Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Tehotenstvo

  , Autor: Malina21

  Dobrý deň pán doktor....
  Chcela by som vás poprosiť o vás názor...prvé tehotenstvo nedopadlo dobre v 7tt som potratila a bola nutná kyretaz o 4 mesiace som otehotnela ....rodila som pred 8 mesiacmi chceli by sme ešte bábo. Je možné že by sa situácia a prvého tehotenstva zopakovala? Veľmi sa toho bojím, už by som to asi neprežila. Druhé tehotenstvo som mala bezproblémové... menštruáciu som dostala hneď po šestonedelí nebolestivu bez problémov.. ale musím sa priznať že som ešte nebola na kontrole.. keď sa sa vás tak stranim strašne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, každá tretia žena potratí aspoň raz v živote a mnohé o tom ani nevedia, pretože sa dostaví menštruácia, aj keď neskôr. Ak ste mali druhé tehotenstvo a pôrod bezproblémové, nemáte sa čoho obávať. Ak dôjde k potratu do 10. týždňa tehotenstva, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jednalo o genetickú vadu, teda plod by nebol v poriadku. Odporúčam dodržiavať pravidelné gynekologické prehliadky, nemáte sa čoho obávať.

Podobné otázky

 • Šestonedelie a tehotenstvo, menzes

  , Autor: Simona228

  Dobry den.
  Mám 2 otázky.
  Je normálne takéto čistenie po porode? Po troch týždňoch od porodu som začala mat akoby menzes, po úplne minimálnom špinení jasná červená krv vo velkom množstve ako pri menštruáciu, trvala 7dni. Potom 3-4 dni bez spinenie, biely výtok a zrazu špinenie ktoré trvá zatiaľ dva dni. Je to v poriadku?

  2. Otázka.
  Je to mesiac od porodu druhého dieťatka v 37tt, spontánny pôrod, dieťatko zomrelo v brušku pretože si priskrtilo pupocnik, točila sa iba do jednej strany, bola veľmi aktívna.
  Obe moje tehotenstva boli bez jediného problému, mám 27 rokov.
  Môžeme sa začať pokúšať o ďalšie bábätko hneď po šestonedelí?
  Ďakujem pekne za Vašu odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin môže byť viacero. Na menštruáciu mi to nesedí. Skôr by som myslel na možné reziduá po pôrode, teda zvyšky placenty a blán, ktoré mohli ostať v maternici, prípadne je potrebné uvažovať aj o endometritíde, teda zápale v dutine maternice. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Určite však odporúčam gynekologické vyšetrenie. Keďže ste ešte šestonedieľka, najvhodnejšie je navštíviť zdravotnícke zariadenie, kde ste rodili, kde sa Vám budú vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Cisársky rez č. 3

  , Autor: miska22

  Dobrý deň pán doktor.
  Mala som dva pôrody sekciou. Počas výkonu druhej sekcie mi boli zistené komplikované zrasty. Sekciu mi robil skúsený doktor, ktorý má na starosti rizikové pacientky (ja som riziková nebola, len mal zrovna službu) a teda skúsenosti so sekciami má bohaté. Celá sekcia bola sprevádzaná rozhovormi, že on normálne nevie čo ešte môže rezať a čo už nie, čo je väzivo, bolo cítiť napätú atmosféru. Na pooperačnú izbu mi prišiel povedať, že za svoju prax videl všeličo, ale ja som ho poriadne potrápila. Od tejto druhej sekcie prešlo 6 rokov. Moja otázka je, že či by bolo v mojom prípade veľmi riskantné podstúpiť tretiu sekciu?
  Ďakujem za Váš čas a odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste už tehotná, určite bude pôrod vedený plánovaným cisárskym rezom. Ak ešte len rozmýšľate nad tretím tehotenstvom, je potrebné to dôkladne zvážiť. Najvhodnejšie je sa pýtať operatéra, ako to vidí on, vzhľadom k nálezu počas posledného cisárskeho rezu. Ja sa Vám takto neviem objektívne vyjadriť.

 • Tehotenstvo po porode

  , Autor: Simona228

  Dobrý deň, pred 3 dňami som porodila mŕtvu dcérku v 37tt. Je to pre nás veľmi ťažké a jedine čo mi dokáže pomôcť je ďalšie tehotenstvo.
  Máme ešte aj 3 ročnú dcérku, ktorú stále
  dojčím. Samozrejme, neťahá toľko ale cucne si aj viac krát za deň ale len na chvilku. Zatiaľ sa mi ešte mlieko nespustilo keďže v tehotenstve som mlieko stratila a okolo 24tt. mi začalo už ísť kolostrum.
  Moja otázka je.: Je možné otehotnieť aj počas dojčenia? A za akú dobu je možné otehotnieť? alebo je nutné malú odstaviť. Nerada by som ju odstavila v takejto situácii v akej sa teraz nachádzam.
  Ďakujem tá odpoved!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, obdobie laktácie nie je antikoncepcia. Žena nemusí mať menštruáciu, môže kojiť a aj tak vie otehotnieť. Ak chcete prvé dieťa ešte občas kojiť, nemusíte za každú cenu zastavovať laktáciu. Aj napriek okolnostiam ste šestonedieľka, takže teraz máte 8 týždňov, aby sa Váš organizmus dal po fyzickej stránke do poriadku. Ak ste rodili spontánne, vaginálne, počkal by som minimálne 3 mesiace a tak sa začal snažiť otehotnieť. Ak bol pôrod realizovaný cisárskym rezom, je nutné počkať minimálne pol roka, pokým sa nezhojí jazva na maternici.

 • Rh faktor

  , Autor: D.o.m.i

  Dobry den pan doktor. Ja som rh negativ a manzel rh pozitiv. Teraz, v 34. Tyzdni tehotenstva mi bol robeny krvny obraz na protilatky, a p. Dr mi volala, ze som to mala zvysene, chcem sa spytat, aky je postup. Predtym 2 vykonavane odbery som mala oba negativne. Moze to byt nebezpecne pre moje dieta este v bruchu? Ak by som aj dostala injekciu, bude vadit, ked ju nedostanem presne v 34 tyzden? Tehotenstvo mam 1., nikdy som neabsolvovala transfuziu, amniocenzezu, kyretaz, mimomaternicove ani nic podobne.dakujem vopred za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, celkom podľa opisu nerozumiem tomu, čo ste mali zvýšené. Protilátky môžu byť alebo negatívne alebo pozitívne. Takto sa Vám naozaj neviem bližšie objektívne vyjadriť, keďže nepoznám bližšie informácie, výsledky vyšetrenia, ani ďalšie okolnosti. Vo všeobecnosti však platí, že ak je matka Rh negatívna, po pôrode sa novorodencovi odoberá krv na krvnú skupinu a v prípade, že bude mať novorodenec krvnú skupinu s Rh pozitívnym faktorom, Vám budú po pôrode podané anti-D protilátky. Odporúčam sa však pri nejasnostiach skontaktovať s Vašim obvodným gynekológom, ktorý Vám situáciu objasní a uvedie na pravú mieru, prípadne určí ďalší postup.

 • Môže to byť predzvesť pôrodu?

  , Autor: Ema30714

  Dobrý deň pán doktor, poprosila by som Vás o názor.
  14.3.mam termín a od 12.3. mám také zvláštne bolesti, čisto len kríže, podbruško, občas stvrdne aj brucho a uľaví to, opakuje sa to niekedy v krátkych intervaloch, niekedy dlhších.
  Predošlú noc sa mi už moc ani spať nedalo, cez deň som ako-tak fungovala, a teraz večer sú tie bolesti zas silnejšej intenzity ako cez deň.
  Otvorená som na prst, s tým, že lekár sa vyjadril, že je to už všetko mäkké a pripravené, no CTG dnes kontrakcie nezaznamenalo.
  Je to tehotenstvo po ôsmich rokoch, a to predošlé bolo problémové, také ako teraz som neprežívala, tak neviem čo si myslieť, nechcem behať do nemocnice zbytočne.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa opisu sa pravdepodobne jedná o tzv. presagientné bolesti, čiže poslíčkov. Takto sa Vám však neviem objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pravidelnej kontrakčnej činnosti, kedy stvrdne celé bruško, nie len kríže a podbruško, cca každých 5 až 7 minút, odtoku plodovej vody, krvácaní, absencii pohybov, či nejasnostiach navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť. Je vždy lepšie prísť do pôrodnice dvakrát zbytočne, ako raz neprísť.