Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,064 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Novorodenec

  , Autor: Matadodok

  Dobry den chcem sa opytat vcera mi robili cisarsky rez ....a malinku zatial len nosia ....ale pride mi ze vela spinka medzi tym ako mi ju donesu aj 8 hodin ci je to v poriadku alebo sa obavat niecoho ?...a zatial sa nepricucla a nedorkmuju ju ze ci ju oni zacnu a kedy a ci dietatko nie je hladne ked od vcera poriadne nepapalo

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od nemocničného zariadenia, v ktorom sa nachádzate. Ak ste na oddelení/klinike, kde sú pacientky po operácii preložené na JISku, novorodenca počas pobytu na JISke zvyknú doniesť 2-3x, aj v závislosti od stavu dieťaťa. Ak sa zatiaľ dieťa zatiaľ neprisalo, nič sa nedeje. Dieťa štandardne po pôrode schudne 10% svojej pôrodnej váhy, je to normálne. Rovnako tak má ešte zásoby od Vás, aj tak sa Vám mlieko spustí až na tretí či štvrtý popôrodný deň. Pri akýchkoľvek nejasnostiach sa nebojte pýtať lekárov alebo sestričiek novorodeneckého oddelenia.

Podobné otázky

 • Podáva sa injekcia s protilátkami opakovane?

  , Autor: Niki123

  Dobrý deň.
  Vyšetruje sa krvná skupina každého novorodenca u Rh negatívnych matiek, ak sú viacrodičky?
  A v prípade Rh pozitivity dieťaťa sa podáva injekcia s protilátkami zakaždným? Aj napríklad po treťom pôrode? Či vtedy to už nie je potrebné? Za predpokladu, že by žena chcela mať ešte štvrté dieťa.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, novorodencom matiek s krvnou skupinou s negatívnym Rh faktorom sa štandardne vyšetruje krvná skupina. Ak má novorodenec pozitívny Rh faktor a matka negatívny Rh faktor, je matke aplikovaná injekcia anti-D do svalu, bez ohľadu na to, ktorý pôrod má žena za sebou.

 • Otáčanie bábätká v 37 tt

  , Autor: Miška14393

  Dobrý deň pán doktor chcem sa spýtať či už ste sa stretli s niečím takýmto že sa bábätko stále toci. Celý čas bola dole hlavou a teraz sa to začalo meniť. Bola mi plánovaná sekcia a dnes ako som išla na predoperačné vyšetrenia sa znova otočila tak sa to zrušilo. Myslíte že sa ešte môže otočiť? Nie je to nebezpečné ak sa tak veci točí je tam malo miesta že sa pupočnikova šnúra omota. Budú lekári vidieť v den pôrodu na sone či je pupočník v poriadku?
  35+6 dole hlavou
  36+0 KP
  36+5 dole hlavou

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aj keď je to málo časté, už som sa párkrát s podobným prípadom stretol. Aj keď je to málo pravdepodobné, plod sa ešte môže otočiť aj v termíne. V prípade plodovej vody, či nástupu pravidelnej kontrakčnej činnosti pri príjme do nemocničného zariadenia odporúčam realizovať USG za účelom verifikácie polohy plodu. Samozrejme sa vrámci USG vyšetrenia realizujú aj prietoky v pupočníku. Každý tretí novorodenec sa rodí s pupočníkom okolo krku plodu. Pupočník okolo krku nie je dôvodom na cisársky rez. Postupujte podľa odporúčaní lekárov nemocničného zariadenia, kde plánujete rodiť.

 • Tehotenstvo a koronavirus

  , Autor: Katka 1811

  Dobry den pan doktor, mna by zaujimalo ci ma nejaky vplyv koronavirus na babatko na konci tehotenstva... Nakolko mam čochvíľa TP a vsade sa to rozsiruje z coho mam obavy.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, novorodenec sa môže po pôrode infikovať od infikovanej osoby, už sú popisované prípady. Ak máte na mysli vplyv v zmysle vrodenej vývojovej chyby, nemusíte sa obávať. Súčasnú situáciu netreba podceňovať, ale netreba ani panikáriť.

 • Cisársky rez

  , Autor: Mirika

  Ak je všetko v poriadku kedy sa odchadza z nemocnice po cisárskom reze? Alebo da sa na 3 deň odísť na vlastne riziko ? Ako to je u vas v nemocnici saci ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vo všeobecnosti sa mamička prepúšťa domov až po tom, čo nám oznámia z Novorodeneckého oddelenia, že novorodenec môže byť prepustený, čo je väčšinou 72 - 96 hodín od pôrodu za predpokladu nekomplikovaného priebehu, bez novorodeneckej žltačky a s priberaním novorodenca na váhe. Štandardne na našej klinike prepúšťame pacientky po cisárskom reze na 4. pooperačný deň. Po podpísaní negatívneho reverzu a prebratia všetkej zodpovednosti aj v prípade komplikácií na seba môžete byť prepustená kedykoľvek. Čo sa týka novorodenca, po uplynutí 24 hodín od narodenia a po podpísaní negatívneho reverzu a prebratia všetkej zodpovednosti za novorodenca v prípade akýchkoľvek komplikácií si môžete so sebou domov zobrať aj novorodenca.

 • AB0 inkompabilita

  , Autor: jaja-5

  Dobrý deň chcela by som sa spýtať, mám dve deti a pri oboch pri narodení bola diagnostikovaná novorodenecka žltačka kôli ABO inkompabilite.ja mám krvnú skupinu 0- a partner A-.prve dieťatko sme mali pod lampou takmer mesiac potom to už klesalo a to druhé bolo tiež pod lampou mesiac a nakoniec jej museli dávať transfúziu krvi. je nejaká možnosť ako predísť tejto novorodeneckej žltačke aby sa dieťa tak netrápilo? Jeden gynekológ mi vravel že pochybila moja gynekologicka vraj mi mala podať dake protilátky ďalší mi zase tvrdili že ak by sme chceli tretie dieťatko tak len cez umelé oplodnenie aby dieťatko malo krvnu skupinu po mne. Aká je teda pravda.manzel veľmi túži po synčekovi a ja sa obávam toho že ak ostanem opäť tehotná tak dieťatko sa narodí choré

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, novorodeneckej žltačke sa za normálnych okolností predísť nedá. Pravdou ale je, že napríklad dotepanie pupočníka po pôrode výrazne (až 10-násobne) zvyšuje riziko novorodeneckej žltačky. Krvnú skupinu Vašu ani Vášho partnera neovplyvníte a čo sa týka intenzity novorodeneckej žltačky, je to veľmi individuálne. Najlepšou liečbou novorodeneckej žltačky je skorá laktácia, ale to tiež veľmi neovplyvníte, prsníky sa nalejú a mliečko sa dostaví väčšinou na 3 popôrodný deň. Treba však povedať, že skupinové inkompatibility sú spravidla miernejšie a na rozdiel od Rh inkompatibility sa počtom tehotností ich vážnosť nestupňuje. Áno, je tu vyššia pravdepodobnosť, ak máte krvnú skupinu 0- a partner skupinu A-, že dieťa bude mať novorodeneckú žltačku, ale trvalé následky to mať nebude. Faktorov, ktoré na to môžu mať vplyv je viacero, od zrelosti pečene, teda lepšie povedané jej schopnosti upraviť bilirubín na rozpustnú formu, až po nástup laktácie a odbúravania bilirubínu. Niekedy sa pri Rh negativite oboch rodičov aplikujú anti-D protilátky, pretože šanca, že dieťa bude Rh pozitívne tu je. A čo sa týka pohlavia, to neovplyvníte, možno opäť vznikne z Vášho počatia dcéra. Dieťa sa choré, ak sa bavíme o krvných skupinách, nenarodí, toho sa báť nemusíte, novorodeneckú žltačku však očakávať môžete.