• Nechcené tehotenstvo

    Beriem antikoncepciu Livonelle od februára 2023. Po rozchode som ju prestala užívať. Máme s priateľom nechcený pohlavný styk 5. mája o polnoci. Užila som tabletku Escapelle o 18:04 večer.
    Pani sestrička odporúčila, že ak som nebola chorá a nebrala antibiotiká, nemusím sa tehotenstva obávať. Objednala som sa na vyšetrenie a odber krvi v pondelok 13.5. o 8:30. Robila som si domáce testy, ktoré boli negatívne. Menštruáciu som mala koncom apríla, trvá mi 3-4 dni.
    Mám obavy, či antikoncepcia a Escapelle zabrali. Pani sestrička ma ubezpečila, že môžem pokračovať v užívaní antikoncepcie.
    Mám záujem o vyšetrenie a odber krvi. Nemôžem však čakať a cítim sa veľmi stresovane. Mala by som pokračovať v užívaní Livonelle antikoncepcie až do vyšetrenia?

    Dobrý deň, za predpokladu včasného a správneho užitia tabletky núdzovej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva malá. Tehotenský test nemá zmysel realizovať takto skoro. Ak chcete pokračovať a teda opäť začať s užívaním tabliet kombinovanej hormonálnej antikoncepcie, najvhodnejšie je začať v prvý deň menštruácie. Realizovať odber krvi na beta HCG tiež nemá zmysel realizovať skôr, ako na 14.-16. deň od nechráneného pohlavného styku. Ak aj začnete s užívaním Levonille teraz, teda nie na prvý deň menštruácie, musíte sa chrániť aj doplnkovo (používať aj kondóm), najlepšie, celý prvý cyklus, teda počas celého prvého blistra. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.