Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,050 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Kedy do pôrodnice?

  , Autor: Iva93

  Dobrý deň p.doktor,

  Blížime sa ku koncu tehotenstva a dnes nám začal 40 týždeň. Poradňu mám až v piatok tak sa obraciam na Vás.

  Už od cca 39 týždňa pociťujem bolesti panvovej kosti. Teraz sa k tomu pridala aj bolesť krížov a podbruška, tvrdnutie bruška a celkový tlak na panvové dno. Pocity ako pred menštruáciou.

  Včera v noci sa mi to začalo, ale bolesť sa nijak nestupňovala ani som nepociťovala prestávky medzi bolesťou a následnou úľavou. Snažiť sa rátať kontrakcie teda nebola možná. Našťastie mi bolo možné zaspať a bolesť zvládnuť.

  Ženy z rodiny to pripisujú postupnému otváraniu sa. Keďže som prvorodička, je mi ťažké určiť čo je čo a kedy je čas vyraziť do pôrodnice. Nevšimla som si odtečenie plodovej vody, ani uvoľnenie hlienovej zátky, vyššie spomínané bolesti sa nijak nezhoršovali. Malý je v brušku stále aktívny, výsledky v rámci poradne mám bez problémov.

  Moja otázka teda znie: počkať na bolesti ktoré už nebudem vedieť zvládnuť sama napr. zmenou polohy tela, chôdzou, a až potom ísť do pôrodnice alebo?

  Ďakujem a prajem príjemný zvyšok dňa

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu sa jedná skôr o poslíčkov a maternica sa štartuje a pripravuje na pôrod. Do pôrodnice sa treba vybrať v prípade odtoku plodovej vody, kedy netreba čakať na kontrakcie. Odtok plodovej vody je dôvodom na príjem na pôrodnú sálu. Pôrodnicu treba navštíviť tiež v prípade pravidelných kontrakcií, teda nebude Vás bolieť iba podbruško a kríže, ale v pravidelných intervaloch stvrdne celé bruško, ktoré bude ako kameň. Rovnako tak je potrebné prísť na kontrolu v prípade silnejšieho krvácania. Špinenie z otvárania sa môže vyskytovať, je tiež vhodné povedať, že špinenie po vyšetrení sa môže vyskytovať v deň vyšetrenia, ako aj deň po vyšetrení. Pri silnejšom krvácaní však treba spozornieť a radšej sa prísť ukázať. Samozrejme, pôrodnicu je vhodnejšie navštíviť aj v prípade nejasností, necítenia pohybov plodu, ... Radšej prísť dvakrát zbytočne, ako raz neprísť.