pôrodom ? Bez EPI samozrejme
  Napríklad že by som si pichla o 19-tej a o hodinu na to mi odtečie voda môžem pohode rodiť ? Mám veľké obavy že vykrvacam alebo nastanú nejaké komplikácie. Za vašu odpoved vopred Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemáte nasadenú nejakú silnú dávku, nevykrvácate. Rodiť samozrejme môžete. Problém by mohol nastať pri podaní epidurálnej analgézie, kedy by mal byť časový odstup medzi podanou injekciou a epidurálom aspoň 10 - 12 hodín. Prípadný odtok plodovej vody bez kontrakcií neznamená, že rodíte.

Podobné otázky

 • Fraxiparine po pôrode

  , Autor: MariV

  Dobrý deň,
  počas tehotenstva som si preventívne pichala fraxiparine 0,3 , absolvovala som aj hematologicke vyšetrenie a všetko bolo ok. Po pôrode mi povedali že už môžem frax. vysadiť, keďže to bolo preventívne pichanie inj. Avšak všade čítam, že ostatné ženy si pichaju frax.cele šestonedelie. Nie je to teda problém, že som ho hneď vysadila? Krvácanie mám niekedy slabšie inokedy silnejšie aj so zrazeninami.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je to individuálne u každej ženy. Záleží od diagnózy a výsledkov. Niektoré ženy si pichajú nízkomolekulárny heparín iba do pôrodu, niektoré ešte 5, či 10 dní po pôrode a iným je hematológom odporúčané aplikovať si injekcie po dobu celého šestonedelia. Ak Vám bolo odporúčané vysadenie nízkomolekulárneho heparínu, nevidím dôvod na pokračovanie aplikácie. Krvácanie, či špinenie v šestonedelí je tak isto individuálne. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach ohľadom krvácania navštívte zdravotnícke zariadenie kde ste rodili. Postupujte aj podľa odporúčaní hematológa.

 • Ivf

  , Autor: Veronika1207

  Dobrý deň pán doktor, zaujimalo by má ako dlho môže žena po ivf prenášať? A keď je vypočítaný termin jasný a dieťa plne vyvinuté či je prenášanie potrebné/povolené. Pripadne keď je po ivf na rizikovom a nejde to na termin či by nebolo lepšie urobiť sekciu aby nenastala napríklad hypoxia.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, záleží od viacerých okolností. Samotné IVF nie je jednoznačným rizikovým faktorom, či dôvodom na cisársky rez. Záleží tiež od viacerých faktorov, ako dôvod IVF, vek, či je pridružené nejaké ochorenie, napríklad trombofílny stav, tehotenská cukrovka, .... Ak sa na nič neliečite, neužívate žiadne lieky, ani si nepicháte žiadne injekcie a priebeh tehotenstva, ako aj všetky výsledky a nálezy sú v norme, je možné aj prenášanie. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť, keďže nepoznám žiadne bližšie informácie, okolnosti, nálezy, ... Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť.

 • Krčové žily

  , Autor: ivik-2

  Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom krčových žíl po pôrode.
  Bol mi zistený vrodený trombofilný stav, tak som si počas celého tehotenstva pichala injekcie na riedenie krvi. V 7 mesiaci sa mi vytvorila krčová žila v intímnej oblasti (na vonkajších pyskoch), je to taký ako keby fialový uzlík, bolo mi povedané, že po pôrode by to malo zmiznúť. Už som skoro 4 týždne po pôrode a stále ma tá žila trápi. Je to trochu bolestivé a citlivé, nakoľko je na mieste kde sa dosť trie o spodné prádlo.
  Prosím vás, ako dlho po pôrode môže trvať, kým sa stav upraví? Môžem si nasadiť napr. venoruton?
  Ešte som sa chcela poradiť, aká masť by vola vhodná na natieranie, pokiaľ je žila na citlivom intímnom mieste? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ste v polovičke šestonedelia, takže je to ešte priskoro na úplnú úpravu varixov vulvy. Vhodným preparátom by bol Cyclo 3 Fort, ktorý je na predpis, no momentálne bude asi nedostupný, keďže pokiaľ viem, boli prerušené dodávky na Slovensko. Skúsiť môžete užívať Detralex, lokálne si aplikovať Venoruton v gélovej forme. Odsledujte si to.

 • Menstrucia sestonedelie

  , Autor: Sabina1

  Dobrý deň, som po potrate pomocou vyvolávacej injekcie čiže v podstate prirodzene pretože sa bábätko prestalo vyvíjať. Mám dodržať sestonedelie. Po 4 týždňoch som dostala menštruáciu je to v rámci sesto nedelia alebo už ako normálny cyklus a môžeme sa znova snazit otehotnieť? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, obdobie po potrate nie je šestonedelie. Menštruácia sa štandardne dostaví 4 až 6 týždňov od potratu. Vo všeobecnosti je vhodné počkať aspoň 2 až 3 mesiace, nech sa maternica zregeneruje a až následne je vhodné sa začať snažiť. Dva mesiace pred plánovaním tehotenstva je vhodné užívať kyselinu listovú v dávke 400ug denne. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani okolnosti potratu, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Myomat.uzol

  , Autor: VL95

  Dobrý večer pán doktor. Chcela by som sa prosím informovať. Dnes som po týždni bola na kontrole po porode a to preto,že mi boli zistené koagulá pravdepodobne veľkosti 25x24mm. Po injekcií sa ani po týždni nevyplavili a dnes nemám pocit, ze injekcia opakovane zabrala. Pani doktorka spomínala, že nerada by odsavala. Je sa prosím čoho obavat? Sú zrazeniny nebezpecne?
  Ďakujem Vám za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, štandardne sa postupuje najprv konzervatívne, teda podávajú sa injekcie Metherginu, aby sa obsah dutiny maternice vyplavil. Takto sa dá postupovať v prípade, že v USG obraze sa nezobrazuje v dutine cievny tok, inak je potrebné dutinu maternice inštrumentálne zrevidovať. Ak nemáte žiadne ťažkosti v zmysle bolestí podbruška, teplôt, či zapáchajúceho výtoku, dá sa postupovať konzervatívne a USG zopakovať. Ak bolo USG realizované týždeň po pôrode a nie je prítomný cievny tok, nevidím dôvod na čistenie dutiny maternice. Nepoznám však USG nález, ani ďalšie informácie a okolnosti, preto sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.