Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,489 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • krvný tlak

  , Autor: baculko

  Dobrý den pani doktorka , ja by som sa chcela opýtat kedy sa považuje krvný tlak v tehotenstve za zvýšený, moja lekarka mi na poslednej poradni namerala 140/90 no prietoky a placenta su v poriadku som v 37.týždni. Teraz si ho podstivo meriam doma tri krát do dna a zapisujem na papier, mavam ho okolo 130/80 zatial som si 140/90 nenamerala tak neviem či je to v poriadku stalo sa mi že som si raz namerala aj 140/80 to bol najvyšší čo som doma mala. Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  Tlak 140/90 je hraničný, pri zvýšení "spodného" tlaku 95 a viac je nutná hospitalizácia resp. terapia. Veľmi správne postupujete s tlakovým denníkom. Niekedy zvýšenie tlaku spôsobuje strach a nervozita z ambulancie, vyšetrení a lekárov. Zatiaľ sa netrápte, váše namerané hodnoty sú zatiaľ v poriadku.

Podobné otázky

 • sekcia

  , Autor: steva

  Dobry večer chcela by som sa opytať: V roku 2003 som prekonala ochorenie obličiek, dodnes som monitorovana, lieky neberiem, v roku 2009 som rodila sekciou kvoli kp, krvnemu tlaku 150/100, a opuchom, chcem sa opytať či sa ten stav može zopakovať či to ma niečo spoločne s obličkami, ak ano či sa da vyžiadat papier na dalšiu sekciu kedže si rodiť spontanne netrufam som v 10tt a sem tam citim obličky citilas om ich aj pri prvom tehotenstve. Bojimsa rodiť spontanne kvoli rupture maternice aj obličkam kedže ich niekedy citim, je nutne sa o tom porozpravať s so svoju gyn.Ma to niečo spoločne s obličkami ten tlak.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  najpodstatnejšou indikáciou k ukončeniu pôrodu cisárskym rezom bolo vo vašom prípade otočenie bábätka koncom panvovým. Krvný tlak a opuchy boli pridruženou indikáciou, išlo o preeclampsiu a je tam možný súvis aj s obličkami. Či sa táto indikácia zopakuje je veľmi ťažké predpovedať. Ako som už spomínala nižšie, niektoré kliniky prihliadajú na prianie pacientky a po predchádzajúcom cisárskom reze volia ukončenie pôrodu opäť cisárskym rezom. Iné kliniky zase berú ohľad na hrúbku jazvy, hmotnosť plodu v termíne pôrodu a vývoj prvej doby pôrodnej. Ruptúra maternice je v dnešnej dobe veľmi zriedkavou komplikáciou, vďaka prísnemu monitoringu pacientky po cisárskom reze.