Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,803 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Pupočník - hemangion

    , Autor: Katarína_24

    Dobrý deň pán doktor, rodila som prirodzene, s EDA. V prepúšťacej správe môjho synčeka je v kolonke patológie uvedené 1x pupočník okolo krku a hemangion. Môže ten pupočník súvisieť s hemangionom (kvôli nedokysličeniu)? Z dôvodov, ktoré sa uvádzajú ako príčina - v rodine to nikto nemá, nízku pôrodnú váhu nemal a alkoholu a nikotínu som sa ani nedotkla. Ďakujem pekne za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, hemangióm je vrodený defekt kože, ktorý môže byť viditeľný aj hneď po narodení. Príčin môže byť viacero. Príčiny výskytu hemangiómu na koži však nie sú úplne určené. Dojčenský hemangióm vzniká z niekoľkých dôvodov,. Okrem Vami spomínaných aj ako dôsledok porušenia tvorby krvných ciev v štádiu vývoja embrya, pri nedostatočnom zásobení tkanív plodu kyslíkom (nie počas pôrodu, ale dlhodobejšie počas tehotenstva), ale aj ako dôsledok infekčnej choroby matky prenesenej počas tehotenstva. Pupočník okolo krku má pri pôrode každý druhý novorodenec. Nesúvisí to so vzniknutým hemangiómom, ktorý nevznikol pri samotnom pôrode.